Ahmet Qeriqi

Në Kosovë, ka arritur për një vizitë zyrtare nënkryetari i Amerikës, Joe Biden

Në Kosovë, ka arritur për një vizitë zyrtare nënkryetari i Amerikës, Joe Biden

Ka arritur për një vizitë zyrtare në vendin tonë, nënkryetari i Amerikës, Joe Biden. Vizita e tij, nga zyrtarë të lartë shtetërorë vlerësohet historike dhe nënkupton shtyrjen përpara të proceseve politike, të cilat kanë ngecur. Zyrtarë të lartë shtetërorë vlerësojnë se vizita e nënkryetarit amerikan, Joe Biden, në Prishtinë sinjal …

Më shumë...

Joe Biden u ka kërkuar falje familjeve që humbën të afërmit e tyre gjatë bombardimeve të NATO-s në Serbi

Joe Biden zyrtarizon sot kandidimin për kryetar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Zëvendës-kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, gjatë qëndrimit në Beograd u ka kërkuar falje familjeve që humbën të afërmit e tyre gjatë luftërave në Ballkan, përfshirë edhe viktimat e bombardimeve të NATO-s, në Serbi. Si senator, Biden ishte përkrahës i bombardimeve të NATO-s në Serbi gjatë viteve …

Më shumë...

Biden dhe Vuçiq kanë biseduar për Kosovën, ndërkohë radikalët e Sheshelit kanë protestuar

Biden dhe Vuçiq

Zëvendës-kryetari amerikan Joe Biden gjatë vizitës në Beograd ka biseduar me kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq. Tema kryesore në takimin me Joe Biden, ishin marrëdhëniet e Beogradit dhe Prishtinës”, njofton tanjug. Vuçiq i ka përkujtuar Bidenit për takimin e tij me Edi Ramën dhe për marrëdhëniet Serbi- Shqipëri.  Gjatë bisedimeve zyrtare, …

Më shumë...

Ban Ki Mun: Duhet një femër në krye të OKB-së

Sot do të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar lidhur me Afganistanin, pasi talebanët morën pushtetin

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, tha se do të donte që në pozitën e tij të vijë një grua. Ban tha se është koha për një udhëheqëse grua, pas më shumë se 70 vjetësh të ekzistencës së OKB-së dhe tetë liderëve meshkuj. Sekretari i ri i …

Më shumë...

Adem Grabovci ka dhënë dorëheqje nga posti i shefit të Grupit Parlamentar të PDK-së

Adem Grabovci

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës Adem Grabovci, ka konfirmuar për mediet  se ka dhënë dorëheqje nga posti i  kryetarit të  Grupit Parlamentar të PDK-së. “Ditëve të fundit janë publikuar biseda në medie të cilat kanë pasur për objekt emrin dhe autoritetin tim politik e njerëzor. Me …

Më shumë...

Vetëvendosje: Dorëheqja e Adem Grabovcit është pranim i fajësisë për krim të organizuar

Vetëvendosje

Dorëheqja e Adem Grabovcit është pranim i fajësisë për krim të organizuar, korrupsion dhe kapje të shtetit. Adem Grabovci fillimisht u orvat të shpëtonte nga presioni publik duke fyer inteligjencën e qytetarëve duke dhënë arsyetime absurde që gjoja qenka angazhuar për të rritur punësimin në Kosovë, por i përballur me …

Më shumë...

Avzi Mustafa: Mejtepet, shkollat e para shqipe

Avzi Mustafa: Mejtepet, shkollat e para shqipe

Në zhvillimin e shkollës dhe të arsimit nën Perandorinë Osmane qartë dallohen dy periudha: periudha e parë kap kohën prej vendosjes së Perandorisë në këto treva e deri në gjysmën e shekullit XIX, kur shkollat kanë po ato tipare të sistemit feudalo-skolastik në aspektin pedagogjik në zbatimin e metodave të …

Më shumë...

Në vigjilje të vizitës së Joe Baidenit në Kosovë, Thaçi përkulet para pllakës së serbëve të vrarë nga “terroristët shqiptarë”

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve dhe pllakave përkujtimore të serbëve, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në vigjilje të vizitës së zëvendës-kryetarit amerikan, Xho Bajden në Kosovë, pas vizitës tri  javë më parë në Grackë të Lypjanit, ku u përkul para pllakës së serbëve të vrarë, në të cilën shqiptarët …

Më shumë...

Opozita e vlerëson shumë të rëndësishme vizitën e Joe Bidenit në Kosovë edhe pse ai nuk takohet me asnjërin prej tyre

Opozita

Opozita në vendin tonë e vlerëson shumë të rëndësishme vizitën e zëvendës-presidentit amerikan, Joe Biden, edhe pse ai nuk do të takohet me asnjërin  nga përfaqësuesit e saj. Megjithatë opozitarët duke pretenduar ta zbusin qëndrimin e diplomatit të lartë amerikan, thonë se vizita e Bajdenit  është e shkurtër dhe sipas …

Më shumë...

Duda Bala: Deputetët serbë në Kuvend kushtëzojnë krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës

FSK

Deputetja e komunitetit boshnjak, Duda Bala, përfaqësuese e Grupit 6 dhe zëvendës-kryetare e dytë e Komisionit parlamentar për mbikëqyrje të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, ka bërë të ditur se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës kanë kushtëzuar shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur të Kosovës, me një zëvendës-komandant të …

Më shumë...

Lekë Bicaj, djali i Lefter Bicajt-Komandant Telit, reagon kundër fyerjes së luftës çlirimtare nga tradhtarët

Lefter Lutfi Koxhaj (22.9.1969 - 7.8.2001)

Në një letër e cila është botuar në “Tetova Sot”, Lekë Bicaj, djali i Lefter Bicajt-Komandant Telit, i cili ka rënë rrethim në vitin 2001 në fund të luftës së Ushtrisë Çlirtimtare Kombëtare,  ka reaguar kundër fyerjes, që qarqet tradhtare e mercenare po i bëjnë luftës që bëri babai i …

Më shumë...

Haradinaj: Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ardhjen e zëvendës-kryetarit  amerikan Joe Biden në Kosovë e ka vlerësuar të jashtëzakonshme. Ai, ka shkruar se Biden ka bërë shumë për Kosovën dhe vizita e tij është një nder i madh që i bëhet vendit tonë. Vizita e zëvendëspresidentit amerikan Joe Biden në Kosovë …

Më shumë...

O’ Connell: Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova t’i japë prona Malit të Zi

O’Connell thotë mos prisni ndërhyje ndërkombëtare në luftimin e korrupsionit, por këtë vetë duhet ta bëni

Ambasadori anglez, Ruairi O’Connell, ka thënë se Bashkësia Ndërkombëtare nuk ka kërkuar nga Kosova që t i falë toka  Malit të Zi. Demarkacioni është një çështje bilaterale në mes të Kosovës dhe Malit të Zi dhe askush nuk ka kërkuar nga Kosova që t’i japë diçka Malit të Zi”, ka …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Nuk munden ata që janë definicion i nepotizmit, ta luftojnë atë

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës dhe anëtari i kryesisë së lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti, ka komentuar nënshkrimin e  memorandumit nga ambasadori britanik Ruairi O’Connell, kryeparlamentari Kadri Veseli e kryeministri Isa Mustafa. Me këtë rast ai ka shkruar: “Ende po pres deklaratat e ambasadorëve posaçërisht atyre të Quintit mbi përgjimet dhe vazhdimin e …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Ministria e Infrastrukturës ndan 100 mijë euro për komunën e Kamenicës

Banorëve të Kamenicës do t’iu asfaltohet një rrugë e re. Kjo u vendos me nënshkrimin e një Memorandumi të mirëkuptimit për financimin e projektit infrastrukturor “Asfaltimi i rrugës Bunari i Zenelit – Shkolla dhe Rruga Lokale”, të nënshkruar nga ministri Lutfi Zharku dhe kryetari Begzad Sinani. Ky projekt do të …

Më shumë...

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve të serbëve, kryetari Thaçi sot u përkul në Gorazhdec të Pejës

Shoqata “Përkorë”: Kryetari Thaçi të ndaloj vizitat në përmdoret e serbëve ku UÇK-ja quhet organizatë terroriste

Në vazhdën e vizitave të përmendoreve dhe pllakave përkujtimore të serbëve, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vizitës në Grackë të Lypjanit, ku u përkul para pllakës ku   shqiptarët quhen terroristë, sot gjatë ditës në Gorazhdec të Pejës  ka vizituar memorialin, në të cilën 14 vjet më parë qenë vrarë …

Më shumë...