Haradinaj: Nisma e Thaçi për shndërrimin e FSK-së në ushtri, është e duhur dhe më se e nevojshme

Haradinaj: Nisma e Thaçit për shndërrimin e FSK-së në ushtri, është e duhur dhe më se e nevojshme

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili po mbahet nën masën e lirimit me kusht në Colmar të Francës, në një intervistë për “Gazeta Blic” ka folur rreth mundësisë së krijimit të ushtrisë. Ai ka treguar se kanë qenë dy mundësi që Kosova të bëhet me ushtri vite më parë, ndërsa ka vlerësuar se nisma e kryetarit, Hashim Thaçi për shndërrimin e FSK-së në ushtri, e cila ndodhi ditë më parë, është e duhur dhe më se e nevojshme. “Tani e shoh këtë iniciativën për avancim ligjor të mandatit ose të kompetencave të ushtrisë – Pse jo? Çdo hap është i mirëseardhur. Por, ushtria ka mundur të krijohet edhe dy herë më parë në baza ligjore dhe kushtetuese për ushtrinë. Ne e kemi FSK-në, ajo ka mundur dy herë ta marrë këtë fuqi.  Një herë është humbur mundësia për shkak të vendeve të rezervuara, atëherë disa forca politike s’kanë pasur vullnet ta përkrahin një mandat të vendeve të rezervuara për pakica, se ka qenë e mundshme ofrimi i këtyre vendeve të rezervuara me votë, pra me ndryshimin e nenit për ushtrinë.

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …