Ministri Enver Hoxhaj, bisedoi me Sekretarin e OBI-së, Muhamed Bin Abdel Kerim al Isa

Ministri Enver Hoxhaj, bisedoi me Sekretarin e OBI-së, Muhamed Bin Abdel Kerim al Isa

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka biseduar me Sekretarin e Përgjithshëm të Ligës së Botës Myslimane, Muhamed Bin Abdel Kerim el Isa, i cili po qëndron në Kosovë për një vizitë disa ditore. Hoxhaj dhe Al Isa  kanë diskutuar për një sërë çështjesh, veçmas procesin e lobimit për më shumë njohje për Kosovën në të ardhmen.  U takova me Sekretarin e Ligës së Botës Myslimane të cilin e njoha për progresin e brendshëm në konsolidimin e shtetësisë, njohjet ndërkombëtare dhe ndihmën që mund ta ofroj Liga e Botës Muslimane për ta njohur Kosovën nga të gjitha shtetet e OBI-së”, ka thënë Hoxhaj. Po ashtu, në takim është diskutuar edhe për një koordinim më të mirë në luftën kundër terrorizmit dhe parandalimin e radikalizimit të mëtejshëm të të rinjve. Sekretari i Ligës së Botës Myslimane,  Muhamed Bin Abdel Kerim el Isa po qëndron për një vizitë në Kosovë me ftesë të Bashkësisë Islame të Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …