Ahmet Qeriqi

17 vjet nga granatimi i lagjes “Arbëria” të Gjilanit nga ushtria serbe

17 vjet nga granatimi i lagjes “Arbëria” të Gjilanit nga ushtria serbe

Fillimin e bombardimeve të NATO-së (me 24 mars 1999) mbi caqet e ushtrisë serbe në Kosovë, shënon ditën e fillimit të shpresës për jetën dhe lirinë e shumëpritur. Me fillimin e bombardimeve filloi edhe tmerri dhe frika e popullsisë civile shqiptare, e cila mbeti nën mëshirën e forcave çetnike serbe …

Më shumë...

FDH në Kosovë sot paraqet raportin vjetor mbi monitorimin e gjykimeve mbi krimet e luftës

FDH në Kosovë sot paraqet raportin vjetor mbi monitorimin e gjykimeve mbi krimet e luftës

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë paraqet raportin vjetor mbi monitorimin e gjykimeve mbi krimet e luftës dhe vepra penale të motivuara etnikisht e politikisht në gjatë vitit 2015. Pas prezantimit të raportit vjetor do të vazhdohet me diskutime në panel lidhur me çështjet se sa është gjyqësori i …

Më shumë...

Haradinaj: Pavarësisht se opozita ka anuluar protestën e 26 marsit, nuk ka përçarje mes partive opozitare

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Kosovapress ka thënë se pavarësisht se opozita ka anuluar protestën e 26 marsit  në momentet e fundit dhe nuk janë  kursyer deklaratat në kundërshtim të formave të veprimeve të caktuara të njëri-tjetrit,  nuk ka përçarje mes partive opozitare. Haradinaj thotë se …

Më shumë...

Në Beograd vazhdojnë ankesat drejtuar autoriteteve të Kosovës, që ndaluan hyrjen e kamionëve nga Serbia

BE-ja urdhëron Qeverinë e Kosovës ta ndërprejë reciprocitetin ne Serbinë

Në Beograd vazhdojnë ankesat drejtuar autoriteteve të Prishtinës të cilat kanë ndaluar në dogana hyrjen e kamionëve nga Serbia, që transportojnë materiale të rrezikshme – naftë e gaz – në Kosovë. Kosova e ka vendosur këtë ndalim si masë reciprociteti ndaj Serbisë. Beogradi zyrtar  thotë se Prishtina “po shkel marrëveshjen …

Më shumë...

Deputeti i PD-së, Gent Strazimiri me armë zjarri pa leje në mesin e protestuesve

Deputeti i PD-së, Gent Strazimiri me armë zjarri pa leje në mesin e protestuesve

Arma që deputeti i Partisë Demokratike Gent Strazimiri kishte në brez gjatë protestës së sotme të kësaj partie kundër ndërtimit të këndit të lojërave te Liqeni Artificial, në Tiranë, është pa leje! Më 17 mars të këtij viti, Ministria e Brendshme, komisariati numër 3, i është drejtuar me një shkresë zyrtare …

Më shumë...

Ibrahim Kelmendi: Insajder, Vehbi Kajtazi, me nder me thënë…

Ibrahim Kelmendi

Ti, Vehbi Kajtazi, duke shpifur e denigruar nuk mund të afirmohesh si gazetar investigues dhe profesionist. E shumta, mund të dalësh i fituar nga ata që të paguajnë për të shpifur. (Ç)Parim Olluri më është paraqit para ca ditëve për sqarime përmes rrjetit social (në pamundësi të komunikimit telefonik), m’i …

Më shumë...

Ulrike Lunaçek: Serbia s’ mund të bëhet pjesë e BE-së, pa e njohur pavarësinë e Kosovës

Ulrike Lunacek

Zëvendës-kryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, citohet të ketë deklaruar se Serbia nuk do të mund të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian, pa e njohur pavarësinë e Kosovës, i pëlqeu kjo dikujt apo jo. Lunaçek, gjatë një diskutim në Berlin, të organizuar nga Fondacioni “Hajnrih Bël” me temën: “Zhvillimi i …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Mblidheni mendjen, ribashkohuni nëse vërtet ishit bashkuar për Kosovën dhe interesat e saj!

Dallimet-mosmarreveshjet midis opozitës dhe pozitës u thelluan si asnjehere me parë ne kete vend pas marreveshjeve te Brukselit dhe pas marreveshjes per vijen kufitare me Malin e Zi… E gjithe Kosova shqiptare, i gjithe kombi shqiptar dhe, ne mase te konsiderueshme edhe opinioni boteror, ishte bere sy e vesh per …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Shqiptarët, a kanë sy për të parë e veshë për të dëgjuar?

Vaxhid Sejdiu

Paraqitja publike apo intervista  e ndërmjetësuesit ndërkombëtar Piter Vanhoutte, dhënë për “Deutsche Welle” se “ Maqedonia nuk është e gatshme për zgjedhje apo edhe më rëndë se kjo “në Maqedoni mbisundon frika, ndërsa partitë në pushtet nuk lejojnë asnjë mendim kritik”, duke u shprehur qartë se ky vend si i …

Më shumë...

Kuçi nuk dëshiron të jetë edhe më tej ministër i Drejtësisë për shkak të Gjykatës Speciale (!)

Hajredin Kuçi

Burime jo zyrtare bëjnë të ditur se PDK-ja nuk dëshiron ta drejtojë Ministrinë e Drejtësisë, në kohën kur Gjykata Speciale do t’i drejtojë aktakuzat e para kundër ish-eprorëve të UÇK-së. Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, citohet të ketë deklaruar se do të tërhiqet nga kjo Ministri, meqë nuk dëshiron të jetë …

Më shumë...

Thaçi: Shqiptarët momentalisht kanë dy aleatë shumë të mëdhenj: Amerikën dhe Turqinë

Thaçi: Problem real në Maqedoni janë të drejtat e shqiptarëve

Partia Demokratike Shqiptare të Shtunën në Tetovë vazhdoi me programin e saj. “Dëgjesa publike”, me këtë rast Kryetarin i PDSH-së, z.Menduh Thaçi mes tjerash deklaroi: “Shqiptarët momentalisht kanë dy aleatë shumë të mëdhenj, një Amerikën – aleat global, kurse aleat rajonal kemi Turqinë dhe presidentin turk – ky është aleat …

Më shumë...

Haxhia: Për ta eleminuar Meksin, u planifikua rrëzimi i avionit të tij, por ai shpëtoi falë një piloti italian

Ish-truproja i Sali Berishës ka rrëfyer ditët e fundit se në vitin 1992 kishte një skenar për vrasjen e Aleksandër Meksit. Sipas Izet Haxhisë, Berisha i kishte dhënë fjalën Bashkim Koplikut se do ta bënte kryeministër, por në votimin përballë Meksit në Këshillin Kombëtar, Kopliku humbi. Haxhia rrëfen se pavarësisht …

Më shumë...

Mijëra serbë kanë marshuar përgjatë rrugëve të Beogradit kundër NATO-s dhe në përkrahje të Rusisë

Mijëra serbë kanë marshuar përgjatë rrugëve të Beogradit  për të shprehur zemërimin ndaj marrëveshjes që Serbia e ka nënshkruar me NATO-në në shkurt të këtij viti, marrëveshje e cila trupave të NATO-së i garanton imunitet diplomatik dhe liri të lëvizjes përgjatë tërë Serbisë. Trupat e NATO-së kanë shprehur gatishmërinë për të …

Më shumë...

RKL: Opozita duhet të gjejë forcë për unifikimin dhe veprime më energjike, sipas motos “ E mira e përbashkët i vihet para dëmit të veçantë”

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

“Përçarjet” që janë evidentuar në radhët e opozitës janë dhjetëfishuar nga “jugo-gazetarët” dhe ish-jurishnikët e bashkim vëllazërimit, sepse ata presin duar hapur shkatërrimin e opozitës. Zërat se opozita është përçarë, se ajo ka marrë fund, se Ramushi kishte, apo nuk kishte të drejtë e të tjera yshtje si këto, pa …

Më shumë...

17-vjet nga dita kur barabaroidët serbë masakruan 150 shqiptarë në Izbicë të Drenicës

Masakra e Izbicës

Më 28 mars të vitit 1999, pas masakrave fashiste serbe  në Krushë të Madhe, Celinë, Fortesë, Brestoc, Therandë, lubia serbe sërish kishte mësyrë fshatrat e Drenicës. Atë ditë të ftohtë marsi  ushtarët e policët serbe plojën e tyre të krimit e shtazarakisë  e derdhën mbi popullatën e disa fshatrave të …

Më shumë...

AAK-ja me asnjë çmim, nuk do të pranojë të jetë pjesë e Qeverisë Mustafa

Haradinaj - Mustafës: Në tri vitet e qeverisjes tënde janë rritur bastoret dhe kazinot, ne do t'i vëjmë nën kontroll ato

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, pas përhapjes së lajmeve gjoja afrim me koalicionin qeveritar ka bërë të ditur se me asnjë çmim, nuk do të jetë pjesë e Qeverisë Mustafa. Qëndrimi parimor dhe i vendosur i AAK-së, sipas komunikatës së kësaj partie, për të kundërshtuar keqqeverisjen dhe për ta bërë …

Më shumë...