leoni

Ahmet Qeriqi

Kreu i ri i Bashkisë së Londrës, Sadik Khan, mik i madh i shqiptarëve

Kreu i ri i Bashkisë së Londrës, Sadik Khan, mik i madh i shqiptarëve

Kryetari i ri i Bashkisë së Londrës, Sadik Khan, njihet si dashamirës dhe mik i shqiptarëve. Madje, në disa raste të prezantimit publik, ai është parë të përshëndes edhe në gjuhën shqipe. Një nga këto raste ka qenë edhe kur Sadik Khan, mori pjesë herën e fundit në Festivalin e …

Më shumë...

Heqja e vizave nga Bashkimi Evropian mund të keqpërdoret nga qytetarë të Kosovës

shengen

Analistët thonë se heqja e vizave nga Bashkimi Evropian mund të keqpërdoret nga qytetarë të Kosovës, me qëllim  për të qëndruar në vendet e BE-së, kurse një pjesë e shoqërisë do të zhgënjehet nga ky proces. Ata përmendin eksperiencat e shteteve tjera që kishin në fillim të zbatimit të këtij …

Më shumë...

Kosova po vazhdon të riatdhesojë mijëra qytetarë nga vendet e BE-së

Riatdhesimi

Kosova po vazhdon të riatdhesojë mijëra qytetarë nga vendet e Bashkimit Europian, të cilët kanë ikur përmes rrugëve ilegale dy vite më parë, ndërsa ka rënë në zero numri i azilkërkuesve të rinj. Drejtori i Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion në Ministrinë e Brendshme, Valon Krasniqi, ka treguar për …

Më shumë...

Kim Jong: Koreja e Veriut do t’i përdor armët bërthamore vetëm në rast vetëmbrojtjeje

Kim Jong

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un deklaroi sot se vendi i tij do t’i përdorte armët bërthamore që kishte në dispozicion vetëm në rast vetëmbrojtjeje.  Ai premtoi edhe se do të përpiqet të përmirësojp marrëdhëniet me vendet armike, si Amerika dhe Koreja e Jugut”, njoftoi agjencia zyrtare koreanojugore e …

Më shumë...

Sot shënohet 71-vjetori i ngdhnjëmit mbi fashizmin, mbarimi i Luftës së Dytë Botërore

Sot shënohet 71-vjetori i ngdhnjëmit mbi fashizmin, mbarimi i Luftës së Dytë Botërore

Lufta e Dytë Botërore ishte luftë armatosur midis Aleatëve dhe Boshtit Nazist, i përbërë nga Italia, Gjermania dhe Japonia nga viti 1939 deri në vitin 1945. Marrëveshja e Versajës në Paris, ngarkoi Gjermaninë me të gjitha fajet e luftës. Sanksionet që iu vendosën ishin të rënda, por Gjermania do të …

Më shumë...

Refik Hasani: Marrëveshja e Konçulit

Refik Hasani

Që nga koha e arritjes së nënshkrimit të Marrëveshjes së Konçulit, asnjë takim nuk është mbajtur për tu konsultuar, vlerësuar implementimi  i këtyre pikave në praktik, u bën mbi një dekad, të gjitha anët pozitive dhe negative kemi munduar t’i shohim të ksaj marrëveshje. Për këtë kohë edhe nenet dhe …

Më shumë...

Vesli Klark: Rusia po kërcënon NATO-n me një me sulm nuklear, me qëllim që ta detyrojë të dorëzohet

Ish-komandanti Suprem i NATO-s pëp Europë, gjenerali Wesley Clark sot viziton Kosovën

Ish gjenerali i NATO-s, Vesli Klark, ka deklaruar se Rusia po kërcënon NATO-n me një me sulm nuklear, me qëllim që ta detyrojë Aleancën Veriatlantike  të dorëzohet. Klark merr shembull mundësinë që Rusia ta sulmojë Varshavën dhe gjeneralët e NATO-s të hutuar nga e papritura  të thonë: O Zot na …

Më shumë...

Humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave të këtij shteti në ndihmë të kriminelit alavit, Assad

Humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave të këtij shteti në ndihmë të kriminelit alavit, Assad

Teherani zyrtar pranon  se disa prej ushtarëve iranianë janë vrarë gjatë luftimeve në Hapel të Sirisë. Kjo  mund të konsiderohet si humbja më e madhe e Iranit në Siri që nga vendosja e forcave atje për ta mbështetur kryetarin kriminel sirian, Bashar Al-Assad. Agjencia e lajmeve Fars ka cituar sot zyrtarë …

Më shumë...

Dega e Nismës në Drenas sot ka zhvilluar një takim, ku kanë aderuar një numër i madh i të rinjve

NISMA

Në këtë takim i pranishëm ishte kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, anëtarë të kryesisë dhe deputetë të Nismës, të cilët janë pritur nga kryetari i degës së Nismës në Drenas, Isa Xhemajlaj. Kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, tha se që 2 vite asnjëherë …

Më shumë...

Me rastin e 7 Majit, u shënua Beteja e Çabratit dhe u përkujtuan dëshmorët e martirët e Gjalovës

Me rastin e 7 Majit, u shënua Beteja e Çabratit dhe u përkujtuan dëshmorët e martirët e Gjalovës

Në 17-vjetorin e Betejës së Çabratit dhe përkujtimit të martirëve të vrarë në këtë datë, drejtues të Komunës së Gjakovës dhe ish-bashkëluftëtarë të martirëve të luftës së UÇK-së, bënë homazhe te varrezat e dëshmorëve të Brigadës “137 Gjakova”, për të vazhdar me homazhet në Kodrën e Çabratit. Po ashtu, u …

Më shumë...

Simboli i Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e parë për çmimin NOBEL për PAQE-2016

Adem Demaçi

Veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi ka hyrë në rrethin e parë për çmimin NOBEL për PAQE 2016. Këshilli iniciues për çmimin Nobel 2016, për këtë çështje është njoftuar sot, 07 maj, nga Sekretari i Komitetit Norvegjez për NOBEL, Olav NOJSTAD. Këtë vit për çmimin Nobel për Paqe kishin konkurruar …

Më shumë...

Paskal Milo, kritikon hapur ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu

Paskal Milo: Edhe sikur Serbia të ndërgjegjësohet, Moska ka synim që ta mbajë Kosovën në një gjendje krize

Në kohën kur ambasadori amerikan, në Tiranë, Donald Lu ka lëshuar ultimatum për klasën politike në Shqipëri në lidhje me reformën në drejtësi, Paskal Milo, kryetar i Partisë Demokracia Sociale dhe ish ministër i  Jashtëm, thotë se Shqipëria është shtet sovran dhe anëtar i NATO-s. Ai deklaroi se misionet diplomatike …

Më shumë...

Nismës i bashkohen shumë anëtarë të rinj në Prishtinë

NISMA

Në degën e Nisma për Kosovën në Prishtinë dje kanë aderuar mbi 50 intelektualë të rinj, profesorë universitar, kuadro të shkolluar brenda dhe jashtë vendit. Të pranishëm në këtë takim ishin edhe kryetari Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, anëtarë të kryesisë dhe deputetë të Nismës. Kryetari …

Më shumë...

Ministrat Haxhinasto, Zharku dhe Brajeviq u takuan në Shkodër

Ministrat Haxhinasto, Zharku dhe Brajeviq u takuan në Shkodër

Ministri për Transportin dhe Çështjet Detare i Republikës së Malit të Zi z. Ivan Brajoniviç, ministri i Infrastrukturës të Republikës së Kosovës Z. Lutfi Zharku dhe ministri i Transportit dhe Infrastrukturës i Republikës së Shqipërisë, Z. Edmond Haxhinasto, u takuan të premten më datë 6 maj 2016, në qytetin e …

Më shumë...

Agon Dragusha: Tri çështjet konfuze të İsmet Özelit

Agon Dragusha: Tri çështjet konfuze të İsmet Özelit

“Gjërat që në një periudhë kohore konsiderohen krejtësisht normale, në periudhën tjetër shndërrohen në çështje” (R.H. Taëney) Me këtë thënie fillon libri i shkrimtarit tashmë të njohur İsmet Özel “Tri çështjet: teknika – civilizimi dhe tëhuajësimi” (İsmet Özel – Üç  mesele, Teknik-medeniyet-yabançılaşma, Sule yayınları, İstanbul, 1995) i përkthyer në gjuhen …

Më shumë...

Skënder Haliti: Duke përkujtuar dëshmorin, Bahri Fazliu ( 1971-1998) në përvjetorin e rënies heroike

Bahri Fazliu

18 vjet më parë, më 7 maj 1998, në tre-kufirin Kosovë-Mal i Zi -Shqipëri ra dëshmori, Bahri Fazliu. Ai, asokohe ishte dëshmori i dytë, në familjen Fazliu. Nëntë vite më herët  në Bregun e Diellit në Prishtinë, për të njëjtin ideal kishte rënë  vëllai i tij , Fahri Fazliu. Nëse …

Më shumë...