Ahmet Qeriqi

Ministrat e Shqipërisë dhe Kosovës biseduan për unifikim e sistemit arsimor në mes të dyja vendeve

Ministrat e Shqipërisë dhe Kosovës biseduan për unifikim e sistemit arsimor në mes të dyja vendeve

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ministri i Diasporës, Valon Murati zhvilluan sot një takim me përfaqësues të Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve të Shqipërisë dhe ekspertëve për hartimin e kurrikulave. Temë qendrore e takimit në mes tyre ishte rritja dhe fuqizimi i bashkëpunimit në mes të …

Më shumë...

Në delegacion i Këshillit Gjyqësor të Kosovës po qëndron për një vizitë zyrtare në Shqipëri

Në delegacion i Këshillit Gjyqësor të Kosovës po qëndron për një vizitë zyrtare në Shqipëri

Në kuadër të rritjes së bashkëpunimit rajonal një delegacion i nivelit të lartë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, kryesuar nga Kryesuesi i këtij Këshilli z. Nehat Idrizi, z. Fejzullah Hasani, Kryetar i Gjykatës Supreme, anëtarja e KGjK-së zj. Makifete Saliuka si dhe z. Albert Avdiu, drejtor i Sekretariatit të Këshillit …

Më shumë...

Selmanaj: Protestat do të vazhdojnë edhe në të ardhmen kundër vendimit të padrejtë të Gjykatës Kushtetuese

Selmanaj: Protestat do të vazhdojnë edhe në të ardhmen kundër vendimit të padrejtë të Gjykatës Kushtetuese

Ka përfunduar në qetësi protesta e qytetarëve të Deçanit, e mbajtur  kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, me të cilin i njihet e drejta e pronësisë Manastirit të Deçanit mbi 24 hektarë tokë, përveç qindra hektarëve tokë të shqiptarëve që i ka ky manastir, në një vend ku nuk …

Më shumë...

Kadri Veseli: Marrëdhëniet e shkëlqyera mes Kosovës dhe Kroacisë duhet të thellohen

Kadri Veseli: Marrëdhëniet e shkëlqyera mes Kosovës dhe Kroacisë duhet të thellohen

Kryekuvendari, Kadri Veseli, priti në takim delegacionin e Republikës së Kroacisë, në krye me ministrin e  veteranëve të Kroacisë, Tomo Medved dhe ministri i kulturës, Zlatko Hasanbegoviq, me të cilët diskutoi për marrëdhëniet e shkëlqyera në mes të dyja vendeve. Kryetari Veseli, gjatë takimit, theksoi se bashkëpunimi duhet të zgjerohet …

Më shumë...

Zyrtarët e korruptuar vendorë e ndërkombëtarë vazhdojnë të bëjnë deklarata të ashpra kundër korrupsionit

Zyrtarët e korruptuar vendorë e ndërkombëtarë vazhdojnë të bëjnë deklarata të ashpra kundër korrupsionit

Zyrtarët vendorë e ndërkombëtar kanë vazhduar deklaratat deklarative dhe  të ashpra kundër korrupsionit. Gjatë lansimit të të ashtuquajturit “projekt kundër krimit ekonomik në Kosovë”, kryeministri, Isa Mustafa theksoi se institucionet e Kosovës janë të vendosura në luftën kundër korrupsionit dhe janë duke u angazhuar me përkushtim për integrimin e vendit …

Më shumë...

Rritet numri i fëmijëve që përdorin substancat narkotike

Droga

 Njohës të shtrirjes së narkomanisë kanë tërhequr vërejtjen se numri i fëmijëve që po konsumojnë substancat narkotike sa vjen e rritet. Ata kanë thënë se nga të dhënat që i kanë marrë nga hulumtime që kanë bërë organizata të ndryshme kanë mësuar se janë të shumtë fëmijët 12 vjeçar që …

Më shumë...

Akademi përkujtimore për dëshmorin e Luftës Atdhetare të Kroacisë, Nuhi Sinan Krasniqi

Nuhi Sinan Krasniqi

Sot në orën 13:00 në sallën e Shtëpisë së Kulturës, në Malishevë do të mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Luftës Atdhetare të Kroacisë, Nuhi Sinan Krasniqi. Në këtë akademi do të dorëzohet edhe dekorata e Presidencës së Republikës së Kroacisë për dëshmorin, Nuhi Sinan Krasniqi. Ndërsa në orën 14:30 …

Më shumë...

Inva Mula:U ndjeva shumë e emocionuar në bashkëbisedim me një kryeministër me energji pozitive (!)

Inva Mula:U ndjeva shumë e emocionuar në bashkëbisedim me një kryeministër me energji pozitive (!)

Sopranja nga Shqipëria, Inva Mula gjatë qëndrimit në Beograd ku merr pjesë në disa aktivitete muzikore e kulturore është ndier  veçanërisht e emocionuar në takimin që pati me kryeministrin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, për të cilin shpreh konsiderata të veçanta. “Kur m’u komunikua që Vuçiç do të më priste u …

Më shumë...

Marsh protestues në Deçan kundër vendimit të Gjykatës Kushtetuese e cila përfillë ligjet e kohës së Milosheviqit

Komuna Deçan

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan ka ftuar për sot qytetarët e Komunës se Deçanit, por edhe me gjerë, që të i bashkohen marshit në kundërshtim të Vendimit të Gjykatës Kushtetuese të Republikës se Kosovës për faljen e pronave publike të ndërmarrjeve “Apiko” dhe “Iliria” Manastirit …

Më shumë...

Shqiptarët në Maqedoni përbëjnë 47 % të popullatës së përgjithshme të këtij shteti

Marsh protestues Shkup

Tashmë dihet edhe botërisht se shqiptarët janë populli me numrin më të madh në Maqedoni, pasi sipas të dhënave të reja rezulton se ata që e konsiderojnë veten sllav maqedon, nuk janë as 40 %. Megjithëse të dhënat për minoritetet nuk janë të sakta, por ato janë më pak se …

Më shumë...

Izet Haxhia: Me Shërbimet sekrete serbe kanë bashkëpunuar: Sali Berisha, Flamur Noka, Bujar Hoxha, Gazidede…

Izet Haxhia

Izet Haxhia, ish pjesëtar i stafit të sigurisë së Sali Berishës Ai thotë se shumë politikanë shqiptarë, me në krye me vetë Berishën, kanë pasur lidhje me shërbimet sekrete serbe. Ai shkruan: “Duke u nisur nga afera ‘Noka’ e dale ne media ditet e fundit, ne lidhje me nje ngjarje …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët që ranë në Grykën e Llapit, më 26 maj të vitit 1999

Përkujtohen dëshmorët që ranë në Grykën e Llapit, më 26 maj të vitit 1999

17 vite më parë në luftimet e rrepta që u zhvilluan në Grykën e Llapit e në mbrojtje të popullatës ranë  dëshmorët :  Mentor Retkoceri, Avdyl Nimani, Abit Sinani, Hasan Jashari, Ahmet Shabani, Milaim Qerimi, Ilaz Selimi dhe Musë Qerimi Më 26 maj 1999, në Grykën e Llapit,  forcat serbe …

Më shumë...

Hadergjonaj: Edhe 17 vjet pas luftës ka varreza që nuk janë ndërtuar, por disa memoriale po shkatërrohen nga mosmirëmbajtja

Safete Hadergjonaj

Deputetja e PDK-së, Safete Hadergjonaj gjatë shqyrtimit të raportit të punës së Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës për vitin 2015,  ka deklaruar  se 17 vjet pas luftës ka varreza që nuk janë ndërtuar dhe sipas saj, memorialet që janë ndërtuar po shkatërrohen nga mosmirëmbajtja. Grupi parlamentar i …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Kur guximtarët rifitojnë besimin e humbur

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

( Kujtim nga frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës) Për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës janë shkruar e do të shkruhen tregime dhe libra nga më të ndryshmit, si dhe intervista të shumta. Por në këtë shkrim do të tregoj për trimërinë dhe vetëmohimin e një nënreparti të asaj …

Më shumë...

170-vjetori i lindjes së Naim Frashërit, ideolog i Rilindës Kombëtare, atdhetar, poet, veprimtar… (video)

Naim Frashëri

Sot në 170-vjetorin e lindjes së Naim Fshashërit  njërit ndër ideologët kryesorë të Rilindjes Kombëtare përkujtojmë Naimin e shqiptarizmës, Naimin e madh e të pazëvendësueshëm, për të cilin, me rastin e vdekjes, Andon Zako Çajupi pati shkruar: Vdiq Naimi, po ç’ të gjeti, O moj Shqipëri e mjerë, Vdiq Naimi, …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, ka falënderuar ambasadorin e Zvicrës në NATO, Christian Meuwly

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, ka falënderuar ambasadorin e Zvicrës në NATO, Christian Meuwly

Ministri i Forcës së Sigurisë të Kosovës, Haki Demolli, sot  priti në një takim zyrtar ambasadorin e Zvicrës në NATO, në Bruksel, Christian Meuwly i cili së bashku me ambasadoren e Zvicrës në Kosovë, Krystyna Marty Lang, kryesuan delegacionin nga Zvicra. Ministri Demolli, në takim ka falënderuar ambasadorin e Zvicrës …

Më shumë...