leoni

Ahmet Qeriqi

Angelika Viets: Gjermania është duke ndjekur me interesim çështjen e demarkacionit Kosovë-Mali i Zi

Angelika Veits

Në një intervistë për “Kosovapress”, mbasadorja e Gjermanisë në Kosovë, Angelika Viets, ka deklaruar se shteti gjerman është duke ndjekur me interesim të madh çështjen e marrëveshjes për demarkacionin Kosovë-Mali i Zi. Ajo  ka thënë se verifikimet për çështjen e demarkacionit tashmë janë kryer edhe nga ekspertët ndërkombëtarë dhe rezultatet …

Më shumë...

Përparimi befasues i ISIS-it në rajonin e dy qyteteve nën kontroll të kryengritësve sirianë

Sulmi në Rusi

Të paktën 100 mijë njerëz janë bllokuar përgjatë kufirit të Sirisë me Turqinë, pasi Shteti Islamik depërtoi nëpër territorin nën kontroll të kryengritësve të provincës siriane të Halepit.  Përparimi befasues i ISIS-it në rajonin e dy qyteteve nën kontroll të kryengritësve sirianë ndodhi në moment kur xhihadistët ballafaqohen me ofensivë …

Më shumë...

Fajon: Zgjidhja për çështjen e demarkacionit të gjendet pa e hapur procesin e rinegocimit

Fajon: Ideja për shkëmbimin e territoreve është e rrezikshme, ndryshimi i kufijve mund të çojë në konflikte e luftra

Raportuesja për çështjen e vizave në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon  kërkon që zgjidhja për çështjen e demarkacionit të kufirit  mes Kosovës dhe Malit të Zi  të gjendet pa e hapur  procesin  në rinegocim. Deputetja sllovene ka thënë se duhet të gjendet zgjidhje kompromisi nga palët. “Atmosfera në Komisionin Evropian, nuk …

Më shumë...

Bedri Islami: A është Muli (Flamuri) i vetëm? Po “Hutini”, “Sqepari”, “Safeti”, “Ariu” apo “Pashtriku”?!

Bedri Islami

Nuk jam habitur aspak kur kam mësuar ngjarjen e ndodhur me Flamur Nokën, “misionarin” e flaktë të Partisë Demokratike, udhëtimin e tij drejt ish-shtetit jugosllav, arrestimin, mbajtjen në paraburgim, informacionet e dhëna nga ai për UDB-në dhe nënshkrimin e çfarëdo dokumenti që mund t’i kenë paraqitur ato. Nuk jam habitur …

Më shumë...

Historianët e Deçanit cilësimet e KMDLNJ-së lidhur me rastin e kryetares së Gjykatës Kushtetuese i konsiderojnë shpifje

Historianët e Deçanit cilësimet e KMDLNJ-së lidhur me rastin e kryetares së Gjykatës Kushtetuese i konsiderojnë shpifje

Kryesia e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan, nëpërmjet një komunikate për media i ka dhënë përgjigje Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, i cili ditë me parë ka reaguar për shkak të deklaratës tonë për opinion ku është theksuar se Arta …

Më shumë...

Deputetja, Albulenë Haxhiu, ka paditur QKUK-në dhe Policinë e Kosovës, për shkelje të privatësisë

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Deputetja e lëvizjes “Vetëvendosje”, Albulenë Haxhiu, ka akuzuar QKUK-në dhe Policinë e Kosovës, për shkelje të privatësisë, pas publikimit në medie të rëntgenit rreth gazit lotsjellës. Ajo iu ka drejtuar Prokurorisë Themelore të Prishtinës për të zbardhur rrethanat e kësaj ngjarjeje, që ka pasuar me  shpifjet kundër saj në opinion …

Më shumë...

D.Trump ka siguruar numrin e mjaftueshëm të delegatëve për të siguruar nominimin republikan për kryetar të Amerikës

Donald Trump

Donald Trump ditë më parë ka siguruar numrin e mjaftueshëm të delegatëve të nevojshëm lidhur me nominimin e Partisë Republikane për President të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në këtë mënyrë përfundon atë që konsiderohej si një rritje e pamundur, që ka ngritur në këmbë të gjithë peisazhin politik dhe …

Më shumë...

Zafir Berisha shpreh keqardhje për çarjen e opozitës

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir  Berisha shprehu keqardhje për një çarje të opozitës, e cila sipas tij i dha mundësi edhe Hashim Thaçit ta kapitalizojë atë. Ajo që ndodhi nuk ishte diçka e mirë. Ishte një kundërgoditje e asaj pune dhe shprese. Ajo përçarja e vogël e opozitës ngriti …

Më shumë...

Bushati: Ligji i luftës me Greqinë do të kushtëzohet me çështjen çame dhe memorialet greke në Shqipëri

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka mirëkuptim për Greqinë sepse atje edhe ka studiuar

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias do të vijë sërish në Shqipëri në datat 6-7 qershor, në takimin e 8 brenda dy vitesh me homologun e tij shqiptar. Por, ndërsa takimi nuk përbën më lajm, lajm është se fakti që mes dy vendeve tashmë ka një urë komunikimi të …

Më shumë...

Policia e Kosovës nuk guxoi ta ndërmarrë aksionin e paralajmëruar për lirimin e pronave të uzurpuara në pjesën veriore të vendit

Veriu i Mitrovicës

Edhe pse Policia e Kosovës e kishte paraparë, madje kishte paralajmëruar realizmin e një aksioni për lirimin e pronave të uzurpuara në pjesën veriore të Kosovës, të dominuar nga pakica serbe, aksioni nuk është realizuar. Aksioni ishte paraparë të fillonte në ora 10.00 me lirimin e pronës së parë për …

Më shumë...

Familja Syla e Kizharekës kërkon që Azem Syla të lirohet nga burgu dhe të mbrohet në liri

Azem Syla

LETËR E HAPUR Për: Shefin e Misionit të EULEX-it, z. Gabriele Meucci Përfaqësuesit të zyrës së BE-së në Kosovë, z. Samuel Žbohar Kryeprokurorin e Shtetit, z. Aleksandër Lumezi Të nderuar zotërinj, Ditë më parë në Kishnarekë të Drenasit u rrethua një pjesë e lagjes sonë, iu thyen dyert e oborrit …

Më shumë...

Rreth 100 marokenë e libianë, të cilët gjendeshin në anijen e përmbytur mund të jenë mbytur

Turqia ka kërkuar ndihmë më të madhe ndërkombëtare për t’u përballur me valën e emigrantëve ose do t’ i hapë kufijtë

Të mbijetuarit e anijes së përmbytur të martën në brigjet e Libisë, njoftuan se rreth 100 të tjerë, të cilët gjendeshin në anijen e përmbytur mund të kenë vdekur. “Të mbijetuarit që ekipet tona arritën të marrin në pyetje kur zbritën në port, na folën për rreth 100 të zhdukur, …

Më shumë...

Shoqata “Labëria”, “Nderi i Kombit”, dega Tiranë, përuron librin “Shqipëria dhe çështja e kufijve shqiptaro- grek”, autor, Nuçi Kotta

Shoqata “Labëria”, “Nderi i Kombit”, dega Tiranë, përuron librin “Shqipëria dhe çështja e kufijve shqiptaro- grek”, autor, Nuçi Kotta

Shoqata “Labëria”, “Nderi i Kombit” dega Tiranë, ju fton në promovimin e librit “Shqipëria dhe çështja e kufijve shqiptaro- grek” me autor Nuçi Kotta, djali ish-Kryeministrit Koço Kotta. (, Koço Kotta në vitin 1926 firmosi për ndërtimin e burgut të Burrelit dhe në vitin 1945 KGB sovjetike e kapi në Selanik ku …

Më shumë...

Tanja Fajon: Kushti që iu vu Kosovës për viza lidhur me demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, nuk iu ka vënë asnjë shteti

Tanja Fajon

Sot në Parlamentin Evropian, në Komisionin për Liri qytetare, Drejtësi dhe Punë të Brendshme, është zhvilluar debati për rekomandimin e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën. Në këtë seancë nga Komisioni Evropian është paraqitur propozimi dhe arsyetimi nga ana e përfaqësuesve të Komisionit Evropian. Më pas deputetja Tanja …

Më shumë...

ASK: Shkalla e papunësisë në Kosovë është 33 për qind

Agjencia e Statistikave

Pas një hulumtimi të realizuar në mbarë vendin, Agjenica e Statistikave të Kosovës ka konstatuar se shkalla e papunësisë në Kosovë është 32 për qind. Sipas rezultateve të AFP-së 2015, shkalla e papunësisë është 32.9%. Papunësia më e theksuar është te femrat me 36.6 %, krahasuar me meshkujt, 31.8%. Shkalla …

Më shumë...

Gjatë qëndrimit në Prishtinë zyrtarët e lartë të Kroacisë u pritën në takim edhe nga ministri, Haki Demolli

Gjatë qëndrimit në Prishtinë zyrtarët e lartë të Kroacisë u pritën në takim edhe nga ministri, Haki Demolli

Gjatë qëndrimit në Prishtinë, delgacioni i Kroacisë i udhëhequr nga nga ministri i Veteranëve të këtij shteti Tomo Medved si dhe ministri i Kulturës, Zlatan Hasanbegoviq, u pritën në takim edhe nga ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli. Ai e njoftoi delegacionin nga Austria me të arriturat …

Më shumë...