leoni

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Na gënjyet dje, po na gënjeni edhe sot

Jakup Krasniqi

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e Përbashkët të Kosovës edhe pse kishte një vullnet ndërkombëtar …

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës ka propozuar tre emra për emërimin e ministrave të rinj

PDK

PDK-ja i ka propozuar Qeverisë, që në postin e  zëvendës-kryeministrit ta emërojë Hajredin Kuçin, Enver Hoxhajn në pozitën e ministrit të Punëve të jashtme dhe Gani Kocin ministër të Drejtësisë. Kryesia e PDK-së qysh  në mbledhjen e 13 majit, kishte  vendosur për t’i propozuar Qeverisë, tre emra për ministra dhe …

Më shumë...

Pjesëtarë të FSK-së morën pjesë në aksionin në nivel vendi, me moton “Ta pastrojmë Kosovën”

FSK

Pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe udhëheqës të saj, morën pjesë në aksionin në nivel vendi, me moton “Ta pastrojmë Kosovën”. Aksioni “Ta pastrojmë Kosovën” filloi në Lagjen Kalabria në Prishtinë, ku morën pjesë, gjeneral brigade Zymer Halimi, drejtor i Drejtorisë për Operacione, shefi i Shtabit të Komandës …

Më shumë...

Më 26 maj rivarrosen eshtrat e dëshmorit të Luftës Atdhetare të Kroacisë, Nuhi Sinan Krasniqi

Nuhi Sinan Krasniqi

Më 26 maj 2016 në orën 13:00 në sallën e Shtëpisë së Kulturës, në Malishevë do të mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Luftës Atdhetare  të Kroacisë, Nuhi Sinan Krasniqi. Në këtë akademi do të dorëzohet edhe dekorata e Presidencës së Republikës së Kroacisë për dëshmorin, Nuhi Sinan Krasniqi. Ndërsa …

Më shumë...

Për 397 ditë, ministri Avdullah Hoti i mbanë të bllokuar 51 autobusë urbanë për Prishtinën

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Sot, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari, Dardan Sejdiu, mbajtën konferencë për media, në përgjigje ndaj arsyetimeve të paqena të Ministrit të Financave, Avdullah Hoti, i cili edhe më tutje po e bllokon projektin e autobusëve urbanë për Prishtinën, duke mos e nënshkruar garancionin e sovranitetit. Në …

Më shumë...

Përfaqësues të Kuvendit të Shqiptarëve të Zvicrës biseduan me zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje

Albin

Përfaqësuesit e Kuvendit të Shqiptarëve të Zvicrës (KSHZ) zhvilluan të shtunën e kaluar, 21 maj 2016, një takim me një delegacion të  Lëvizjes Vetëvendosje, të kryesuar nga ish-lideri Albin Kurti dhe Salih Salihu, deputet në Kuvendin e Kosovës. Takimi u mbajt në Lausanne, në vazhdën e takimeve që Vetëvendosje! zhvilloi …

Më shumë...

Maliqi: Patriot është ai që i falë toka Malit të Zi dhe Serbisë, për hir të përbashkësisë…

Shkelzen

Shkëlzen Maliqi, i biri i kryedbashit të Kosovës, kriminelit të luftës, Mehmet Maliqi-Cikuli, këshilltar aktual politik i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar ashpër deputetët e opozitës dhe të gjithë ata që po kundërshtojnë ratifikimin në Kuvend të demarkacionit me Malin e Zi. Ata që po angazhohen për një …

Më shumë...

Server: Është i vogël numri i të rekrutuar nga Kosova në krahasim me përmasat e popullsisë myslimane

Daniel Serwer: Pak shtete kanë arritur më shumë gjatë 12 viteve të ekzistimit të tyre

Analisti amerikan Daniel Serwer thotë se Prishtina është e angazhuar në përpjekje për të frenuar ekstremizmin dhe se kjo luftë ka dhënë rezultate. Duke komentuar  një artikull të botuar në gazetën New Jork Times, në të cilin Kosova cilësohet si një burim i ekstremizmit islamik dhe i xhihadistëve, Serwer thotë …

Më shumë...

Nëse s’ mund të shpallet tradhtare kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, atëherë le të shpallet Kushtetuta apo gardiani i saj

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Nëse nuk mund të shpallet tradhtare kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, atëherë le të shpallet Kushtetuta, kryetari si gardian i saj, apo kryeministri që ka nënshkruar marrëveshje për falje të territorit të vendit. Nëse as këta nuk mund të shpallen tradhtarë, atëherë është mirë që kjo fjalë të hiqet nga përdorimi, …

Më shumë...

KFOR-i rrit masat e sigurisë përreth Kompleksit të Manastirit të Deçanit

KFOR

Burimet nga terreni bëjnë të ditur se forcat e KFOR-it   kanë shtuar masat e sigurisë përreth Manastirit të Deçanit. Kjo masë sigurie është marrë me qëllim të jetësimit të vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, që ia ka falur këtij Manastiri 23 hektarë tokë, të cilat 20 vjet më parë …

Më shumë...

Adil Cena dhe Selman Bala, dy këngëtarë të njohur të këngës rapsodike shqiptare

Adil Cena dhe Selman Bala, dy këngëtarë të njohur të këngës rapsodike shqiptare

Tradita e përcjelljes brez pas brezi e tërë trashëgimisë gojore e ka krijuar tek shqiptaret kastën e rapsodëve popullor te cilët mësonin përmendesh me mira vargje,ata duke I dëgjuar këngëtaret me te moshuar duke I kënduar edhe vet ngjarjet e caktuar  historike ndodhitë e ndryshme rajonale merrni pjese edhe ne …

Më shumë...

VV: Bashkëqeverisja me Listën Srpska është fyerje për 12.000 viktimat e luftës në Kosovë

VV

Zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, ka reaguar kundër deklaratës së ish-ministrit në Qeverinë e Kosovës e ish liderit të Listës Serbe, Aleksandër Jabllanoviq. “Vetë mundësia që Qeveria ta ka dhënë ty dhe listës Srpska, për bashkëqeverisje, për Kosovën, është pështymje mbi varret e mbi 12,000 njerëzve të vrarë në Kosovë …

Më shumë...

RKL: Përpjekjet për ta nxirosur Kosovën nuk i bëjnë vetëm Nikoliqi e Tadiqi por edhe “xhaurrët” e vetëshpallur pro amerikanë

RKL

Qysh prej viti 1918 kur shtetet e Evropës dhe Rusia Cariste i shkëputen Shqipërisë dy të tretat e territorit dhe ua bënë tapi, Serbisë, Malit të Zi, Bullgarisë e Greqisë, nuk kanë pushuar përpjekjet institucionale serbe për t’i paraqitur shqiptarët si mbeturinë, turke, xhihadistë, apo myslimanë të rrezikshëm për Ballkanin. …

Më shumë...

Dy priftërinj grekë abuzojnë me dy fëmijë shqiptarë të moshës pesë-vjeçe

prifterinjte

Një skandal i tmerrshëm  kriminal ka rrëmbyer opinionin grek. Gjatë këtyre ditëve u bë i ditur lajmi se një grua  shqiptare, me kërkesë të një prifti e dërgoi djalin e saj 5 vjeç për t’ia  përmbushur epshet seksuale të prifti. Skandali po ndiqet prej vitit 2014 nga  “Fonirodopis”, por dje …

Më shumë...

Obama nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombave bërthamore në Hiroshimë dhe Nagasaki

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari i Amerikës, Barack Obama ka deklaruar për televizionin japonez NHK, se gjatë vizitës në Hiroshima nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombës bërthamore në fund të Luftës së Dyrë Botërore. Në pyetjen se nëse planifikon që të kërkojë falje për bombën bërthamore të cilën SHBA e hodhi …

Më shumë...

Shtatorja e Legjendarit, Adem Jashari edhe në qytetin e Dragashit

Adem Shaban Jashari (28.11.1955 - 7.3.1998)

Vendimi për të ngritur një shtatore të ish-komandantit të UÇK-së, Adem Jashari në sheshin kryesor të qytetit të Dragashit, është pranuar. Dje është vënë themeli i kësaj shtatoreje që do të përurohet në Ditën e Çlirimit të Dragashit, më 15 qershor. Sipas kryetarit të OVL – UÇK-së, Qerkin Krasniqi, deri …

Më shumë...