Ahmet Qeriqi

Sot në Prishtinë u hap Qendra për Këshillim në Karrierë, e para e këtij lloji në Kosovë

hap Qendra për Këshillim në Karrierë

Sot në Prishtinë, me iniciativën e Kryetarit të Komunës, Shpend Ahmeti, me mbështetjen e Ambasadës Britanike dhe Zyrës Zvicerane për bashkëpunim në Kosovë, u hap Qendra për Këshillim në Karrierë, e para e këtij lloji në Kosovë, e cila ka për qëllim orientimin e nxënësve kah shkollat profesionale, në mënyrë …

Më shumë...

Me programin e këtij viti për Bujqësi dhe Zhvillim Rural është ndarë buxheti prej 46 milionë euro nga Ministria e Bujqësisë

Bujqësi dhe Zhvillim Rural

Me programin e këtij viti të prezantuar për Bujqësi dhe Zhvillim Rural është ndarë buxheti prej 46 milionë euro nga Ministria e Bujqësisë. Vetëm për mbështetje të fermerëve me grante nga këto mjete janë ndarë 23 milionë euro, ose 3 milionë më shumë se vitin e kaluar. Ndërsa, për mbështetje …

Më shumë...

Blerand Stavileci: Parakusht themelor për zhvillim ekonomik është sigurimi i energjisë elektrike

Blerand Stavileci

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, është cituar të ketë deklaruar se parakusht themelor për zhvillim ekonomik është sigurimi i energjisë elektrike, ndërsa viti 2016 do të jetë një vit sfidues për sektorin e energjisë, ështu ka thënë ai në Forumin” Siguria e furnizimit me energji elektrike në Kosovë”. Sektori …

Më shumë...

KMDLNj: Situata e sigurisë në Kosovë vetëm sa është duke u tensionuar

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka vlerësuar se situata e sigurisë në Kosovë vetëm sa është duke u tensionuar. “Fillimisht si cak i sulmit të personave të panjohur por mirë të organizuar ishin veturat zyrtare të cilat dëmtoheshin me kubëza guri apo iu vihej flaka. …

Më shumë...

Tomë Gashi: Marrëveshjen e Jahjagës me Holandën duhet ta aprovojë dhe ta vërtetojë edhe Kuvendi i Kosovës

Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi ka thënë për “Epokën e re” se ratifikimi i marrëveshjes për Gjykatën Speciale nga kryetarja, Atifete Jahjaga, ka qenë njëra  prej punëve të fundit ajo e ka kryer me përkushtim. Në bazë të dispozitave ligjore, këtë marrëveshje me Holandën duhet ta aprovojë dhe ta vërtetojë edhe Kuvendi …

Më shumë...

Mustafa: Sulmet dhe dëmtimi i zyrave të LDK-së në shumë komuna të vendit janë bërë nga Opozita (!)

Isa Mustafa

Në një intervistë për Radion-Evropa e Lirë, kryeministri i vendit dhe kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se sulmet dhe dëmtimi i zyrave të Lidhjes Demokratike të Kosovës, në shumë komuna të vendit, por edhe djegia e disa veturave të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës, janë duke u bërë …

Më shumë...

Ditman: Berlini zyrtar nuk i ka kërkuar Serbisë ta njohë pavarësinë e Kosovës

Aksel Ditman

Ambasadori gjerman në Serbi, Aksel Ditman, ka deklaruar se Berlini zyrtar nuk i ka kërkuar Serbisë ta njohë pavarësinë e Kosovën, por është pozicioni i përbashkët i BE-së që përmes Beogradit dhe Prishtinës të arrihet një normalizim i plotë i marrëdhënieve, raportojnë mediet Serbi. Ai ka thënë se është pozitive …

Më shumë...

Hashim Thaçi nuk e ka takuar Adem Jasharin që nga viti 1992, thotë Rexhep Selimi

Rexhep Selimi Adem Jashari, Hamze Jashari, Muje Krasniiqi, Xheladin Gashi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, ish inspektori i SHP të UÇK-së, Rexhep Selimi ka përsëritur fjalët e thëna në seancën e Kuvendit, në të cilën Thaçi u zgjodh kryetar. Duke sqaruar më tej fjalën e tij para Kuvendit,  Selimi ka shtuar se  “Familja Jashari është emblemë e UÇK-së. Nuk është dashur …

Më shumë...

Bulliqi: Disa aventurierë dhe servilë politikë duan të më largojnë nga LDK-ja, për shkak se kam refuzuar Thaçin për kryetar

Shpejtim Bulliqi

Zyrtari i LDK-së, Shpejtim Bulliqi ka reaguar lidhur me lajmin se në mbledhjen e kreut të LDK-së, Isa Mustafa me kryetarët e degëve të kësaj partie, ka kërkuar përjashtimi i pesë deputetëve që refuzuan të shkojnë në seancën e zgjedhjes së Thaçit president,Bulliqi ka deklaruar për mediet se  në mbledhjen …

Më shumë...

BE-ja pret nga Shqipëria dhe vendet e Ballkanit ta frenojnë lëvizjen e refugjatëve në drejtim të Evropës

Shqipëria është kthyer në një rrugë të re kalimi për refugjatët që vijnë kryesisht nga Lindja e Mesme

Vendet e Bashkimit Evropian nuk presin nga Shqipëria dhe vendet tjera të Ballkanit Perëndimor të strehojnë refugjatë, por të frenojnë emigrantët të cilët kanë si destinacion vendet e BE-së. Deklarata ka ardhur nga anëtari i Komitetit Ekonomik dhe Social në Bashkimin Evropian, Jonut Sibian, gjatë një vizite në shkollën e …

Më shumë...

Vetëm me dekret të Atifete Jahjagës është ratifikuar marrëveshja me Holandën për selinë së Gjykatës Speciale në këtë shtet

Gjykata

Vetëm me dekret të kryetares Atifete Jahjaga është ratifikuar marrëveshja finale me Holandën, që ka të bëjë me vendosjen e selisë së Gjykatës Speciale në këtë shtet. Kushtetuta kërkon që Kuvendi i Republikës me votat e dy të tretave të të gjithë deputetëve të ratifikojë marrëveshjet ndërkombëtare për të drejtat …

Më shumë...

Daçiq: Kosova nuk është e pavarur, sepse po të ishte e tillë, nuk do të nënshkruante marrëveshjen për MSA-në si territor

Daçiq

Ambasadorja e Kosovës në Amerikë ,Vlora Çitaku dhe ministri të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, zhvilluan një debat të ashpër në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Në fjalën e tij, Daçiq, Kosovës iu referua me “Kosovë e Metohi” dhe Çitakut, si përfaqësuese e “institucioneve të përkohshme të Kosovës …

Më shumë...

Çitaku: Do të zbatojmë marrëveshjet në Bruksel por jo në dëm të funksionalitetit të shtetit tonë

Vlora Çitaku

Ndërsa ambasadorja Vlora Çitaku tha se Kosova do të bëjë çdo gjë që të ketë flamurin në të gjitha organizatat ndërkombëtare. Ajo tha se vendi është i gatshëm të ballafaqohet me të kaluarën, dhe sugjeroi që njëjtë të veprojë edhe Serbia. “Do të zbatojmë marrëveshjet në Bruksel por jo në …

Më shumë...

Kryetarja, Jahjaga ratifikoi marrëveshjen ndërkombëtare me Holandën për Gjykatën Speciale kundër UÇK-së

Atifete jahjaga

Kryetarja e Kosovës në largim, Atifete Jahjaga ratifikoi marrëveshjen ndërkombëtare me Holandën, “Mbi organizimin e institucionit të Gjykatës Speciale të Kosovës i zhvendosur në Holandë”, të nënshkruar me 15 shkurt 2016 nga Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës dhe Ambasadorja e Holandës, në Kosovë. Sipas një komunikate të Presidencës, …

Më shumë...

Hashim Thaçi i votuar nga Kuvendi në postin e kryetarit të Kosovës, ka dhënë dorëheqje nga postet e tij të deritanishme

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Kryetari i PDK-së, zëvendëskryeministri dhe ministri i punëve të jashtme, Hashim Thaçi, i votuar nga Kuvendi në postin e kryetarit të Kosovës, ka dhënë dorëheqje nga postet e tij të deritanishme. Në 2 dokumente të publikuara nga mediet sqarohen dorëheqjet e tij nga funksionet aktuale në PDK dhe qeveri të …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës të kryesuar nga kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës të kryesuar nga kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka. Në këtë mbledhje, në përgjigje të kërkesës të Presidentes së Republikës së Kosovës, znj. Atifete Jahjaga, për të rekomanduar kandidatin e radhës që pason në listën e subjektit politik “Aleanca për Ardhmërinë e …

Më shumë...