Ahmet Qeriqi

Protestuesit, rreth orës 17.00 kanë hedhur koktej mollotovi në drejtim të policisë.Policia kundërpërgjigjet ashpër

Molotov Policise

Protestuesit, rreth orës 17.00 kanë hedhur koktej mollotovi në drejtim të policisë, të cilët janë vënë në kordone të forta  në mbrojtje të Kuvendit. Policët kanë filluar të hedhin gaz lotsjellës në drejtim të mijëra protestuesve, të cilët kanë rrethuar Kuvendin e Kosovës ku pozita po merr pjesë në votimin …

Më shumë...

Pozita po voton brenda Kuvendit, protestuesit dhe policia po përballen me sulme të ndërsjella

Votimi per president

Prej fillimit të seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës, që filloi me një orë vonesë dhe  ku janë bërë përpjekje të jashtëzakonshme të shumicës  qeveritare,  për ta emëruar në postin e kryetarit të Shtetit, Hashim Thaçin,  e deri në orët e mbrëmjes, në Kuvend ka mbretëruar po ajo atmosferë …

Më shumë...

Sërish gaz lotsjellës në Kuvend, sërish pauzë

Gaz lotësjellës

Edhe në përpjekjen e dytë për të vazhduar punimet e seancës së Kuvendit, derisa kryekuvendari Kadri Veseli kishte marrë vendim për largimin nga salla të gjashtë deputetëve të opozitës, sërish  u hodh gaz lotsjellës në Kuvend dhe sërish u dhanë 10 minuta pauzë, me qëllim për të rifilluar  sërish punimet …

Më shumë...

Selimi: Thaçi nuk është themelues i UÇK-së, as udhëheqës i krahut politik të saj

Rexhep Selimi: Kosova është në gjende të rëndë në arenën ndërkombëtare, ministri Pacolli duhet të shkarkohet

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi gjatë fjalës së tij në Kuvend, fillimisht   foli për qytetarët, që ende po protestojnë para Kuvendit dhe në sheshet e Prishtinës. Ai polemizoi me deputeten e LDK-së, Melihate Tërmkollin duke thënë se Rusinë e duan në Kosovë partnerët e koalicionit qeveritar, të Listës Serbe, të …

Më shumë...

Kryetari i Nismës Fatmir Limaj, seancën e sotme në Kuvend e përkufizoi si jonormale dhe gjendje krize

Fatmir Limaj: Paraqitet nevoja për një dialog të ri, dialogu i mëparshëm ka dështuar

Kryetari i Nismës për Kosovën,  Fatmir Limaj, seancën e sotme në Kuvend e quajti jonormale. Deri më tash Kuvendi nuk ka pasur ndonjë rol në krijimin kësaj krize. Krizën e ka shkaktuar Qeveria. Kuvendi sot e ka rastin që të marrë pjesë në nxjerrjen e vendit nga kriza ose ta …

Më shumë...

Sërish gaz-lotsjellës në Kuvend

gaz lotsjellës

Në kohën kur ishte paralajmëruar se do të mbylleshin diskutimet, me fjalimin e deputetit të LDK-së,  Sabri Hamiti,  dhe do të vazhdonte procedura e mëtejme për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës, sërish u hedh gaz lotsjellës në Kuvend. Kryesuesi i seancës ka dhënë 10 minuta pauzë. Para ulëseve  të ministrave …

Më shumë...

Zhbogar: Qeveria dhe opozita duhet të gjejnë një mënyrë për dialog politik

Samuel Zhbogar

Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian, Samuel Zhbogar ka thënë se është i shqetësuar me vazhdimin e thellimit të krizës politike në Kosovë. Ne besojmë se Kosova ka arritur në një fazë kur duhet të dëshmojë se është në gjendje të merren me çështje të saj. Qeveria dhe opozita duhet …

Më shumë...

Po vazhdon seanca e Kuvendit të Kosovës me diskutimet e deputetëve për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës

Visar Ymeri

Ka rinisur seanca e Kuvendit për zgjedhjen e presidentit të vendit. Selvije Halimi, në emër të Komisionit Verifikues, paraqiti raportin para deputetëve për përmbushjen e kritereve të kandidatëve për president dhe deklaroi se ata i përmbushin kushtet. Pasi kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli hapi diskutimin, në foltore u paraqit kryetari …

Më shumë...

Donikë Kadaj-Bujupi: Isa Mustafa, a ka pasur në kohën e Rrahman Morinës kaq shumë policë sikur ka sot para Kuvendit?

Donika Kadaj Bujupi

Në fjalën e saj gjatë diskutimeve në Kuvend, kryetarja e Grupit Parlamentar të AAK-së, Donika-Kadaj Bujupi iu drejtua kryeministrit Isa Mustafa, duke e pyetur se a ka pasur në kohën e Rrahman Morinës  kaq shumë policë, ndërsa zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi iu drejtua me fjalët “si nuk  po të vjen marre”. …

Më shumë...

Bashkë me çanaklëpirësin tënd të Rrahman Morinës jeni duke krijuar një situatë jo të mirë i ka thënë Zafir Berisha, Hashim Thaçit

Zafir Berisha, zëvendësministri i Brendshëm, menjëherë pasi mori postin tjetër si koordinator nacional për siguri kibernetike, ishte cak i

Zafir Berisha, deputeti i NISMA për Kosovën në fillim të fjalimit të tij në seancën e Kuvendit të Kosovës i është drejtuar kandidatit për kryetar, Hashim Thaçi, duke e pyetur  a po të duket që është festive dhe kësisoj po dëshiron të bëhesh president?”Ai gjithashtu ka thënë se në mesin …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Nuk kam asgjë kundër Hashim Thaçit, por ai duhet ta pranojë se ka nënshkruar gabimisht dhe të tërhiqet

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se nuk ka asgjë kundër Hashim Thaçit, duke theksuar se nuk i duhet atij ky post kur populli proteston jashtë. “Nuk kam asgjë kundër Hashim Thaçit. Keni nënshkruar gabim, këtë duhet të pranoni, thuajeni atë. Askush nuk po thotë mos e votoni Thaçin, …

Më shumë...

Me një vonesë prej afër një ore ka filluar punimet seanca e Kuvendit të Kosovës, ku pritet të zgjidhet kryetari i Kosovës

Me një vonesë prej afër një ore ka filluar punimet seanca e Kuvendit të  Kosovës, ku pritet të zgjidhet kryetari i ri Kosovës. Kryekuvendari, Kadri Veseli në fillim ka prezantuar rendin e vetëm një pikë  të ditës, zgjedhja e kryetarit të Kosovës. Veseli  ka raportuar se në punimet e Kuvendit …

Më shumë...

Në Sheshin “Adem Jashari” të Prishtinës ka filluar manifestimi i Opozitës kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Kosovës

Sheshi Adem Jashari

Në Sheshin “Adem Jashari” të Prishtinës ka filluar manifestimi i Opozitës kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Kosovës. Në foltoren e improvizuar në shesh, para mijëra protestuesve ka mbajtur një fjalë rasti ish-kryekuvendari, Jakup Krasniqi, i cili ka trimëruar protestuesit në kërkesat e tyre për dorëheqjen …

Më shumë...

13 deputetë të LDK-së dhe deputetë të pavarur thonë se nuk do ta votojnë kandidaturën e Hashim Thaçit

Hashim Thaci Isa Mustafa

Deputetëve të LDK-së, Vjosa Osmani dhe Adem Salihaj iu ka bashkuar edhe deputeti i LDK-së Hatim Baxhaku, i cili ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në seancën ku Hashim Thaçi pritet të votohet kryetar. Votën kundër zgjedhjes së Thaçit e kanë paralajmëruar edhe Melihate Tërmkolli, deputetët e pavarur, …

Më shumë...

Policia po bënë përpjekje për të mbajtur distancë sa më të madhe në mes të protetuesve të opozitës dhe kremtuesve të pozitës

protestues-zyra-pdk-policia

Policia e Kosovës po bënë përpjekje që distanca në mes të protestuesve të opozitës dhe simpatizantëve të Partisë Demokratike të Kosovës të jetë sa më e madhe. Ka pasur një konflikt verbal në mes të protestuesve të opozitës dhe simpatizantëve të PDK-së të cilët kanë filluar të kremtojnë te selia …

Më shumë...

Zhurnal.mk: Intervistë me ish-kryekuvendarin e Kosovës, Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i parlamentit të Kosovës dhe tash numër dy i partisë opozitare Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi në një intervistë ekzluzive me Zhurnal.mk e barazon të parin e PDK-së e ministër i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçin, me diktatorin e Koresë Veriore Kim Jong-un. Sipas Krasniqit përvojën e diktimit të …

Më shumë...