Ahmet Qeriqi

Një stacion policie në qytetin rus, Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës

Një stacion policie në qytetin rus, Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës

Një stacion policie në qytetin rus Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës. Sipas raportimeve të para, tre kamikazë janë përgjegjës për sulmin. Policia nuk ka dhënë asnjë detaj lidhur me këtë ngjarje, ndërsa për momentin nuk flitet për viktima, përveç autorëve të sulmit. Agjencia e lajmeve “RIA Novosti” …

Më shumë...

B92: 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar

B92: 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar

Sipas një sondazhi nga televizioni serb B92, 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar. Vetëm 11.2 për qind pajtohen se është mirë për Serbinë t’i bashkohet NATO-s dhe të anëtarësohet në BE. Ndërsa, më shumë se 55 për qind …

Më shumë...

31-vjet nga vdekja e udhëheqësit komunist shqiptar, Enver Hoxha ( 1908- 1985)

Enver Hoxha

Enver Hoxha ka qenë udhëheqësi dhe drejtuesi kryesor PKSH-së, PPSH-së, RPS të Shqipërisë dhe i popullit shqiptar. Themeluesi dhe organizatori i Partisë Komuniste të Shqipërisë (më vonë Parti e Punës së Shqipërisë). Prijës partizan me bindje komuniste, marksiste leniniste, organizator e strateg i Luftës Antifashiste Nacional-çlirimtare e i revolucionit popullor. …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Pjesë nga ditari Për Kuvendin e Dytë Zgjedhor të Veteranëve të Luftës për Çlirimin e Kosovës

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Prishtinë, 23 Qershor 2004 Sot, rreth orës 11.00 më mori në telefon Faton Klinaku dhe më njoftoi se në datën 27 qershor mbahet Kuvendi I Dytë Zgjedhor I Organizatës së VLUÇK-së. Më tregoi se Adem Shehu dhe unë ishim zgjedhur delegatë nga vet Kryesia e kësaj shoqate, për në Kuvendin …

Më shumë...

Pirro Prifti: Kush janë engjëjt dhe kush janë djajtë në politikën shqiptare?

Pirro Prifti

Në vitin e largët 1997, politikani dhe kancelari austriak Franc Vranickij u habit dhe u nervozua kur pasi mbërriti në Shqipëri kur vuri re se sa e vështirë ishte të gjeje fajtorin dhe përgjegjësit e asaj katrahure që ndodhi në ato vite  ku Shqipëria ra në anarki  të plotë për …

Më shumë...

17 vjet më parë në Frontin e Kosharës ka rënë dëshmor, Agim Ramadani, Komandant i Brigadës 138 të Zonës Operative të Dukagjinit

Më 28 nëntor në qendër të qytetit të Gjilanit vendoset shtatorja e re e heroit të kombit, Agim Ramadani

17 vjet më parë, më 11 pril 1999,  në Frontin e Kosharës ka rënë dëshmor,  Agim Ramadani, komandant i Brigadës 138 të Zonës Operative të Pashtrikut. Gjatë luftës së UÇK-së, Agim Ramadani luftës u dëshmua strateg ushtarak  dhe udhëheqës i dashur për ushtarët. Ishte në mesin e komandantëve që kishin …

Më shumë...

Driton Çaushi: Interpretimi i deklaratave të pushtetarëve të Beogradit në Kosovë vetëm si provokime është shumë naiv

Driton Çaushi

Duke folur lidhur me qëndrimin antishqiptar të Ivica Daçiqit ne Kosovë, nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Driton Çaushi thotë se të interpretosh vizitat e deklarimet e fundit të pushtetarëve të Beogradit në Kosovë vetëm në cilësinë e provokimeve do të ishte shumë naive”. Mbi të gjitha, këto qëndrime vetëm sa po …

Më shumë...

Haradinaj: Ka ftohje të marrëdhënieve me lëvizjen “Vetëvendosje” që prej anulimit të protestës më 25 mars

Ramush Haradinaj

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është e përcaktuar të vazhdojë e vetme rrugëtimin drejt kundërshtimit të Marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi. Kështu ka thënë lideri i kësaj partie, Ramush Haradinaj, sipas të cilit organizimi i protestave nuk mund të …

Më shumë...

Bujar Nishani përkrah kërkesat e drejta të shqiptarëve të Kosovës Lindore por nuk bën asgjë për t i ndihmuar

Bujar Nishani

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka shprehur shqetësimin për braktisjen  trojeve shqiptare të Kosovës Lindore për shkak të kushteve jo të mira ekonomike e sociale. Ai bëri thirrje për një angazhim më të madh të strukturave qeveritare shqiptare në respekt të Kushtetutës për mbrojtjen e interesit kombëtar. Shqetësimin e tij, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Enver Hoxha sërish në mesin e shqiptarëve

Enver Hoxha

I. Një burrë rreth moshës 5o-vjeçare, një ditë prilli, ishte paraqitur befasisht në Sheshin “Skënderbeu” të Tiranës. Shëtiste lirshëm dhe vazhdimisht me fytyrë të qeshur. Shumica e njerëzve e shikonin me habi dhe kureshtje. Çuditërisht,  i përngjante pikë për pikë Enver Hoxhës, prijësit komunist të Shqipërisë, i cili kishte vdekur …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli qëndon për një vizitë zyrtare në Amerikë

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të  Kosovës, Kadri Veseli, ka udhëtuar për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë kësaj vizite kryekuvendari Veseli,  do të takohet me përfaqësues të lartë  të institucioneve të Shtetit amerikan dhe do të marrë pjesë në Konferencën ndërkombëtare parlamentare të shteteve anëtare të Bankës Botërore …

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Nait Hasani kritikon Qeverinë e Isa Mustafës

Në mesin ambasadorëve që pritet të shkarkohen nga Qeveria Kurti është edhe veprimtari, Nait Hasani, ambasador në Shqipëri

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani ka drejtuar kritika kundër qeverisjes së Isa Mustafës dhe ka kërkuar mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme. Hasani thotë se zgjedhjet duhet të mbahen brenda këtij viti, por jo vetëm pse ato i kërkon opozita, por për shkak të mungesës së investimeve, premtimet …

Më shumë...

Daçiq: Serbët nuk kanë kryer krime në Kosovë dhe nuk kemi pse të kërkojmë falje

Krimet Serbe ne Kosove

Zëvendës-kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, gjatë qëndrimit të tij në Graçanicë dhe në Prizren  ka deklaruar se gjatë luftës, askush nuk ka kryer krime në emër të Serbisë. Në Graçanicë, ku arriti nën masa të mëdha të sigurisë, u prit nga qindra simpatizantë të tij të cilit mbanin flamuj dhe …

Më shumë...

Muharrem Nitaj: Deklaratat skandaloze të Daçiqit, në Prizren, janë abuzim në kuadër të vizitës së tij në Kosovë

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Anëtari i kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj ka thënë se deklaratat skandaloze të zëvendëskryeministrit serb Ivica Daçiq, në Prizren, janë abuzim në kuadër të vizitës së tij në Kosovë dhe për këtë fajet i ka kryekëput Qeveria e Kosovës që lejon diçka të tillë. Daçiq në …

Më shumë...

Maqedonia vazhdon bllokadën e perimeve të Shqipërisë në kufi

Maqedonia vazhdon bllokadën e perimeve të Shqipërisë në kufi

13 kamionë me targa të Shqipërisë janë bllokuar në kufi dhe nuk po lejohen të hyjnë në Maqedoni. Këta kamionë janë bllokuaa pa asnjë lloj arsye, thjesht sepse sllavomaqedonasit duan të mbrojnë prodhuesit e tyre,  citohet Myslim Murrizi, nga Lushnja, i cili ka shprehur shqetësimin e prodhuesve shqiptarë nga kjo …

Më shumë...

Përkujtohet veprimtari e luftëtari, Shaban Viqa në 7-vjetorin e ndarjes nga jeta

Përkujtohet veprimtari e luftëtari, Shaban Viça në 7-vjetorin e ndarjes nga jeta

Sot në 7-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të dalluar të çështjes kombëtare, Shaban Viqa, në Greme të Komunës së Ferizajt, u bënë homazhe në nderim të jetës dhe veprës së këtij luftëtari, i cili  ka marrë pjesë në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në UÇPMB dhe në Ushtrinë Çlirimtare …

Më shumë...