Ahmet Qeriqi

SBASHK: 350 mësimdhënës marrin vetëm pensionet e pleqërisë 75 euro

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Pagesat për kontribut në mësimdhënie gjatë viteve 1990-1999 do t’i marrin ata mësimdhënës që në vend të pensionit të plotë kanë marrë atë të pleqërisë, si pasojë e mosarritjes së kushtit që deri më 1 janar 1990 të kenë 15 vjet përvojë pune. Prej këtij vendimi qeveritar të gjithë punëtorët …

Më shumë...

Obama: Shqipëria është një aleat i jashtëzakonshëm i Amerikës. Unë dua t’ju falënderoj për çfarë ju keni bërë

Obama: Shqipëria është një aleat i jashtëzakonshëm i Amerikës. Unë dua t’ju falënderoj për çfarë ju keni bërë

Gjatë takimit të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me kryetarin e Amerikës, Barack Obama, u fol për marrëdhëniet jashtëzakonisht të mirë e miqësore mes dy vendeve, sidomos në procesin e reformave dhe rolin e kontributin e Shqipërisë në rajon. Zyra e shtypit e Qeverisë së Shqipërisë ka bërë të ditur …

Më shumë...

EULEX-i nuk përfill mandatet, dëshiron të jetë i përhershëm në Kosovë

EULEX-i

Misioni evropian për, sikur thuhet “sundimin e ligjit në Kosovë”, EULEX, nuk do të largohet nga vendi ynë as pas skadimit të tretë të mandatit.  Edhe pse pas shtyrjes së afatit për dy vitet e fundit ky mision, ndër më të dështuarit dhe ndër më të urrejturit nga misionet e …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli bisedoi me mikun amerikan të shqiptarëve, analistin e mirënjohur, Daniel Serwer

Kryekuvendari Veseli bisedoi me mikun amerikan të shqiptarëve, analistin e mirënjohur, Daniel Serwer

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës zyrtare në Uashington, u takua dhe bisedoi me Dr. Daniel Serwer, ekspert i çështjeve ndërkombëtare, në veçanti të çështje poltike dhe ekonomike të Ballkanit. Server ka qenë dhe po mbetet  mik i madh i Republikës së Kosovës. Me këtë …

Më shumë...

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët: Bejtë Rexhepi, Fehmi Rama dhe Naim Tiku

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët: Bejtë Rexhepi, Fehmi Rama dhe Naim Tiku

Me rastin e shënimit të 17-vjetorit të rënies së dëshmorëve: Bejtë Rexhepi, Fehmi Rama dhe Naim Tiku, sot kanë bërë  homazhe, kryetari i Komunës së Drenasit, Nexhat Demaku, me bashkëpunëtorë. Fillimisht, kryetari Demaku ka vënë buqeta lulesh te varri i dëshmorit, Fehmi Rama në varrezat e fshatit Likovc, pastaj ka …

Më shumë...

Në Muzeun Kombëtar të Tiranës u hap ekspozita:“Terrori dhe gjenocidi i Serbisë në Kosovë” e autores, Fetnete Ramosaj

Në Muzeun Kombëtar të Tiranës u hap ekspozita:“Terrori dhe gjenocidi i Serbisë në Kosovë” e autores, Fetnete Ramosaj

Sot në Muzeun Kombëtar të Tiranës është hapur ekspozita:“Terrori dhe gjenocidi i Serbisë në Kosovë” e  autores, Fetnete Ramosaj. Ekspozitën e ka hapur Instituti pёr Hulumtime tё Krimeve tё Luftës nё Kosovё nё bashkëpunim me Ambasadёn e Kosovёs nё Tiranё Në emër të Institutit për Hulumtimin e Krimeve të Luftës …

Më shumë...

Senatori demokrat amerikan, Bob Graham konsideron se sulmet e 11 shtatorit të vitit 2001 ishin punë e brendshme

Senatori demokrat amerikan, Bob Graham konsideron se sulmet e 11 shtatorit të vitit 2001 ishin punë e brendshme

Ish-guvernatori i Floridas dhe senatori demokrat i Amerikës, senatori Bob Graham në televizionin kombëtar në Amerikë ka deklaruar  se sulmet e 11 shtatorit 2001 ishin një punë e brendshme e Amerikës. Të shtunën, CBS News ka lëshuar një shkurtim videoje për një episod të ardhshëm, në të cilën Graham pretendon …

Më shumë...

Vetëvendosja konstaton se Qeveria është vënë në funksion të Kushtetutës serbe dhe në shkelje të Kushtetutës së Kosovës

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje konferencë për media shprehet kundër nënshtrimit të Qeverisë së së Kosovës lidhur me lejimin e mbajtjes se zgjedhjeve të Serbisë në vendin tonë. Këto zgjedhje përveç që nuk po ndalohen nga Qeveria e Kosovës, ministrat e Isa Mustafës po kontribuojnë në to dhe po marrin pjesë në tubimet …

Më shumë...

Sot në Mitrovicë u përkujtuan shqiptarët e ekzekutuar më 14 prillit 1999 nga policët serbë në krye me Oliver Ivanoviqin

Sot në Mitrovicë u përkujtuan shqiptarët e ekzekutuar më 14 prillit 1999 nga policët serbë në krye me Oliver Ivanoviqin

Sot në Mitrovicë u përkujtuan të vrarët në masakrën e 14 prillit të vitit 1999 nga policia serbe, e udhëhequr nga krimineli, Oliver Ivanoviq. Pranë pllakës përkujtimore te vendi i krimit kanë marrë pjesë zyrtarë  të pushteti vendor në krye me kryetarin e  komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe nënkryetarin …

Më shumë...

Heshtja e neutraliteti i Kosovës dhe i Shqipërisë zyrtare e ndihmon elitën antishqiptare e kriminale të Maqedonisë

Heshtja e neutraliteti i Kosovës dhe i Shqipërisë zyrtare e ndihmon elitën antishqiptare e kriminale të Maqedonisë

Lëvizja Vetëvendosja konsideron se  është e pakuptimtë dhe e  papranueshme që qeveritë, në Shqipëri e në Kosovës e sidomos Ministritë e Jashtme të dy shteteve kanë heshtur deri më tani rreth ngjarjeve që po zhvillohen në Maqedoni. Është në interesin e thellë të çdo politike shqiptare që ata që janë …

Më shumë...

Opozita refuzon ftesën e kryeministrit, Isa Mustafa, për të marrë pjesë në procesin e formimit të AKS-së

Asociacioni Serb në Kosovë

Vetëvendosja,  AAK-ja  dhe Nisma nuk përkrahin ftesën  e kryeministrit, Isa Mustafa, për të marrë pjesë në procesin e  formimit të Asociacionit të Komunave Serbe në veri të Kosovës. AAK-ja konsideron se më këtë marrëveshje është shkelur Kushtetuta dhe se nuk mund të korrigjohen gabimet e bëra me hartimin e një …

Më shumë...

KMDLNJ: Duke ua ndaluar hyrjen në Kosovë serbëve të akuzuar për krime lufte ata shfajësohen për këto krime

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Me vendim Ministrisë së Punë të Jashtme i është ndaluar hyrja në Kosovë liderit të Partisë Radikale të Serbisë dhe udhëheqësit të njësitit paramilitar “Shqiponjat e bardha” që bënë shumë krime kundër civilëve në Kroaci , Bosnje dhe Kosovë , Vojsllav Sheshel të cilin Tribunali i Hagës e liroi nga …

Më shumë...

Komuna e Rahovecit ka përkujtuar dëshmorët Dalip Behra dhe Bekim Gashi

Komuna e Rahovecit ka përkujtuar dëshmorët Dalip Behra dhe Bekim Gashi

Komuna e Rahovecit ka përkujtuar dëshmorët Dalip Behra dhe Bekim Gashi, të cilat kanë rënë në altarin e lirisë 17 vjet më parë. Për ta nderuar veprën e dëshmorëve të kombit, kryetari i kësaj komune, Idriz Vehapi, ka bërë homazhe në Krushë të Madhe, aty ku prehen Dalip Behra e …

Më shumë...

Donald Trump duhet të udhëtojë më shumë për t’i njohur myslimanët, ka thënë Edi Rama

Donald Trump duhet të udhëtojë më shumë për t’i njohur myslimanët, ka thënë Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama po përsërit vazhdimisht akuzat kundër Donald Trumpit, kandidatit që kërkon votën e republikanëve për të garuar në postin e kryetarit  të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ka deklarua se  zgjedhja e Trumpit do të jetë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara”. Në një intervistë …

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli, po merr pjesë në Konferencën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”

Kryekuvendari Veseli, po merr pjesë në Konferencën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, është ftuar të marrë pjesë në panelin e Konferencës me temën: “Roli i parlamenteve në fuqizimin e integritetit publik”, të organizuar nga Komisioni për Partneritet në Zhvillimin e Demokracisë (HDP) të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Uashington. Ai …

Më shumë...

Ministri, Zharku, mori pjesë në panelin me temë: “Ndikimi i veturave në shëndet dhe siguri rrugore”, të organizuar nga KOSID-i

Ministri, Zharku, mori pjesë në panelin me temë: “Ndikimi i veturave në shëndet dhe siguri rrugore”, të organizuar nga KOSID-i

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, mori pjesë në panelin diskutues “Ndikimi i veturave në shëndet dhe siguri rrugore”, të organizuar nga KOSID-i. Me këtë rast, Zharku bëri të ditur se sikurse në shumicën e vendeve, edhe tek ne gjendja ekonomike ka ndikuar që përcjellja e teknologjisë së avancuar për ruatjen …

Më shumë...