Ahmet Qeriqi

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Roberta Pinotti sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Roberta Pinotti sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë

Ministrja e Mbrojtjes së Italisë, Roberta Pinotti sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë. Ajo do  të takohet me përfaqësues të ndryshëm të institucioneve të vendit tonë. Fillimisht ajo do të bisedojë  me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, pastaj edhe përfaqësues të tjerë të institucioneve. Italia është …

Më shumë...

Mbahet manifestimi tradicional: “Ditët e krenarisë” kushtuar dëshmorëve të UÇK-së të Prishtinës me rrethinë

Mbahet manifestimi tradicional: “Ditët e krenarisë” kushtuar dëshmorëve të UÇK-së të Prishtinës me rrethinë

Në nderim dhe respekt të dëshmorëve të rënë më 18 prill 1999, organizuar nga  OVL e UÇK-së, SHIL, SHFD, dega në Prishtinë, sot  mbahet  manifestimin “Ditës e Krenarisë”. Në orën 10. mbahen homazhe në varrezat e dëshmorëve në kryeqytet. Në orën 10 e 30 homazhe te Shtatorja e Zahir Pajazitit, …

Më shumë...

Sot mbushen 17 vjet nga rënia e pesë dëshmorëve të Shkëmbi i Grandinës

Muharrem Sylejmani me bashkeluftetare

17 vjet më parë më 18 prill të vitit 1999, qindra forca policore dhe ushtarake serbe, të cilat ishin pozicionuar në lagjen Sopi të Llapushnikut kishin bërë përpjekje që me trupa tokësore të depërtonin në Malet Berishës, me qëllim për ta marrë pikën më strategjike të Rrafshnaltës. Atë ditë forcat …

Më shumë...

Më 18 prill të vitit 1999, në mbrojtje të pozicioneve të luftë së UÇK-së kanë rënë shumë dëshmorë e martirë

UÇK

Më 18 prill të vitit 1999, në mbrojtje të pozicioneve të luftë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë rënë qindra  dëshmorë e martirë. Në Marec dhe në Malësinë e Karadaket kanë rënë trimërisht dhe heroikisht 24 dëshmorë, 5 dëshmorë të tjerë kanë rënë në mbrojtje të pozicioneve të SHP të …

Më shumë...

Donika Kadaj-Bujupi, bashkohet me Lëvizjen Vetëvendosje

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Donika Kadaj Bujupit si deputete e pavarur, pas dorëheqjes së saj nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës iu ka bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo ka thënë se ky vendim është një vazhdim i saj në lëvizjen që u qëndroi parimeve të veta, dhe që nuk u tundua asnjëherë në pushtet. Nënkryetari, …

Më shumë...

AAK-ja i përgjigjet thirrjes së Vetëvendosjes për vazhdim të unitetit

AAK

Në një komunikatë të AAK-së thuhet se kjo parti e bindur se duke qenë aktivë dhe të zëshëm kundër keqqeverisjes në Kosovë, e ka thirrur një protestë gjithëpopullore për datën 14 Maj. Do të punojmë, që të vetëm ose bashkërisht, ta vazhdojmë kundërshtimin tonë të pakompromis deri në dorëheqjen e …

Më shumë...

AAK-ja dhe Nisma për Kosovën do ta nënshkruajnë koalicionin parazgjedhor

Nisma

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën do ta nënshkruajnë koalicionin parazgjedhor në bazë të cilit, në zgjedhjet e ardhshme, do të marrin pjesë si dy forca të përbashkëta politike. Liderët e të dy partive politike në orën 10:00 do të takohen në zyrat e AAK-së, para se …

Më shumë...

Veseli dhe Price për vazhdimin e bashkëpunimit në mes të Kongresit Amerikan dhe Kuvendit të Kosovës

Kryekuvendari Veseli

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Uashington, ka takuar kongresmenin Dejvis Prajce, kryetar i Komisionit House Democracy Partnership (HDP), që përkrah zhvillimin e legjislaturave të pavarura. Kryetari Veseli e informoi kongresmenin Price me zhvillimet në Kuvendin e Republikës së Kosovës, agjendën, si dhe sfidat me të …

Më shumë...

Organizata “ Kosova për Sanxhakun” dënon djegien e flamujve kombëtare të Kosovës e të Shqipërisë në Podgoricë

Podgoricë, Digjet flamuri kuqezi dhe ai shtetëror i Kosovës

Organizata “ Kosova për Sanxhakun” shpreh shqetësim të thellë dhe dënon ashpër, shfaqjen e akteve vandale, djegien e  flamujve kombëtare të Kosovës e të Shqipërisë në Podgoricë.Janë akte të shëmtuara dukuri të tilla  dhe nuk janë gjë tjetër përveç shfaqje të urrejtjes,   mos respektit dhe mos tolerancë ndaj shqiptarëve në …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Kur krimineli dekoron kriminelin

Bardhyl Mahmuti

Shteti serb vazhdon të inkurajojë përfaqësuesit e shteteve që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Pasi dekoruan të gjithë udhëheqësit e shteteve aziatike që nuk njohin pavarësinë e Kosovës, Tomisllav Nikoliqi vazhdoi me përfaqësuesit e shteteve afrikane. Në mesin e të dekoruarve nga ky kriminel që është në krye …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Erdogan, kërkon nga shtet islame ta njohin sa më parë pavarësinë e Kosovës

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, gjatë fjalimit të tij përmbyllës në Samitin e 13-të të Organizatës për Bashkëpunim Islamik, ka kritikuar shtetet islame të cilat po hezitojnë ta njohin pavarësinë e Kosovës. Ai para të pranishmëve, tha se shtetet islame që nuk e kanë njohur Kosovën, duhet të ndërmarrin …

Më shumë...

Bashkësia islame dhe Kisha Katolike e Kosovës përkrahin idenë e kryeministrit Rama për mësimin e besimit në shkolla

Bashkësia islame dhe Kisha Katolike e Kosovës përkrahin idenë e kryeministrit Rama për mësimin e besimit në shkolla

Ideja e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama për të sistemuar lëndën mbi fetë në sistemin arsimor të Shqipërisë, është mbështetur nga Bashkësia Islame dhe Kisha Katolike e Kosovës. Kryeimami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri Bajgora i ka thënë është i pajtimit që kjo ide mund të ndihmojë në shmangien …

Më shumë...

Opozita: Deklarata e kryeministrit Isa Mustafa për realizimin e planit të Qeverisë është e pavërtetë

Opozita

Partitë opozitare e kanë quajtur shtrembërim të së vërtetës deklaratën e kryeministrit, Isa Mustafa, i cili ka thënë se nga 85 deri 95 % të planit qeveritar është realizuar, edhe pse, sipas tij, puna e Qeverisë është penguar nga partitë opozitare. Vetëvendosja, Qeverinë Mustafa e ka quajtur të dështuar. Nënkryetari …

Më shumë...

Me rastin e 17-vjetorit përkujtohet “Eksodi 1999”

Me rastin e 17-vjetorit përkujtohet “Eksodi 1999”

Data 16 prill e vitit 1999, shënon ditën kur para 17 vitesh forcat ushtarake e policore serbe, dëbuan në mënyrë masive nga trojet e tyre popullatën shqiptare të Kosovës në drejtim të Shqipërisë. Për të shënuar ditën e dëbimin masiv të shqiptarëve, ministri i Diasporës,  Valon Murati, së bashku me …

Më shumë...

Në malësinë e Zhegocit është shënuar 17-vjetori i Betejës së UÇK-së në Zonën Operative të Karadakut

23 vjet nga beteja e Zhegocit në të cilën kanë rënë heroikisht 8 ushtarë të UÇK-së dhe 18 martirë të kombit

Me rastin e shënimit të 17-vjetorit të Betejës së Zhegovcit, nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Rexhep Kadriu, Betejën e Zhegocit e ka radhitur në mesin e betejave më të lavdishme të UÇK-së. “Zhegoci dhe kjo malësi, kanë qenë qendër e luftës së UÇK-së në këtë rajon. Ishte ura lidhëse mes …

Më shumë...

Merkel miratoi një hetim zyrtar kundër komedianit, Boehmermann, i cili fyen e poshtëron kryetarin e Turqisë, Erdogan

LDK: Kancelarja Merkel po përcjell me brengosje të madhe debatin rreth ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë të ditur se Qeveria  ka dhënë miratimin për një hetim zyrtar, kriminal kundër një komediani që ka fyer kryetarin e Turqisë,  Rexhep Tajip Erdogan. I ftuar në një emision televiziv, Jan Boehmermann, përballet me një hetim paraprak sepse kishte fyer Erdoganin duke recituar një …

Më shumë...