leoni

Ahmet Qeriqi

Kryetari Thaçi mes FMN-së dhe veteranëve “heronj”

Hashim Thaci

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se sfida e parë e kryetarit Thaçi në detyrën e re do të jetë përballja me veteranë pasi FMN-ja  ka referuar zvogëlimin e pensioneve të luftës dhe këtu ka kërkuar përfshirjen direkte të kryetarit. Shuma prej 170 eurosh që veteranët e UÇK-së po marrin si …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Nisma nuk ka vënë vija të kuqe me asnjë parti politike

Limaj

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka deklaruar se Nisma nuk ka  vënë vija të kuqe me asnjë parti politike. Ajo çka neve na bashkon është vizioni, programi objektiv për ta ndryshuar gjendjen. Kushdo që është rreth kësaj, te ne mund …

Më shumë...

Haradinaj: Jemi bashkë kundër marrëveshjeve që çuan në krizën politike, por, rrugët tona janë të ndara në proceset e tjera

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka thënë se partitë opozitare mund të vazhdojnë të bashkërendohen në kundërshtimin e marrëveshjeve që çuan në krizën politike, por, rrugët e tyre janë të ndara në të gjitha proceset tjera. Haradinaj tha se përdorimi i dhunës nuk …

Më shumë...

Rexhep Selimi: AAK-ja nuk është marrë vesh me dy subjektet tjera opozitare lidhur me protestën e 14 majit

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi  është cituar të ketë deklaruar se AAK-ja pavarësisht se muajve të fundit ka qenë e bashkuar me Vetëvendosjen e Nismën për Kosovën në aktivitetet e tyre kundërshtuese ndaj qeverisë, siç duket tani ka vendosur që e vetme të marrë “timonin” dhe të organizojë protestat kundër …

Më shumë...

Ben Blushi kërkon zgjedhje të moderuar, serbe, greke apo frënge por jo “alla shqiptarçe”

Lakmi Urrjtje Smira

Deputeti shkizmatik  i Partisë Socialiste, Ben Blushi, i cili në përpjekjet e tij për ta shantazhuar Partinë socialiste dështoi me turp, tani i është kthyer gjuhës së kishës serbe e greke, për t’i quajtur shqiptarët që votuan por Edvin Ramës, “alla shqiptarë, anadollakë” sepse nuk ia dhanë besimin, për të …

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar që t’i heqin kontrollet e dyfishta kufitare gjatë sezonit turistik

Edi Rama e njofton trupin diplomatik të akredituar në Tiranë se kufiri Kosovë-Shqipëri hapet në pranverën e këtij viti

Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar  që t’i heqin kontrollet e dyfishta kufitare, duke propozuar një model të ri për t’i shmangur radhët në prag të sezonit turistik. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë qëndrimit në Kosovë për ceremoninë e kryetarit Hashim Thaçi, është takuar me kryeministrin Isa Mustafa, me të …

Më shumë...

Kisha Katolike e Shqipërisë mbështet idenë e kryeministrit, Edi Rama lidhur me mësimin e lëndës fetare

Bibla dhe Kurani

Kisha Katolike e Shqipërisë mbështet idenë e kryeministrit, Edi Rama lidhur me mësimin e lëndës fetare në programin mësimor. Kisha thekson se në vendin tonë ka një boshllëk në sistemin arsimor për sa u përket njohurive mbi fenë, por për dhënien e këtyre njohurive, mësuesit duhet të jenë të përgatitur. …

Më shumë...

Edon Ramadani: Babi im thoshte: Kur pushkët bashkohen kanë fuqi më të madhe

Agim Ramadani

Është mbajtur në Prishtinë një akademi përkujtimore për nder të 17 vjetorit të rënies së heroit të kombit, Agim Ramadani. Me këtë rast ministri i FSK-se Haki Demolli tha se të rënët në këtë betejë në krye me komandantin Agim Ramadani nuk do të harrohen kurrë. Djali i heroit Agim …

Më shumë...

U mbajt konferenca punuese: “Plani i Integritetit i Ministrisë së Forcës së Sigurisë’

U mbajt konferenca punuese: “Plani i Integritetit i Ministrisë së Forcës së Sigurisë’

Sot në MFSK edhe pse zyrtarisht ditë pushimi, u mbajt konferenca punuese “Plani i Integritetit i Ministrisë së Forcës së Sigurisë’, projekt ky i filluar që më 2015 dhe i mbështetur nga Ministria e Mbrojtjes së Norvegjisë. Prezantimin e projekt planit të përgatitur nga grupi punues e bëri  zoti Faruk …

Më shumë...

Lëvizja BESA shpreh shqetësimin të thellë për gjendjen e rëndë të banorëve të Lagjes së Trimave

Lëvizja BESA shpreh shqetësimin të thellë për gjendjen e rëndë të banorëve të Lagjes së Trimave

Ndonëse banorët e Lagjes së Trimave në Kumanovë nuk po mund të gjejnë akoma qetësi pas traumave që i pësuan më 9 maj të vitit kaluar, në atë që është e njohur si “nata e tradhtisë së madhe të Kumanovës”, megjithatë për banorët e kësaj lagje po vazhdon traumatizimi edhe …

Më shumë...

Një stacion policie në qytetin rus, Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës

Një stacion policie në qytetin rus, Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës

Një stacion policie në qytetin rus Stavropol është bërë shënjestër e një sulmi vetëvrasës. Sipas raportimeve të para, tre kamikazë janë përgjegjës për sulmin. Policia nuk ka dhënë asnjë detaj lidhur me këtë ngjarje, ndërsa për momentin nuk flitet për viktima, përveç autorëve të sulmit. Agjencia e lajmeve “RIA Novosti” …

Më shumë...

B92: 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar

B92: 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar

Sipas një sondazhi nga televizioni serb B92, 71.6 për qind të serbëve mendojnë se anëtarësimi i Serbisë në BE dhe NATO është opsion i gabuar. Vetëm 11.2 për qind pajtohen se është mirë për Serbinë t’i bashkohet NATO-s dhe të anëtarësohet në BE. Ndërsa, më shumë se 55 për qind …

Më shumë...

31-vjet nga vdekja e udhëheqësit komunist shqiptar, Enver Hoxha ( 1908- 1985)

Enver Hoxha

Enver Hoxha ka qenë udhëheqësi dhe drejtuesi kryesor PKSH-së, PPSH-së, RPS të Shqipërisë dhe i popullit shqiptar. Themeluesi dhe organizatori i Partisë Komuniste të Shqipërisë (më vonë Parti e Punës së Shqipërisë). Prijës partizan me bindje komuniste, marksiste leniniste, organizator e strateg i Luftës Antifashiste Nacional-çlirimtare e i revolucionit popullor. …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Pjesë nga ditari Për Kuvendin e Dytë Zgjedhor të Veteranëve të Luftës për Çlirimin e Kosovës

Dilaver Goxhaj: RKL dhe Kosovapress ishin dhe mbeten Ylli Polar për Luftën Çlirimtare në Kosovë

Prishtinë, 23 Qershor 2004 Sot, rreth orës 11.00 më mori në telefon Faton Klinaku dhe më njoftoi se në datën 27 qershor mbahet Kuvendi I Dytë Zgjedhor I Organizatës së VLUÇK-së. Më tregoi se Adem Shehu dhe unë ishim zgjedhur delegatë nga vet Kryesia e kësaj shoqate, për në Kuvendin …

Më shumë...

Pirro Prifti: Kush janë engjëjt dhe kush janë djajtë në politikën shqiptare?

Pirro Prifti

Në vitin e largët 1997, politikani dhe kancelari austriak Franc Vranickij u habit dhe u nervozua kur pasi mbërriti në Shqipëri kur vuri re se sa e vështirë ishte të gjeje fajtorin dhe përgjegjësit e asaj katrahure që ndodhi në ato vite  ku Shqipëria ra në anarki  të plotë për …

Më shumë...

17 vjet më parë në Frontin e Kosharës ka rënë dëshmor, Agim Ramadani, Komandant i Brigadës 138 të Zonës Operative të Dukagjinit

Më 28 nëntor në qendër të qytetit të Gjilanit vendoset shtatorja e re e heroit të kombit, Agim Ramadani

17 vjet më parë, më 11 pril 1999,  në Frontin e Kosharës ka rënë dëshmor,  Agim Ramadani, komandant i Brigadës 138 të Zonës Operative të Pashtrikut. Gjatë luftës së UÇK-së, Agim Ramadani luftës u dëshmua strateg ushtarak  dhe udhëheqës i dashur për ushtarët. Ishte në mesin e komandantëve që kishin …

Më shumë...