Ahmet Qeriqi

Dilaver Goxhaj: Si dhe pse lind krimi i organizuar?

Dilaver Goxhaj

Në intervistën e fundit të tij, Pr. Dr. Pëllumb Xhufi, midis të tjerave shprehet: “Ky është shteti esadist i fanatikëve, i të paditurve, i njerëzve të liq, pa ndërgjegje e pa atdhe, që vazhdojnë edhe pas 25 vjetësh…”. Kjo çka na thotë z. Pëllumb është thjesht një konstatim, diçka që …

Më shumë...

Nuk është Partia Socialiste pengesë për ta realizuar reformën në drejtësi, thotë kryeministri Edi Rama

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Socialiste, ku ishin të pranishëm edhe ambasadori amerikan Donald Lu dhe zyrtarja e  e BE-së, Romana Vllahutin, tha se “ambasadorët i bien pragut të dëgjojë dera, por dera nuk është këtu”. “Dera nuk është Partia Socialiste sepse ne …

Më shumë...

Akademia për të rënët një vit më parë në Kumanovë, nuk u lejua të mbahet në Sallën e Kuqe

Nesër në Pallatin e Rinisë në Prishtinë mbahet mbrëmja e madhe sportive e bamirësisë

Familjarët e dëshmorëve, që ranë një vit më parë në Kumanovë, Beg Rizajt, Mirsad Ndrecajt, Zefer Zymberajt, Valon Kabashit, Turbej Gashit, Samit Kastriotit, Arben Rexhajt, Hysen Rushitit, Fatlum Veqesellas dhe Nysret Kaloshit janë shprehur të dëshpëruar nga moslejimi i mbajtjes së Akademisë në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë, …

Më shumë...

Familjarët e dëshmorëve përkujtuan të afërmit e tyre të rënë një vit më parë, në Kumanovë

Familjarët e dëshmorëve përkujtuan të afërmit e tyre të rënë një vit më parë, në Kumanovë

Familjarët e të rënëve nga Kosova, një vit më parë në Kumanovë, kanë përkujtuar të afërmit e tyre në një ceremoni përkujtimore, të mbajtur  në Prishtinë. Ceremonia nisi me debate mes familjarëve dhe organizatorëve të saj, për shkak të organizimit në një ambient të ngushtë në kryeqytetin e Kosovës. “Këtu …

Më shumë...

Zafir Berisha: Ta shporrim këtë Qeveri kuislinge dhe antikushtetuese

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës për Kosovën, Zafir Berisha u ka bërë thirrje qytetarëve të Prizrenit që t’i bashkohen protestës, e cila pritet të mbahet më 14 maj,  në Prishtinë. Berisha ka shkruar se   rezistenca duhet të rritet edhe më tepër për të mbrojtur kauzën opozitare, e cila është në mbrojtje të …

Më shumë...

Një serial amerikan vë në lojë masakrimin e 8.000 myslimanëve në vitin 1995, në Srebrenicë nga forcat fashiste serbe

Një serial amerikan vë në lojë masakrimin e 8.000 myslimanëve në vitin 1995, në Srebrenicë nga forcat fashiste serbe

Shakatë për gjenocidin më të tmerrshëm në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, në Srebrenicë, nuk janë standard për komedi që transmetohen në TelevizionE. Por, një serial komik amerikan bën shaka për masakrimin e mijëra burrave dhe të rinjve  myslimanë në vitin 1995, gjatë luftërave në Bosnje e Hercegovinë …

Më shumë...

10 të vrarë 25 të plagosur gjatë bombardimeve të tregut në Idlib të Sirisë

Siri

Nga pasojat e bombardimeve të avionëve rusë dhe të forcave të kriminelit Assad, gjatë goditjes në ditën e tregut, në qytetin Idlib, janë vrarë 10 sirianë, ndërsa më shumë se 25 të  tjerë kanë marrë lëndime të rënda, ka bërë të ditur për Agjencinë turke Anatoly, zyrtari i mbrojtjes civile, …

Më shumë...

Kryetari Nishani po qëndron për një vizitë treditore në Kroaci

Bujar Nishani: Shqipëria duhet të iniciojë një proces izolimi ekonomik e politik ndaj platformës destruktive të Serbisë

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani gjatë qëndrimit treditor në Kroaci, me ftesë të kryetares, Kolinda Grabar Kitaroviq, i ka dhuruar urdhrin, “Nderi i Kombit” Shoqatës së Vullnetarëve Shqiptarë të luftës në Kroaci.  Në ndarjen e mirënjohjes ka marrë pjesë edhe ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Tomo Medved, si dhe ambasadori …

Më shumë...

Kryetari i ri i Londrës, Sadik Khan, ka udhëtuar me autobus drejt vendit të ri të punës

khan

Në ditën e parë të punës në krye të Bashkisë së Londrës, kryetari i ri, Sadik Khan, rrugëtimin e ka bërë me autobus,  raportojnë mediet e Britanisë së Madhe. Khan, i biri i një shoferi autobusi, pakistanez dhe i pari i huaj me fe isleme  në krye të qytetit të …

Më shumë...

Kurti: Në Shkup u mbajt një protestë e drejtë dhe me qëllime të mira

Kurti: Të gjithë të rinjve do t'u ofrohet arsim cilësor edhe falas, sepse ata janë pasuria e vendit tonë

Deputeti Vetëvendosjes, Albin Kurti, pas protestës së djeshme të shqiptarëve në Shkup, është cituar të ketë deklaruar se protesta ishte e drejtës dhe me qëllime të mira.“Kjo ishte një protestë e drejtë dhe me qëllime të mira”, tha Kurti në deklaratën e tij për Gazetën Lajm. “Shqiptarët në Maqedoni janë …

Më shumë...

Në 1-vjetorin e rënies heroike të 10 luftëtarëve në Kumanovë, sot në Prishtinë, mbahet Akademi përkujtimore

kumanova

Në një-vjetorin e rënies heroike të 10 luftëtarëve shqiptarë në Kumanovë, sot në Prishtinë, do të mbahet akademi përkujtimore, organizuar nga shoqatat  e dala nga lufta e UÇK-së, dega në Gjakovë. 10 të rënët në Betejën e Kumanovës ishin: Beg Rizaj, Mirsad Ndrecaj, Arben Rexhaj, Xhafer Zymeri,  Fatlum Vishesella, Hysen …

Më shumë...

Sindikatat e Pavarura “ElektroKosova” proteston në shenjë solidariteti me 74 punëtorë të larguar nga puna

qeveri

Federata e Sindikatave të Pavarura “ElektroKosova” proteston sot  në shenjë solidariteti me 74 kolegët e tyre, të cilëve iu është ndërpre marrëdhënia e punës. Në një njoftim për media, sindikalistët  kanë bërë të ditur se sot në orën 11.00 do të mblidhen para objektit “ElektroKosova”, për të kundërshtuar largimin e …

Më shumë...

Sot në Tiranë u bënë homazhe dhe u mbajt Akademi përkujtimore në 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve, Ilir Konushevci dhe Hazir Mala

Ilir Konushevci e Hazir Mala

Sot në Tiranë u bënë homazhe dhe u mbajt Akademi përkujtimore në 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve, Ilir Konushevci dhe Hazir Mala. Të pranishëm në aktivitetet e zhvilluara me këtë përvjetor  ishin drejtues të lartë të institucioneve të Kosovës dhe të Shqipërisë, përfaqësues të Ushtrisë Shqiptare dhe të FSK-së, bashkëluftëtarë …

Më shumë...

Vetëvendosja: Është në kundërshtim flagrant me 9 Majin 1945 paqëtimi i Kosovës përmes koncesioneve ndaj politikës shoviniste të Beogradit

Vetëvendosja

Lëvizja Vetëvendosje ka kujtuar kohën kur  më 9 Maj 1945, në kontinentin e Evropës përfundoi lufta më e përgjakshme që kishte parë njerëzimi ndonjë herë – lufta kundër nazi-fashizmit. Kjo datë, thotë kjo parti, shënon triumfin e rezistencës popullore kundër makinerisë vrasëse; të emancipimit kundër errësirës ideologjike të nazifashizmit; të …

Më shumë...

Autoritetet e Malit të Zi kanë ndaluar Lëvizjen çetnike serbe të quajtur, “Lëvizja e Ravnagorës”

Autoritetet e Malit të Zi kanë ndaluar Lëvizjen çetnike serbe të quajtur, “Lëvizja e Ravnagorës. Vendimin kundër ndalimit të kësaj partie çetnike fashiste-serbe e ka publikuar nënkryetari i Malit të Zi për për punë të brendshme e të jashtme, Dushko Markoviq, ka bërë të ditur Agjencia turke e lajmeve, “Anatoly”. …

Më shumë...

Fatmir Limaj: “Boll më”, Hashim e Kadri!

Limaj

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj ka reaguar kundër kryetarit, Hashim Thaçi dhe  kundër kryekuvendarit, Kadri Veseli. Ai në reagimin e tij shkruan: Hashim e Kadri, mos u përpiqni  që në këso forma t’ i zhvendosni temat të cilat kanë të bëjnë me ju dhe për ju, e të tentoni që …

Më shumë...