Ahmet Qeriqi

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët e UÇK-së

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët e UÇK-së

Në Gjykatën e Apelit vazhdon të mbahet seanca e radhës për komandantët dhe eprorët e UCK-së të Zonës së Drenicës. Gjatë seancës së sotme është paraparë që t’i paraqesin argumentet e tyre mbrojtësit e të akuzuarve:  Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Sahit Jashari dhe Sabit Geci. Seancat në Gjykatën e Apelit …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Faktori vendor shkaktar për mos shndërrimin e FSK-së në FAK

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë një debati ka folur edhe për shtyrjen e vazhdueshme lidhur me  themelimin e Forcës së Armatosur të Kosovës. Ai ka thënë se sa i përket transformimit të FSK-së në ushtri. Gjithçka varet nga ne. Kjo do të jete forcë multietnike me vizion euroatlantik. Ne …

Më shumë...

Haradinaj: Të shtunën protestë masive në Prishtinë kundër Qeverisë, zgjedhjet në vjeshtë

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është cituar të ketë deklaruar se protesta e së shtunës do të jetë edhe më e madhe, sesa protesta e 9 janarit dhe se ajo e 17 shkurtit. Presioni për dorëheqje ndaj Qeverisë  do të rritet dhe më shumë, ndërsa zgjedhjet do të mbahen në …

Më shumë...

Në 18-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori i kombit, Agron Rrahmani

Agron Rrahmani

Në 18-vjetorin e  rënies  së dëshmorit të kombit, Agron Rrahmani, sot në orën 12.00 në Ballofc të Besianës  do të përkujtohet  nga familjarët, bashkëveprimtarët, përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së, përfaqësues të partive politike dhe qytetarë të tjerë nga Llapi dhe vise të tjera të Kosovës . …

Më shumë...

Lunaçek: E ardhmja e Kosovës është ngushtë e ndërlidhur dhe reciprokisht e kushtëzuar me Serbinë

Ulrike Lunacek

Raportuesja për Kosovën në Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek, konsideron se e ardhmja e Kosovës dhe e Serbisë është ngushtë e ndërlidhur dhe reciprokisht e kushtëzuar, sipas saj të dyja vendet duhet të punojnë në avancimin marrëdhënieve. Lunaçek në portalin “Europian Western Balkans”, ka  tërhequr vërejtjen se Prishtina tani nuk duhet të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës do ta rishikojë formatin e bisedimeve me Serbinë

Mustafa: Kufijtë nuk ridefinohen me referendume të anshme e as me konferenca për medie

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se do ta rishikojmë edhe njëherë formatin e bisedimeve të Kosovës me Serbinë. Për mua është me rëndësi që të kemi sa më shumë përfshirje të të gjitha institucioneve përgjegjëse të Republikës së Kosovës edhe të Presidencës edhe të Kuvendit, por edhe shoqërisë civile në …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Komandant Kushtrimit

Vaxhid Sejdiu

.. vargje që përkujtojnë dëshmorët e kombit: Harun Aliun – Komandant Kushtrimin, Shaban Zenunin, Xhafer Shalën dhe Qemal Fejzullahun… “Nëno moj, ç’është përpjekur   Gojë-mjalt’ e zëmër-hekur,   Syrgjyn-gjall’ e syrgjyn-vdekur,   Ky Vigan Liberator. “    Noli Kushtrimi i lirisë nuk është akti i fundit Në krah e mbështetur pushka …

Më shumë...

Fuqizimi i sundimit të ligjit në Kosovë dhe Shqipëri, fuqizon bashkëpunimin ndërshtetëror

Fuqizimi i sundimit të ligjit në Kosovë dhe Shqipëri, fuqizon bashkëpunimin ndërshtetëror

Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi sot ka pritur në takim Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, z. Bashkim Dedja i shoqëruar nga Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese së Kosovës, znj. Arta Rama Hajrizi. Gjatë këtij takimi Ministri Kuçi e ka njoftuar Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, z. Dedja me punën …

Më shumë...

Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj

Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj

Studentët e të gjitha Universiteteve të Kosovës do të mbajnë një protestë më 14 maj ku do të shfaqin pakënaqësitë dhe diskriminimet në universitetet publike dhe ato private anembanë Kosovës, protestë që i bashkëngjitet asaj të AAK-së dhe Nismës. Përfaqësuesi i këshillit organizativ, Atdhe Halilaj tha se pas shumë konsultave …

Më shumë...

Kilaj: Pse 26.100 qytetarë marrin asistencë përmes bankave e jo përmes postës

Kilaj

Zëvendësministri i Financave të Kosovës, Isni Kilaj, në një reagim të tij drejtuar medieve ka shtruar pyetjen pse paratë e skemave sociale është më racionale të shpërndahen përmes postës sesa përmes bankave. Kilaj ka zbuluar se “në Republikën e Kosovës janë 26.100 qytetarë që marrin asistencë sociale nga MPMS. Për …

Më shumë...

“Finance”: BE-ja në prag të shpërbërjes si ish-Jugosllavia dikur

BE

Gazeta sllovene “Finance” shkruan se Bashkimi Evropian aktualisht i përngjan Jugosllavisë, në periudhën në prag të shpërbërjes. Gazeta lubjanase, në analizën në ballinë paraqet një BE “në prag të referendumit rreth largimit eventual të Britanisë nga ai bllok, ngritjes së forcave radikale politike, ndryshimeve pak a shumë të dhunshme të …

Më shumë...

Nisma ka mbajtur takim me strukturat udhëheqëse në qytetin e Gjakovës

Nisma

Nisma për Kosovën ka mbajtur takim me strukturat udhëheqëse në qytetin e Gjakovës. Ky takim është mbajtur në vazhdën e takimeve që Nisma po zhvillon nëpër qytetet e Kosovës, për nder të dyvjetorit të themelimit të NISMA’s. Gjatë këtij takim shumë qytetarë nga Gjakova u anëtarësuan në degën e Nismës …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Mos e keqpërdorni heshtjen time parimore!

Dardan Molliqaj në shkrimin e tij më titull: “Si po bitiset Nisma?”, të botuar në “Zëri”, në mes të tjerave shkruan: “E sa për Thaçin e kundër pazareve të tij, ish-kryeparlamentari Krasniqi i kishte dy shanse ideale që s’i përdori: kur u bë Pacolli president (2011) dhe kur u ratifikua …

Më shumë...

Kuvendi as gjatë këtij muaji nuk do të debatojë lidhur me Demarkacionin me Malin e Zi

Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit, ka caktuar mbajtjen e dy seancave plenare me datat 18 dhe 25 maj. Ndërkohë kryekuvendari, Kadri Veseli ka deklaruar se do të debatohet për pikat e rendit të ditës, të mbetura nga seancat e mëhershme, si dhe pika të reja të rendit të ditës, por nuk parashihet …

Më shumë...

Arianit Koci shpreson se Gjykata e Apelit do ta lirojë nga burgu, Sami Lushtakun

Arianit Koci

Avokat i Sami Lushtakut,  z. Arianit Koci, me rastin e shqyrtimit të ankesave të avokatëve për komandantët e UÇK-së, Syleman Selimi, Sami Lushtaku e të tjerë, është shprehur i bindur se Gjykata e Apelit do të vendosë në favor të Sami Lushtakut. Ai ka deklaruar se në ankesën, e cila …

Më shumë...

Nisin procedurat për shkelje disiplinore në Polici

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Të dhënat zyrtare të Inspektoratit Policor të Kosovës, bëjnë të ditur ga rreth 8 mijë policë që ka Policia e Kosovës, vetëm gjatë vitit të kaluar janë ngritur procedura për shkelje disiplinore ndaj 1 mijë e 64 policëve, ndërsa ndaj 173 policëve janë iniciuar procedurat nën dyshimin e kryerjes së …

Më shumë...