Ahmet Qeriqi

Doli në dritë libri publicistik, “Refleksione”, i analistit, Nezir Myrtaj

Doli në dritë libri publicistik, “Refleksione”, i analistit, Nezir Myrtaj

Në librin më të ri, “Refleksione”, që nxori në dritë, analisti, Nezir Myrtaj ka përmbledhur disa studime e shkrime publicistike, të cilat  botohen për herë të parë si dhe disa shkrime, të cilat janë botuar kohë pas kohe, por që tani, autori i ka bërë pjesë edhe të këtij libri. Gjatë …

Më shumë...

Fehmi Rama: Beqir Rexhepi dëshmor i 18-të në regjistrin e Komandantit Legjendar Adem Jashari

Beqir Brahim Rexhepi (15.3.1968 - 28.2.1998)

Ballkani Perëndimor ishte paqësuar më përfundimin e luftës në Kosovë, stabiliteti u kthye pasi SHBA-të bombarduan pozicionet serbe duke e vënë me vendosmëri jo vetëm paqen por edhe drejtësinë, me mbështetjen e aleatëve europianë. Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte katalizatori i gjithë këtyre zhvillimëve veprimtaria e të cilës ishte nga …

Më shumë...

U votua anashkalimi i rregullores për votimin me procedura të përshpejtuara të dy projektligjeve për EULEX-in

U votua anashkalimi i rregullores për votimin me procedura të përshpejtuara të dy projektligjeve për EULEX-in

Sot në Kuvendin e Kosovës me 80 vota për, 4 kundër dhe një abstenim, u votua  anashkalimi i rregullores për votimin me procedura të përshpejtuara të dy projektligjeve që kanë të bëjnë me vazhdimin e mandatit të EULEX-it në vendin tonë. Ismet Beqiri në emër të koalicionit PDK-LDK kërkoi që …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli mori pjesë në vënien e gurthemelit të shtatores së Ukshin Hotit në Prizren

Kryekuvendari, Kadri Veseli mori pjesë në vënien e gurthemelit të shtatores së Ukshin Hotit në Prizren

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, sot, mori pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të shtatores së veprimtarit, Ukshin Hoti, në oborrin e Universitetit “Ukshin Hoti”, në Prizren. Në fjalën e tij para të pranishmëve, kryetari Veseli e konsideroi Ukshin Hotin si njërin prej personaliteteve më të shquara …

Më shumë...

Uglanin dhe Jovanoviq: Autonomi për Sanxhakun dhe njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia

Sulejman Uglanin

Gazeta serbe “Blic” shkruan se kryetari i Partisë së Aksionit Demokratik  të Sanxhakut, Sulejman Ugljanin, ka thënë se partia e tij bashkë me Partinë Liberal-Demokratike të Çedomir Jovanoviqit, në Kuvendin e Serbisë kanë  krijuar Grupin e përbashkët Parlamentar, sepse kanë pesë parime të përbashkëta, mes të cilave është autonomia për …

Më shumë...

Në Serbi jetojnë mbi 3.000 të dyshimtë për krime lufte në Kroaci, Bosnjë Herecegovinë dhe në Kosovë

Krimet Serbe ne Kosove

Drejtoresha ekzekutive e Fondit për të drejtën humanitare, Sandra Orloviq, është cituar të ketë deklaruar se në Serbi jetojnë mbi tre mijë të dyshimtë që kanë bërë krime të rënda lufte në Kosovë, Bosnjë e Kroaci. Duke u bazuarv në numrin e të aktakuzave në pesë vjetët e fundit, Serbia …

Më shumë...

Në ambientet e Universitetit të Prizrenit u vendos gurëthemeli i shtatorës së Ukshin Hotit

Në ambientet e Universitetit të Prizrenit u vendos gurëthemeli i shtatorës së Ukshin Hotit

Universiteti i Prizrenit që mban emrin e veprimtarit, Ukshin Hoti, sot, në ambientet e veta ka vendosur gurëthemelin e shtatores, në shenj kujtimi, nderimi e mos-harrimi për jetën dhe veprën e këtij personaliteti ndër më të dalluarit e më të spikaturit të kombit tonë. Ukshin Hoti ka lindur më 17 …

Më shumë...

Ukshin Hoti: Kujtime për Andinin, Brisildën, Breshën, Erandën, Bulenën, Erletën…

Ukshin Hoti

Një besim i humbur?  Besova se nga ai bazament i përmendur i piramidës arkeologjike, në shumë kuptime do të shpërthente kategoria në fjalë e të rinjve, që tani më nuk ishin të rinj. Dëgjova se të kishin zgjedhur anëtar të Këshillit për Liritë dhe të Drejtat e Njeriut në Kosovë. …

Më shumë...

Ç’ kanë thënë për Ukshin Hotin, akademik, Rexhep Qosja dhe shkrimtari, Ismail Kadare

Ç’ kanë thënë për Ukshin Hotin, akademik, Rexhep Qosja dhe shkrimtari, Ismail Kadare

Rexhep Qosja:  Ukshin Hoti sot është simbol i vetëdijes historike, i ndërgjegjes dhe i qëndresës së pamposhtur shqiptare. Nuk është e çuditshme pse ky është emri më i kuptimshëm, më domethënës, më frymëzues në jetën tonë politike sot. Dhe, kjo tregon se populli ynë e çmon, ashtu siç duhet, njeriun …

Më shumë...

Qeveria miratoi Projektligjin për vazhdimin e qëndrimit të EULEX-it në Kosovë, duke i vazhduar mandatin për të katërtën herë

Qeveria e Kosovës

Qeveria e Kosovës miratoi Projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare në mes Kosovës dhe BE-së për Misionin EULEX-it si dhe Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që ndërlidhen me mandatin e këtij misioni. Mirëpo  koalicioni qeverisës, PDK-LDK-minoritetet, në mungesë të deputetëve nuk arriti  ta vazhdojë  debatin për dy projektligjet …

Më shumë...

Ministri Hoxhaj preferon EULEX-in që është shtrirë në tërë Kosovë, por i pengon UNMIK-u në veri të vendit

Enver Hoxhaj

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, është cituar të ketë deklaruar se nuk e shqetëson prania e misionit të EULEX-it në Kosovë, por shqetësimi i tij ka të bëjë me praninë e UNMIK-ut, meqë ky mision i OKB-së është një instrument i politikës ruse në Kosovë. Pavarësisht …

Më shumë...

Zyrtarë të lartë amerikanë kanë kërkuar sulme ushtarake kundër qeverisë së diktatorit sirian, Bashar al Asad

DASH

Shumë zyrtarë të Departamentit Amerikan të Shtetit kanë nënshkruar një memorandum të brendshëm kundër politikës amerikanë në Siri dhe gjithashtu duke kërkuar sulme ushtarake kundër qeverisë së kryetarit sirian Bashar al Asad. Ata konsiderojnë se  qasja aktuale amerikane ndaj konfliktit në Siri shkon kundër opozitës vendase dhe ndihmon Asadin të …

Më shumë...

Universiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti”, bëhet me shtatoren e këtij veprimtari

Universiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti”

Universiteti i Prizrenit, “Ukshin Hoti” vendosi shtatoren e këtij  veprimtari, thuhet në një njoftim për media nga Universiteti i Prizrenit. Ukshin Hoti ka lindur më 17 qershor të vitit 1943 në Krushë të Madhe të Rahovecit.  Është arrestuar disa herë nga regjimi serb. Herën e parë është arrestuar në vitin …

Më shumë...

Kushti që i është vënë Kosovës për demarkacionin e kufirit me Malin e zi ka qenë kusht shtesë

Tanja Fajon

Raportuesja për vizat në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka rikujtuar se Kosova ka përmbushur 90 kritere në procesin  liberalizimit të vizave, që sipas asaj është shumë më tepër sesa kriteret,  të cilat kanë qenë për vendet tjera të Ballkanit Perëndimor. Komisioni për liri qytetare, drejtësi dhe punë të brendshme i …

Më shumë...

Largimi i Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian do të trondiste unionin

BREXIT

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Frank-Walter Stainmejer dhe ai  Francës, Zhan Mark Ejro, konstatojnë se  vota pro largimit nga Bashkimi Evropian i britanikëve do të trondiste bllokun dhe do të kërkonte një përpjekje të bashkërenduar për të siguruar qëndrueshmërinë e tij. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp, dy diplomatët …

Më shumë...

Kryetari Thaçi iu ka bërë thirrje politikanëve e shokëve të tij të luftës që të dorëzohen në Gjykatën Speciale

Kryetari Hashim Thaçi ka ftuar qytetarët dhe institucionet të përmbahen nga provokimet

17-vjet pas mbarimit të luftës çlirimtare e fitimtare dhe 8 vjet pas shpalljes së Pavarësisë së vendit, Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për agjencinë austriake “APA”, iu  ka bërë thirrje politikanëve dhe shokëve të tij të luftës që të dorëzohen në Gjykatën Speciale, por nuk ka dhënë shpjegime …

Më shumë...