Ahmet Qeriqi

Rusët në Palmira gjatë koncertit humanitar në shenjë të viktimave siriane, vrasin 28 sirianë, gra e fëmijë

palmyra

Orkestra filharmonike e Rusisë  ka mbajtur një koncert në qytetin Palmira, i cili për një kohë të gjatë ishte nën kontrollin e ISIS-it. Në të njëjtën, kohë gjatë shfaqjes së koncertit, forcat ruse kanë bombarduar nga ajri një kamp të zhvendosurish me ç’ rast kanë vrarë 28 sirianë, fëmijë burra …

Më shumë...

Obama ka denoncuar praninë ushtarake agresive të Moskës në rajonin Baltik

B. Obama: Historia do ta mbajë në mend sulmin në Kongres si një “një moment të çnderimit e turpit të madh për kombin”

Kryetari amerikan, Barak Obama ka denoncuar sot, përpara krerëve të pesë shteteve të Europës së veriut, praninë ushtarake agresive të Moskës në rajonin Baltik. Sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare, Obama i ka kërkuar Rusisë që të respektojë angazhimet e saj ndërkombëtare.  “Ne jemi të bashkuar sa i takon shqetësimit tonë …

Më shumë...

Badallaj: lir Konushevcin dhe Hazir Malën i ka vrarë Bislim Demiri me një grup kusarësh

Badallaj

Ilir Konushevci dhe Hazir Mala nuk shkuan gjak hupës: Fatmir Haklaj mori hak kundër  bandës së kusarëve dhe vrau Bislim Demirin, vëllanë e Agim Demirit…. Më datën 9 maj 1998, Ilir Konushevci merr udhë për në Kosovë, për të futur armatim dhe për ta furnizuar Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, kundër …

Më shumë...

Në Vilnius të Lituanisë po mbahet takimi i 26-të plenar i EPA Network, pjesëmarrëse edhe AMMK

vilnius

Në takimin po marrin pjesë përfaqësues nga Agjencitë e Mjedisit dhe institucionet tjera relevante të 39 shteteve evropiane.  Kosova në këtë takim po përfaqësohet nga kryeshefi i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës z.Ilir Morina. Temat kryesore që po diskutohen në këtë takim janë: ekonomia e gjelbër dhe shfrytëzimi …

Më shumë...

RKL: “Asociacioni” ka vendosur tashmë bazën themelore për krijimin gradual të një shteti brenda vendit tonë

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Marrëveshjen e nënshkruar në Bruksel, më 25 gusht 2015 nga delegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë, kryesuar nga krerët më të lartë të dy qeverive, pavarësisht se Prishtina zyrtare e interpreton  si fitore të saj, Serbia po bën përpjekje që sistemin e saj të së drejtës ta bëjë bazë …

Më shumë...

Haradinaj dhe Limaj: Nesër bashkohet Kosova për ta kundërshtuar Qeverinë antikushtetuese

protesta

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj dhe ai i Nismës, Fatmir Limaj kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për gazetarë, me ç’ rast  kanë ftuar qytetarët për pjesëmarrje masive në protestën e nesërme. Ramush Hardinaj, lider i AAK-së, tha se nesër do të bashkohet Kosova për të kundërshtuar Qeverinë antikushtetuese. “Opozita …

Më shumë...

Togerja e FSK-së Manushaqe Nura zuri vendin e parë në Garën ndërkombëtare, në Republikën e Kroacisë

Togerja e FSK-së Manushaqe Nura zuri vendin e parë në Garën ndërkombëtare, në Republikën e Kroacisë

Sot në Kroaci u mbajt ceremonia zyrtare për shpalljen e ushtarit më të mirë, për vitin 2016, mbajtur, për dy ditë, në poligonin ushtarak “Gjakovo” në Grubisnjo-Polje të Kroacisë. Gara për përzgjedhjen e ushtarit më të mirë, që mbahet çdo vit në Kroaci, është njëra ndër garat ushtarake më të …

Më shumë...

Thaçi dhe Veseli bënë homazhe te varret e heronjve: Tahir Meha e Nebih Meha

Thaçi dhe Veseli bënë homazhe te varret e heronjve: Tahir Meha e Nebih Meha

Në 35-vjetorin e rënies heroike të  Tahir Mehës dhe Nebih Mehës, 35 vjet më parë  në Prekaz, kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, dhe kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, bën sot homazhe. Në një kumtesë zyrtare kryetari Thaçi citohet të ketë thënë se pas ngjarjeve të vitit 1981 dhe …

Më shumë...

Sheradin Berisha: Ukshin Hoti, emblemë e filozofisë politike shqiptare

Sheradin Berisha

Ukshin Hoti u lind më 17. 6. 1943 në Krushë të Madhe. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa atë të mesmen në Prizren dhe në Prishtinë. Fakultetin e Shkencave Politike e mbaroi në Zagreb, ndërkaq studimet posdiplomike drejtimi i marrëdhënieve ndërkombëtare politike dhe ekonomike në Beograd. Që nga gjysma …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Duhen bërë ndryshime urgjente në qeverisjen e vendit

Jakup Krasniqi: Çështjen e veteranëve Kuvendi i Kosovës duhet ta kthejë nga fillimi

Kushdo që i përcjellë zhvillimet politike në Republikën e Kosovës, qeverisjen e dështuar, nuk mund të mos arrin në përfundim se situata ekonomike dhe politike është goxha e pa shpresë. Ditë më parë shkrova dy shkrime që temë bosht kishin profilizimin e partive politike mbi baza ideologjike dhe programet e …

Më shumë...

Dritëro Agolli: Akademia e Shkencave nuk është një çështje qeveritare, është çështje kombëtare

Dritëro Agolli

Akademia e Shkencave është një institucion që duhet të forcohet, jo të dobësohet. Është e gabuar të mendohet se Akademia jonë është një trashëgimi e së shkuarës. Ajo u themelua nga dijetarë të mëdhenj, që ishin formuar në universitete me emër. Akademia e Shkencave gjithnjë ka pasur njerëz të zotë, …

Më shumë...

Lunaçek: Nuk jam armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në BE pa e njohur Kosovën

Ulrike

Mediet në Beograd bëjnë të ditur se nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Ulrike Lunaçek ka deklaruar se nuk është  armike e Serbisë, por është e sigurt se Serbia nuk do të hyjë në Bashkimin Evropian pa e njohur Kosovën. Nuk është kështu pse unë e them këtë …

Më shumë...

Mustafa: Demarkacioni dhe AKS-ja kushte për liberalizimin e vizave

Mustafa

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa ka deklaruar se luftimi i korrupsionit dhe ratifikimi i marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi, janë dy kushtet që duhet përmbushur para se të lëvizim pa viza. Për demarkacionin, tha se ratifikimi i marrëveshjes duhet të ndodh. Mustafa në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës. …

Më shumë...

Kuçi dhe Tolaj, kanë kërkuar nga Policia të mos pengojë arritjen e protestuesve, në Prishtinë

Kuçi dhe Tolaj, kanë kërkuar nga Policia të mos pengojë arritjen e protestuesve, në Prishtinë

Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Blerim Kuçi, dhe sekretari Ekzekutiv, Valon Tolaj, kanë pasur një takim me zyrtarë të policisë së Kosovës, me qëllim për t’i harmonizuar veprimet për mbarëvajtjen e protestës së nesërme në Prishtinë, njofton kumtesa nga AAK. Kumtesa, duke njoftuar për këtë takim thekson: ”Duke u nisur …

Më shumë...

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s gabimisht goditën popullatën civile shqiptare

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s gabimisht goditën popullatën civile shqiptare

Më 13 maj të vitit 1999, në fshatin Korishë të Prizrenit, avionët e NATO-s, gabimisht  goditën popullatën civile shqiptare, e cila mbahej e rrethuar nga forcat ushtarake, policore serbe, në pikë qëndrimin e tyre . Natën e 13 majit të vitit 1999, nga bombardimet u vranë 77 civilë shqiptarë, në …

Më shumë...

35-vjetori i qëndresës heroike të Tahir Mehës e Nebih Mehës në Prekaz të Drenicës

Tahir Meha, Emin Lati Nebih Meha

13 maji i viti 1981 shënohej si “Dita e Milicisë” së Jugosllavisë, dhe ajo qe dita që nxiti forcat e Milicisë së Jugosllavisë për ta rrethuar një shtëpi të një shqiptari të pabindur, në Prekaz të Drenicës, me qëllim për të shënuar edhe një fitore tjetër kundër “nacionalizmit dhe irredentizmit …

Më shumë...