Ahmet Qeriqi

Lufime të papritura mes Armenisë dhe Azerbejxhanit

Lufime të papritura mes Armenisë dhe Azerbejxhanit

Në përplasjet e armatosura mes Azerbaixhanit dhe Armenisë, në rajonin e diskutueshëm të Kaukazit, Nagorno-Karabakh, gjatë luftimeve janë vrarë  18 ushtarë me etni armene humbje këto ndër më të rëndat në dy dekada, ndërsa Qeveria e Azarbejxhanit ka bërë të ditur se ka humbur 12 ushtarë. Të dyja palët kanë …

Më shumë...

NISMA mbajti Kuvendin e Parë Zgjedhor të Rinisë

Fatmir Limaj

NISMA e Rinisë për Kosovën, ka mbajtur Kuvendin e I-rë Zgjedhor. Hapja e këtij Kuvendi është bërë në prani të lidershipit të NISMA për Kosovën. Para të rinjve, ka folur kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA për Kosovën, Jakup Krasniqi. Ai ka falënderuar gjithë të rinjtë që kanë dhënë kontribut …

Më shumë...

Sot në Prishtinë u shënua 35-vjetori i demonstratave të vitit 1981

Organizuar nga komuna e Prishtinës së bashku me Shoqatën e të Burgosurve Politikë dhe Shoqatën e Familjarëve të Heronjve dhe Dëshmorëve, sot u shënua përvjetori i demonstratave të vitit 1981 dhe përvjetori i rënies së dëshmorëve të 2 prillit, të po atij viti. Prej orës 12:00 deri në orën 1300 …

Më shumë...

Sot në Dortmund të Gjermanisë, u formua Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë

cameria

Sot në Dortmund të Gjermanisë, u formua Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë, Kryetar u zgjodh, Qemal Kryeziu, mësues me banim në Hagen, dhe këshilltar, Rrustem Geci, shkrimtar me banim në Dortmund. Këshilli Ndërkombëtar i Çamërisë, në Dortmund, do merret me Bashkimin e Shqiptarëve në Gjermani për çlirimin e Çamërisë. Veprimtaria e …

Më shumë...

Mustafa: Aleksander Vuçiqi mund ta vizitojë Kosovë sa herë të dojë nëse merr leje nga Ministria e Jashme

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa, duke  komentuar viziton e paralajmëruar për nesër të kryeministrit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Kosovës ka thënë se vizita e tij nuk paraqet problem, meqë ajo  bëhet me lejen që ka lëshuar nga Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës, ka thënë Mustafa në Prizren, ku po …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kryengritja e armatosur, në Besi, më 2 dhe 3 prill të vitit 1981

Besi

Protestat dhe demonstratat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981, kanë shënuar fillimin e ndarjes definitive të forcave liridashëse shqiptare nga procesi i jugosllavizimit, proces i cili ishte  manifestuar me politikën e ashtuquajtur të bashkim vëllazërimit të shqiptarëve me popujt sllavë. Për më tepër, qysh nga ajo kohë filloi edhe …

Më shumë...

Më 2 prill 1981 kishte shpërthyer në Prishtinë demonstrata më masive e pas luftës së dytë Botërore, në Kosovë

Demonstratat e vitit 1981

Më 2 prill të vitit 1981, kishte shpërthyer në Prishtinë demonstrata më masive e pas luftës së dytë Botërore, në Kosovë e më gjerë. Me të aguar ajo ditë e pranverës së atij viti, mijëra demonstrues kishin vërshuar në të gjitha rrugët e sheshet e Prishtinës, por edhe në disa …

Më shumë...

Ymeri: Përkundër mospajtimeve brenda opozitës, ajo ende mbetet e bashkuar

Ymeri: Kombëtarja na bëri të ndihemi të barabartë me kombet e tjera

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Visar Ymeri, është cituar të ketë deklaruar se edhe përkundër disa mospajtimeve brenda opozitës, ajo ende mbetet e bashkuar. Ai ka thënë se opozita ka provuar që të paraqesë një alternativë para qytetarëve, por një gjë e tillë është refuzuar në tërësi nga Aleanca për Ardhmërinë …

Më shumë...

Komuna e Prishtinës dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë shënojnë 35-vjetorin e Demonstratave të vitit 1981

Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva

Komuna e Prishtinës bën të ditur se nesër. më 2 prill,  së bashku me Shoqatën e të Burgosurve Politikë dhe Shoqatën e Familjarëve të Heronjve dhe Dëshmorëve, shënon përvjetorin e demonstratave të vitit 1981 dhe përvjetorin e rënies së dëshmorëve të 2 prillit, të po atij viti Prej orës 12:00 …

Më shumë...

Gjeneral, Bashkim Jashari mori pjesë në Simpoziumin “Luftimet Ajrore” në Stamboll të Turqisë

Shefi i Inspektoratit gjeneral në ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, gjeneral brigade Bashkim Jashari, me ftesë të Komandantit të Forcave Ajrore të Ushtrisë së Republikës së Turqisë, gjeneral me katër yje Abidin Ynall, mori pjesë në Simpoziumin Ndërkombëtar të Luftimeve Ajrore i cili u mbajt nga data 30 …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kronika e disa zhvillimeve revolucionare në mars, prill, maj 1981 e më vonë

Ahmet Qeriqi

Kanë kaluar 35 vjet nga protestat e demonstratat e vitit 1981 dhe ”koha e bën të veten”. Edhe me këtë rast koha e ka bërë të veten, duke i dhënë të drejtë kërkesave të protestave e demonstratave të asaj kohe të cilat, filluan paqësisht por kulmuan me një përpjekje për …

Më shumë...

Afërdita Dervishi: SHTETI I SERBISË TË DËNOHET PËR GJENOCID!

Afërdita Dervishi

Gjykata Ndërkombëtare për krime kundër njerëzimit në ish-territorin e Jugosllavisë, është ngritur nga Kombet e Bashkuara, për të vënë në vend drejtësinë. Kjo gjykatë, zërin e kroatëve, boshnjakëve dhe shqiptarëve të vrarë e të masakruar, e dëgjon varësisht nga trysnitë politike ndërkombëtare dhe nga planet globale për rajonin, ku Serbia …

Më shumë...

Izet Ibrahimi: Ndarja e Trepçës pasojë e ndarjes së Mitrovicës, apo ndarja e Kosovës pasojë e pretendimeve të Serbisë për Trepçën?!

Izet Ibrahimi

Pas një pauze të gjatë Trepça po rikthehet në temë qendrore të politikës së Kosovës. Madje, Trepça edhe nga Serbia po konsiderohet si çështje e një rëndësie të veçantë strategjike! Në garë për Trepçën e Kosovës shqiptare janë edhe grupe ndërkombëtare të interesit dhe qeveri të vendeve të ndryshme! Por, …

Më shumë...

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit mbetet në fuqi

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit mbetet në fuqi

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë njofton se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masa të reciprocitetit për çështjen e mosnjohjes reciproke të certifikatave të ADR-së mes Republikës së Kosovës dhe të Serbisë mbetet në fuqi, deri në arritjen e një marrëveshjeje për njohjen reciproke me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, njofton …

Më shumë...

Ish-kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu u ka bërë thirrje liderëve politikë t’i mbrojnë interesat madhore të Kosovës

Alfred Mojsiu: Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime

Ish-kryetari i Shqipërisë, Alfred Moisiu u ka bërë thirrje liderëve politikë t’i ndajnë interesat madhore të Kosovës prej interesave të tyre personale. Ai në një intervistë për ‘Epokën e re’, ka thënë se të zgjedhurit e popullit duhet t’i thërrasin mendjes dhje ta tejkalojnë krizën nëpër të cilën po kalon …

Më shumë...

Më 1 dhe 2 prill të vitit 1999 serbët kanë masakruar më shumë se 60-të shqiptarë të Gjakovës

Masakra në Nagavc

Më 1 dhe 2 prill të vitit 1999 serbët kanë masakruar më shumë 60-të shqiptarë të një lagjeje të Gjakovës. Në atë lagje u goditën me armë zjarri  dhe u dogjën të gjallë shunë burra, gra e fëmijë. Ushtarët e policët serbë masakruan barbarisht njëzetë anëtarë  të familjeve Vejsa, Hoxha, …

Më shumë...