Ahmet Qeriqi

Albulenë Haxhiu: Marrëveshje me Malin e Zi do të zhbëhet, pasi Kosova nuk ka territor për të falur

Haxhiu sulmon rëndë kryetarin Thaçi me cilësimet ‘kriminel’ e ‘tradhtar’

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka shkruar se kjo marrëveshje me Malin e Zi do të zhbëhet, Kosova nuk ka territor për të falur. Deputetja e Vetëvendosjes këtë raport e ka quajtur të porositur. “Të anashkalosh ekspertët vendas dhe të angazhosh ca diplomatë për vlerësimin e vijës kufitare me …

Më shumë...

Vetëvendosja në Mitrovicë: Mbajtja e fushatës zgjedhore nga Serbia në veri të Kosovës, cenon sovranitetin e Shtetit

Vetëvendosja në Mitrovicë: Mbajtja e fushatës zgjedhore nga Serbia në veri të Kosovës, cenon sovranitetin e Shtetit

Qendra e Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Mitrovicë thekson se mbajtja e fushatës zgjedhore nga Serbia në veri të Kosovës, e ka cenuar sovranitetin e shtetit dhe ka rrezikuar popullatën shqiptare që banon në atë pjesë.  Mbajtja e fushatës zgjedhore në veri dhe pjesëmarrja e zyrtarëve, siç është rasti i Adriana Hoxhiqit, …

Më shumë...

Kadri Veseli mbajti mbledhje me kryetarët e degëve të Partisë Demokratike të Kosovës

Kadri Veseli

Sot, në selinë e Partisë Demokratike të Kosovës,  u mbajt mbledhja e parë me kryetarë të degëve, pas zgjedhjes së Hashim Thaçit, President i Republikës së Kosovës. Mbledhjen e udhëhoqi kryetari aktual i PDK-së, Kadri Veseli. Kryetarët e degëve fillimisht uruan zgjedhjen e Thaçit President dhe falënderuan për kontributin e …

Më shumë...

Frank Shkreli: Marrëdhënjet amerikano-shqiptare janë aq të vjetëra, sa është edhe diaspora shqiptare në Amerikë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Muaji mars i këtij viti shënoi 25-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.  Marrëdhënjet amerikano-shqiptare janë aq të vjetëra, sa është edhe diaspora shqiptare në Amerikë.  Ato kanë filluar në vitet e para të shekullit të kaluar, në kohën e Fan Nolit dhe Faik Konicës, …

Më shumë...

Krasniqi: Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk e ka asnjë arsye që të pastrohet nga Gjykata Speciale

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka shkruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk e ka asnjë arsye që të pastrohet nga Gjykata Speciale.  “Viteve të fundit jo pak herë është thënë: “Gjykata Speciale do ta pastrojë UÇK-në”?! Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk e ka asnjë …

Më shumë...

Arifaj: Ushtria Çlirimtare e Kosovës duhet të pastrohet

Këshilltari i kryetarit, Hashim Thaçi, djali i ish drejtorit të burgut të Prishtinës, pionieri titist, Ardian Arifaj ka deklaruar se Thaçi nuk ka frikë nga Gjykata Speciale, madje ai, sipas tij, po  insiston të hapen sa më parë  hetimet për këto shpifje, këto insinuata të ngritura nga Dick Marty, meqë …

Më shumë...

Policia i kërkon Prokurorisë së Përgjithshme që të nisë hetimet për 9 deputetë të PD-së për tubim të paligjshëm…

Policia i kërkon Prokurorisë së Përgjithshme që të nisë hetimet për 9 deputetë të PD-së për tubim të paligjshëm...

Me faktin se organizuan tubim të paligjshëm, kundërshtuan policinë, prishën rendin dhe qetësinë publike, si dhe shkatërruan pronën, policia i kërkon Prokurorisë së Përgjithshme që të nisë hetimet për 9 deputetë të Partisë Demokratike.  Të nëntë deputetët e kallëzuar (Edi Paloka, Ridvan Bode, Asllan dogjani, Gert Bogdani, Albana Vokshi, Genc …

Më shumë...

Në Prishtinë u mbajt një takim mes kryetarëve të tri partive të opozitës

Opozita

Sot në Prishtinë është mbajtur një takim mes përfaqësuesve të tri partive opozitare, Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosovën. Takimi është  mbajtur në selinë e AAK-së. Pas takimit kryetari  i AAK-së, Ramush Haradinaj ka deklaruar për mediet se ka qenë një takim pune i opozitës dhe nuk është paraparë ndonjë …

Më shumë...

Pas pesë ditë qëndrimi në paraburgim lirohet, Florence Hartmann, ish-zëdhënëse e kryeprokurores së Hagës

Florence Hartmann

Pas pesë ditësh sa ka qëndruar  në paraburgim, në Tribunalin e Hagës, Florence Hartmann, ish-zëdhënëse e kryeprokurores së Hagës, Carla Del Ponte, sot është liruar nga arresti. Lajmin për lirimin nga paraburgimi e ka konfirmuar avokati i saj. Hartmann u arrestua më 24 mars në hyrje të ndërtesës së Tribunalit …

Më shumë...

AAK-së iu bashkuan 52 femra të profileve e të profesioneve të ndryshme

AAK-së iu bashkuan 52 femra të profileve e të profesioneve të ndryshme

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës bëri të ditur se kësaj partie, sot iu kanë bashkuar 52 gra të profesioneve të ndryshme dhe nga të gjitha pjesët e Kosovës,  shumë prej tyre me shkollim superior dhe deri më sot të paangazhuara politikisht. Në pritjen që u është organizuar në selinë qendrore …

Më shumë...

Numri i 70 shqiptarëve në ISIS ngrihet në 300 dhe 800 nga mediet që deformojnë lajmin dhe përhapin gënjeshtra

Numri i 70 shqiptarëve në ISIS ngrihet në 300 dhe 800 nga mediet që deformojnë lajmin dhe përhapin gënjeshtra

Qeveria e Kosovës konfirmon se vetëm 70 qytetarë nga Kosova aktualisht gjenden  në vatrat e luftës në Lindje të Mesme, Siri e Irak. Po ashtu është zbuluar  edhe fakti se për tetë muajt e fundit, sipas evidencave të Policisë dhe shërbimeve tjera, nuk janë shënuar raste të shkuarjes apo përfshirjes …

Më shumë...

Laurent Louis: Shpërthimet në Bruksel u kryen nga shërbimet e sigurisë, duke përfshirë edhe CIA-n

Laurent Louis: Shpërthimet në Bruksel u kryen nga shërbimet e sigurisë, duke përfshirë edhe CIA-n

Deputeti i Parlamentit të Belgjikës, Laurent Louis, ka deklaruar se shpërthimet në Bruksel  u kryen nga shërbimet e sigurisë, duke përfshirë edhe CIA-n në këtë lojë. Ai mendon se edhe sulmet terroriste në SHBA në vitin 2001 janë organizuar nga shërbimet sekrete. “Edhe një herë tjetër islamizmin radikal do ta bëjnë …

Më shumë...

RKL: Hakmarrja e Serbisë kundër shqiptarëve, në ditët e para pas intervenimit të NATO-s në fund-marsin e vitit 1999

RKL

(Kronika e barbarive serbe  prej 25 deri më 29 mars 1999) Pak ditë para se Aleanca Veriatlantike të merrte vendimin definitiv për fillimin e bombardimeve nga ajri të forcave policore ushtarake serbe, si dhe të pikave strategjike dhe ekonomike  të Armatës së Jugosllavisë, krerët në Beograd kishin kërcënuar NATO-n, Amerikën …

Më shumë...

Hysni Gashi: A do të dënohet Serbia për krimet masive që ka kryer kundër shqiptarëve në Kosovë?

Hysni Gashi

Edhe 17 vite mbas  masakrave barbare që kanë kryer serbët në Krushë, Therandë, Celinë, Izbicë dhe gjithë masakrave të tjera në Kosovë, kriminelet serbë lëvizin të lirë dhe shteti ynë ende nuk ka ngritur  padi për kryesit e këtyre masakrave në vendin tonë. Pse hesht Shteti për masakrat, dëbimet, shkatërrimet …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: IRJM dhe institucionet e saja jo legjitime!

Vaxhid Sejdiu

… vazhdimisht e kemi thënë se institucionet  në IRJM janë zgjedhur në mënyrë jo legjitime: zgjedhjet, manipulimi i votës, shantazhet, falsifikimi, votuesit fiktiv, dhuna, terrori shtetëror… Pra, keni kujdes të gjitha dhuratat që i ka dhënë presidenti Ivanov janë të jashtë ligjshme. Të gjitha këto fakte dhe mijëra fakte të …

Më shumë...

17-vjet nga Masakra e Belegut

Masakra e Belegut

Më 29 mars të vitit 1999 forca të shumta policore, ushtarake serbe, kishin kryer një masakër në fshatin Belegu të Deçanit, me ç’ rast serbët vranë dhe masakruan 49 shqiptarë. Në shenj nderimi dhe mos harrimi për të masakruarit sot në Kompleksin memorial të këtij fshati do të bëhen homazhe …

Më shumë...