Brickos

Ahmet Qeriqi

Xhevat Bislimi: Mblidheni mendjen, ribashkohuni nëse vërtet ishit bashkuar për Kosovën dhe interesat e saj!

Dallimet-mosmarreveshjet midis opozitës dhe pozitës u thelluan si asnjehere me parë ne kete vend pas marreveshjeve te Brukselit dhe pas marreveshjes per vijen kufitare me Malin e Zi… E gjithe Kosova shqiptare, i gjithe kombi shqiptar dhe, ne mase te konsiderueshme edhe opinioni boteror, ishte bere sy e vesh per …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: Shqiptarët, a kanë sy për të parë e veshë për të dëgjuar?

Vaxhid Sejdiu

Paraqitja publike apo intervista  e ndërmjetësuesit ndërkombëtar Piter Vanhoutte, dhënë për “Deutsche Welle” se “ Maqedonia nuk është e gatshme për zgjedhje apo edhe më rëndë se kjo “në Maqedoni mbisundon frika, ndërsa partitë në pushtet nuk lejojnë asnjë mendim kritik”, duke u shprehur qartë se ky vend si i …

Më shumë...

Kuçi nuk dëshiron të jetë edhe më tej ministër i Drejtësisë për shkak të Gjykatës Speciale (!)

Hajredin Kuçi

Burime jo zyrtare bëjnë të ditur se PDK-ja nuk dëshiron ta drejtojë Ministrinë e Drejtësisë, në kohën kur Gjykata Speciale do t’i drejtojë aktakuzat e para kundër ish-eprorëve të UÇK-së. Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, citohet të ketë deklaruar se do të tërhiqet nga kjo Ministri, meqë nuk dëshiron të jetë …

Më shumë...

Thaçi: Shqiptarët momentalisht kanë dy aleatë shumë të mëdhenj: Amerikën dhe Turqinë

Thaçi: Problem real në Maqedoni janë të drejtat e shqiptarëve

Partia Demokratike Shqiptare të Shtunën në Tetovë vazhdoi me programin e saj. “Dëgjesa publike”, me këtë rast Kryetarin i PDSH-së, z.Menduh Thaçi mes tjerash deklaroi: “Shqiptarët momentalisht kanë dy aleatë shumë të mëdhenj, një Amerikën – aleat global, kurse aleat rajonal kemi Turqinë dhe presidentin turk – ky është aleat …

Më shumë...

Haxhia: Për ta eleminuar Meksin, u planifikua rrëzimi i avionit të tij, por ai shpëtoi falë një piloti italian

Ish-truproja i Sali Berishës ka rrëfyer ditët e fundit se në vitin 1992 kishte një skenar për vrasjen e Aleksandër Meksit. Sipas Izet Haxhisë, Berisha i kishte dhënë fjalën Bashkim Koplikut se do ta bënte kryeministër, por në votimin përballë Meksit në Këshillin Kombëtar, Kopliku humbi. Haxhia rrëfen se pavarësisht …

Më shumë...

Mijëra serbë kanë marshuar përgjatë rrugëve të Beogradit kundër NATO-s dhe në përkrahje të Rusisë

Mijëra serbë kanë marshuar përgjatë rrugëve të Beogradit  për të shprehur zemërimin ndaj marrëveshjes që Serbia e ka nënshkruar me NATO-në në shkurt të këtij viti, marrëveshje e cila trupave të NATO-së i garanton imunitet diplomatik dhe liri të lëvizjes përgjatë tërë Serbisë. Trupat e NATO-së kanë shprehur gatishmërinë për të …

Më shumë...

RKL: Opozita duhet të gjejë forcë për unifikimin dhe veprime më energjike, sipas motos “ E mira e përbashkët i vihet para dëmit të veçantë”

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

“Përçarjet” që janë evidentuar në radhët e opozitës janë dhjetëfishuar nga “jugo-gazetarët” dhe ish-jurishnikët e bashkim vëllazërimit, sepse ata presin duar hapur shkatërrimin e opozitës. Zërat se opozita është përçarë, se ajo ka marrë fund, se Ramushi kishte, apo nuk kishte të drejtë e të tjera yshtje si këto, pa …

Më shumë...

17-vjet nga dita kur barabaroidët serbë masakruan 150 shqiptarë në Izbicë të Drenicës

Masakra e Izbicës

Më 28 mars të vitit 1999, pas masakrave fashiste serbe  në Krushë të Madhe, Celinë, Fortesë, Brestoc, Therandë, lubia serbe sërish kishte mësyrë fshatrat e Drenicës. Atë ditë të ftohtë marsi  ushtarët e policët serbe plojën e tyre të krimit e shtazarakisë  e derdhën mbi popullatën e disa fshatrave të …

Më shumë...

AAK-ja me asnjë çmim, nuk do të pranojë të jetë pjesë e Qeverisë Mustafa

Haradinaj - Mustafës: Në tri vitet e qeverisjes tënde janë rritur bastoret dhe kazinot, ne do t'i vëjmë nën kontroll ato

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, pas përhapjes së lajmeve gjoja afrim me koalicionin qeveritar ka bërë të ditur se me asnjë çmim, nuk do të jetë pjesë e Qeverisë Mustafa. Qëndrimi parimor dhe i vendosur i AAK-së, sipas komunikatës së kësaj partie, për të kundërshtuar keqqeverisjen dhe për ta bërë …

Më shumë...

Policia e Kosovës i përgjigjet pyetjes së deputetit të AAK-së, Daut Haradinaj

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Policia e Kosovës i është përgjigjur deklaratave të deputetit të AAK-së,  Daut Haradinaj, i cili kishte pyetur pse policia e Kosovës u tërhoq nga shtëpia e kryeministrit kur aty u hodh koktej molotovi nga protestuesit, në ditën kur Hashim Thaçi u zgjodh president i Kosovës. Në përgjigje të deputetit Haradinaj, …

Më shumë...

Ministrja, Hykmete Bajrami: Do të vazhdojë reciprociteti me Serbinë

Ministrja, Hykmete Bajrami

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami,  ka shprehur keqardhjen që për shkak të aplikimit të reciprocitetit me Serbinë, mërgimtarët që udhëtojnë nga Serbia për në Evropë dhe anasjelltas mund të kenë probleme. Ajo ka sqaruar se marrëveshja e CEFTA-s nuk po respektohet nga Serbia dhe fajtor për këtë situatë …

Më shumë...

Papa Françesku ka dënuar ata që kanë dështuar të ndihmojnë refugjatët dhe emigrantët

Papa Françesku: Koronavirusi është përgjigjja e natyrës, ndërsa është hipokrizi, kur flasin për uri dhe prodhojnë armë

Në fjalimin e tij tradicional të Pashkëve, të mbajtur nga bazilika e “Shën Pjetrit” në Romë, Papa Françesku ka dënuar ata që kanë dështuar, të ndihmojnë refugjatët dhe emigrantët. Papa tha se refugjatët përballen shpesh me “refuzimin e atyre, që në fakt duhej t’u ofronin mirëseardhjen dhe ndihmë”. Ai dënoi …

Më shumë...

Genevieve Chenard: Ja arsyet pse nuk duhet të ngutemi me shpalljen e Nënës Terezës- shenjtëreshë

Nëna Terezë

Kritikja e vazhdueshme e nobelistes dhe humanistes shqiptare, Genevieve Chenard, tek New York Times tashmë ka shprehur kundërshtinë e saj me vendimin e Vatikanit për ta shpallur Nënën Tereze shenjtëreshë. Shkrimin e profesoreshës së Universitetit të Montrealit. Nuk jam e bindur se duhet të ngutemi kaq shumë me shpalljen e …

Më shumë...

Bashkimi Demokratik për Integrim organizoi debat në sferën e bujqësisë

Bashkimi Demokratik për Integrim organizoi debat në sferën e bujqësisë

Bashkimi Demokratik për Integrim sot organizoi debat në sferën e bujqësisë në kuadër të aktiviteteve për përgatitjen e versionit final të Platformës 2020 për zgjedhjet e jashtëzakonshme të vitit 2016. Debatin e hapi Fatmir Besimi si përfaqësues i departamentit për program zgjedhor në kuadër të shtabit zgjedhor, i cili në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Revoltat e protestat e Marsit dhe Prillit të 1981 shënuan epokën e rikthimit të shqiptarëve në identitet të mirëfilltë kombëtar

vitit 1981

Demonstratat gjithë-popullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike të shqiptarëve në Jugosllavi, shtrohej si nevojë strategjike e kohës, për të ruajtur identitetin kombëtar të shqiptarëve dhe për të krijuar parakushte për …

Më shumë...

Faton Topalli: Marsi e prilli i vitit 1981 i vunë themelet e Republikës së Kosovës

Faton Topalli

26 Marsi i vitit 1981 përbën një kthesë të madhe në Lëvizjen Kombëtare për Pavarësi. Sot duhet të ndihen krenar të gjithë ata që me gjak, djerse dhe shumë vite burg kontribuuan në jetësimin e Republikës së Kosovë. Lufta për Sovranitet politik ekonomik dhe territorial vazhdon. Nuk ka dyshim që …

Më shumë...