Ahmet Qeriqi

OVL e UÇK-së në Deçan reagon lidhur me vrasjen e veteranit të luftës, Ilmi Lufaj

OVL e UÇK-së në Deçan reagon lidhur me vrasjen e veteranit të luftës, Ilmi Lufaj

Në natën ndërmjet 17 e 18 prillit 2016, rreth orës 2 pas mesnate, afërsisht 30 metra në largësi prej stacionit të policisë në Deçan, është ekzekutuar me armë zjarri veterani i luftës Ilmi Lufaj. Ekzekutimi është bërë nga rreshteri i Policisë së Kosovës, zëvendësshefi i Njësisë së Hetimeve në këtë …

Më shumë...

Gjykata e Lartë rrëzoi Prokurorinë Përgjithshme për rishqyrtim lidhur me 21 Janarin

Gjykata e Lartë rrëzoi Prokurorinë Përgjithshme për rishqyrtim lidhur me 21 Janarin

Pasi e mbajti 3 vjet në dhomë këshillimi, Gjykata e Lartë rrëzoi rekursin e Prokurorisë së Përgjithshme, e cila këmbënguli  edhe në shkallën e fundit të gjyqësorit për 21 Janarin, dënimin me 23 vjet burgim për Ndrea Prendin dhe 25 vjet për Agim Llupon. Por deri të hënën pasdite, vendimi …

Më shumë...

Ministri Zharku priti ambasadoren kroate në Kosovë, Marija Kapitanoviq

Ministri Zharku priti ambasadoren kroate në Kosovë, Marija Kapitanoviq

Ministri i Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku, priti sot ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, znj. Marija Kapitanoviq, me të cilën bisedoi për bashkëpunimin midis dy shteteve, në sferën e infrastrukturës rrugore. Me theks të veçantë u diskutuan projektet që financohen nga institucionet financiare ndërkombëtare (BERZH dhe BIE). Vëmendje e posaçme iu …

Më shumë...

Visar Ymeri e Rexhep Selimi janë shpallur të pafajshëm për sulm fizik kundër deputetit, Bekim Haxhiu

Rexhep Selimi - Gjykate

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri e Rexhep Selimi janë shpallur të pafajshëm për akuzën që ishte bërë ndaj tyre për sulm fizik ndaj deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu. Kreu i VV-së, Visar Ymeri, deputeti Rexhep Selimi e ish-deputeti, Florin Krasniqi, si dhe shoferi, Besart Bujupi janë akuzuar se kanë …

Më shumë...

Heroi i kombit, Fadil Vata është përkujtuar me rastin e 26-vjetorit të vdekjes se tij

Heroi i kombit, Fadil Vata është përkujtuar me rastin e 26-vjetorit të vdekjes se tij

Në 26-vjetorin e vdekjes, sot është përkujtuar heroi i kombit, Fadil Vata. Me këtë rast kryetari i veteranëve të UÇK-së, në Therandë, Ali Buzhala, e ka vlerësuar lartë kontributin e heroit Vata për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës nga robëria serbe. Ndërsa veprimtari dhe i ish i burgosuri politik, Gani Krasniqi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Asimilimi i mërgatës shqiptare në rrugë pa kthim

Ahmet Qeriqi

Edhe pse lavdërohemi se jemi kombi më i vjetër në Evropë, disa madje mendojnë se jemi më të vjetrit në botë, ka sharlatanë madje edhe me tituj shkencorë që pretendojnë  të na bindin se shqipja është shkruar dhe është folur kështu si sot, para 30.000 vitesh, se shqiptarët janë racë …

Më shumë...

Në Düsseldorf të Gjermanisë u përurua libri: ” Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët -1844-1999″, i autorit, Nusret Pllana

Në Düsseldorf të Gjermanisë u përurua libri: " Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët -1844-1999", i autorit, Nusret Pllana

Në praninë e qindra bashkatdhetarëve, u bë promovimi i librit të Prof. Dr. Nusret Pllanës : “TERRORI I SERBISË PUSHTUESE MBI SHQIPTARËT 1844-1999”! Fillimisht, kjo mbrëmje u shoqërua me disa valle të përgatitura nga Shkolla Shqipe në Dyseldorf, me arsimtarët Nexhmie e Rifat Hamiti, që u mirëpritën dhe u përshëndetën …

Më shumë...

Ministri dhe Komandanti i FSK-së u pritën në Pentagon nga shefi i Gardës Kombëtare të Amerikës, gjenerali Grass

pentagon

Ministri i FSK-së, Haki Demolli dhe Komandanti i Forcës së Sigurisë(FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama u pritën zyrtarisht në Pentagon nga shefi i Gardës Kombëtare të shteteve të Bashkuara të Amerikës(ShBA), gjenerali Frank Grass. Në takimin e përbashkët të ministrit Demolli dhe gjeneral Ramës me gjeneralin Grass, e ku ishte i …

Më shumë...

Shqiptarët e tri komunave të Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc, Medvegjë kanë marrë pjesë në zgjedhjet e Serbisë

Sot në Kosovën Lindore mbahen zgjedhjet e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në të cilin po garojnë gjashtë lista shqiptare

Shqiptarët e tri komunave të Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc, Medvegjë, të mbetura nën okupimin serb,  nuk janë aspak të kënaqur me gjendjen e tyre nga mohimi i të drejtave kombëtare e sociale nga  Serbia. Disa nga ata  shpresojnë se pushteti i ri që do të dalë pas zgjedhjeve të përgjithshme …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar Qeverinë për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar Qeverinë për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Në një kumtesë të lëshuar me këtë rast Vetëvendosje konstaton se  sot në territorin e Republikës u mbajen zgjedhjet e Serbisë sipas Kushtetutës së saj, duke e konsideruar Kosovën pjesë integrale të Serbisë. Vetëvendosje thotë …

Më shumë...

AAK-ja ka kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në vendin tonë

AAK

AAK-ja konsideron se qëndrimi i institucioneve, për të lejuar që të votohet në Kosovë për zgjedhjet e një shteti tjetër, është shkelje e rëndë e sovranitetit dhe të kushtetutës së vendit. Kjo është një goditje edhe për përpjekjet për integrimin e pakicës serbe në institucionet e Kosovës”, thuhet në reagimin …

Më shumë...

Serbët e Graçanicës edhe pse formalisht pranojnë institucionet e Kosovës votuan për zgjedhjet parlamentare të Serbisë

Serbët e Graçanicës edhe pse formalisht pranojnë institucionet e Kosovës votuan për zgjedhjet parlamentare të Serbisë

Serbët e Graçanicës edhe pse formalisht kanë pranuar institucionet e Kosovës, ata  kanë votuar për zgjedhjet e shtetit të Serbisë, pasi qe  konsiderojnë se janë shtetas të Serbisë dhe kanë votuar me dokumente identifikimi të lëshuara nga po ky shtet. Pjesëmarrjen e tyre në zgjedhjet e Serbisë  e arsyetojnë me …

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Është krejt i pakuptimtë organizimi i zgjedhjeve të Serbisë brenda territorit të Kosovës

Behxhet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, deklaron se është krejt i pakuptimtë organizimi i zgjedhjeve të Serbisë brenda territorit të Kosovës. Sigurisht që kjo është e papranueshme, dhe dikush duhet të mbajë përgjegjësi për këtë. Me sa di unë, kryeministri Mustafa kishte deklaruar që nuk do të ndodhë. Çfarë ndodhi? Do …

Më shumë...

John Harrison: Serbët ma kanë djegur gruan shtatzënë, vëllezërit e saj 14 dhe 8-vjeçar, prindërit e dhe gjyshen e saj

John Harrison

Luftëtari dhe veterani i UÇK-s, britaniku, John Harrisoni, ka shkruar se si serbët ia kishin djegur gruan e tij, e cila ishte shtatëmuajsh shtatzënë, vëllezërit e saj 14 dhe 8-vjeçar, prindërit e dhe gjyshen e saj, gjatë kohës së luftës në Kroaci dhe në Bosnje. “Katër serbë që jetonin në …

Më shumë...

Ministri i FSK-së Haki Demolli zhvilloi takim në Departamentin Amerikan të Shtetit

Ministri i FSK-së Haki Demolli zhvilloi takim në Departamentin Amerikan të Shtetit

Ministri i FSK-së, Haki Demolli u prit në takim në Departamentin e shtetit në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai në Departamentin e shtetit u prit në takim nga Tom Yazdgerdi, drejtor Zyrës për cështje të Evropës qendrore, jugore dhe Euroazi. Gjatë takimit, Ministri Demolli e njoftoj zotëri …

Më shumë...

Vladimir Putin e ka dhënë lejen për afishimin e Flamurit të Kosovës

Vladimir Putin

Trajneri i klubit “Ippon”, Driton Kuka, ka bërë të ditur rrethanat sesi është lejuar vendosja e flamurit të Kosovës krahas shteteve tjera në Kampionatin Evropian të Xhudos, të mbajtur në Kazan të Rusisë. Duke u mbështetur në burime jo zyrtare ai thotë se vetë Vladimir Putin ka konfirmuar se e …

Më shumë...