Ahmet Qeriqi

Roli i Tiranës në ngritjen dhe ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve jashtë Shtetit

Riokupimi i Kosovës dhe e trojeve të tjera shqiptare jashtë shtetit shqiptar, në vitin 1945, kishte paraqitur një rrezik të madh që iu kanosej atyre  nga asimilimi, humbja graduale e identitetit kombëtar dhe krijimi i një identiteti hibrid, komunist, të tipit të bashkim vëllazërimit të shqiptarëve me popujt sllavë.   …

Më shumë...

Nicholas Kristof: A duhet fajësuar islamin për sulmin ndaj Charlie Hebdo në Paris?

Gazeta satirike franceze “Sharli Hebdo” rreth vetes mbledh njerëz të të gjitha besimeve dhe formimeve kulturore.Një nga karikaturat, nxori një letër tualetit me mbishkrimet “Bibla”, “Torah” dhe “Kurani” dhe një sqarim: “Në tualet, të gjitha religjionet.” Kur sulmuesit e maskuar dhe me AK-47 në duar, iu sulen zyrës së sharli …

Më shumë...

Massimo Mazzucco: Në Paris u mbyll perdja e shfaqjes, të përgatitemi për inskenimin e radhës

Ashtu sikurse në ekonomi që çdo ecuri zhvillimore planifikohet paraprakisht, edhe në politikë duket se shkaktimi i ngjarjeve dhe krizave të ndryshme planifikohen, nuk ndodhin aksidentalisht, pra nuk zhvillohen spontanisht. Presidenti i 32’të i SHBA’ve Franklin D.Roosvelt (1882-1945) ka një thënie epokale. Ai në një nga fjalimet e tij të …

Më shumë...

Në Paris shkëlqeu kultura e tolerancës fetare të shqiptarëve

Me rastin e “Marshit të Paqes” në Paris, më 11 janar 2015, kanë marrë pjesë shumë burrështetas, intelektualë, prijës fetarë nga vende të ndryshme të botës, si dhe qindra mijëra parisienë e qytetarë nga Franca e më gjerë.   Gjithsesi se e veçanta e këtij manifestimi të solidarësisë njerëzore me …

Më shumë...

David Brooks : Unë nuk jam Charlie Hebdo

Gazetarët e Charlie Hebdo janë duke u përshëndetur me të drejtë si martirë në emër të lirisë së shprehjes. Por, le ta themi: Nëse ata do të ishin përpjekur ta botonin gazetën e tyre satirike në cilindo universitet amerikan gjatë dy dekadave të fundit, nuk do të kishte zgjatur as …

Më shumë...

Isuf Ismajli: Gjaku i arbëresh më thërriste

Atë ditë në mëngjes sapo dolëm nga trageti në Bari të Italisë, binte shi, shi që edhe më shumë na e  shtonte zymtësinë, mërzitjen dhe dhembjen. Gjithnjë në atë port ndjehem i gëzuar dhe i kënaqur sa herë  nisem për në Shqipëri, por çdo herë kam ndjerë dhembje, mërzitje e …

Më shumë...

Adil Fetahu: Demagogjia e Nikoliqit me planin e tij për Kosovën

Mediat serbe bëjnë të ditur se kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, “po punon intensivisht në hartimin e një  plani a kornize të një platforme për zgjidhjen e çështjes së Kosovës e Metohisë”. Planin e tij do ta diskutojë me kryeministrin Vuçiq, pastaj atë plan do ta përpunojë Qeveria, dhe pasi …

Më shumë...

Ministri i Isa Mustafës, Jabllanoviq fyen viktimat e të masakruarit shqiptarë nga regjimi serb

Ministri për Kthim dhe Komunitete, i kabinetit qeveritar  të Isa Mustafës, Aleksandër Jabllanoviq ka ofenduar rëndë e familjarët e të pagjeturve, në Gjakovë, pasi këta nuk kishin lejuar që në vendin e krimeve të ktheheshin kriminelët serbë, ata të cilët vetëm në Masakrën e Mejes vranë, masakruan, përdhunuan e shfarosen …

Më shumë...

Rikard Jozviak: Charlie Hebdo, ka një histori të gjatë të talljes së pamëshirshme…

E përjavshmja franceze satirike, Çarlie Hebdo, sulmi kundër së cilës më 7 janar në Paris la 12 të vdekur, ka një histori të gjatë të talljes së pamëshirshme me të me të mëdhenjtë, të mirët dhe të këqinjtë.  Liderët francezë, myslimanët, hebrenjtë, edhe Papa – të gjithë kanë qenë në …

Më shumë...

Mediet në Kosovë nuk kanë botuar karikaturat e redaksisë “Charlie Hebdo”

Sulmi kundër redaksisë “Charlie Hebdo” ka ngjallur reagime të matura kudo në mediet prestigjioze ndërkombëtare, sidomos në  ato amerikane. Të gjitha këto medie  dhe opinioni  publik përparimtar në botë  dënojnë këtë akt terrori, por nuk mbështesin fyerjen dhe blasfeminë fetare, cila do qoftë ajo.  Po sjellim në vazhdim disa reagime …

Më shumë...

Fidan Mustafa: A po cenojnë Antonët, tolerancën fetare në Kosovë…?

Në shkrimin e tij të fundit, Anton Berisha, shpreh hapur urrejtjen dhe mos durim kombëtar e fetar në Kosovë, urrejtje të traditës së popullit shqiptar, riteve, zakoneve, festave, e çdo gjë që është e komunitetit tjetër fetar, ku njëherë është shumicë e popullit shqiptar, duke u munduar t’i jap edhe …

Më shumë...

Labinot Konushtevci: Kultura e komunikimit

Të lexosh komentet, debatet dhe komunikimet virtuale në rrjetet sociale, veçanërisht në rrjetin social të Facebook-ut është për të ardhur keq për nivelin dhe qasjen e komunikimit që bëjnë disa njerëz. Njerëz që s’i lë dogma ta kuptojnë pluralitetin e mendimeve, qëndrimeve e besimeve. Pa asnjë respekt për mendimin ndryshe! …

Më shumë...

Rexhep QOSJA: Ideologjia e prapavajtjes

Këto ditë Kryesia e Akademisë së Shkencave dhe e Arteve e Kosovës iu paraqit opinionit të Kosovës dhe të Shqipërisë me një artikull më pak a më shumë programatik, të titulluar, “Kosova dhe Shqipëria në katër pamje”, të nënshkruar prej zëdhënësit të saj, në të cilin trajtohen disa dukuri kryesisht …

Më shumë...

Urime, mirënjohje e përshëndetje Radios-Kosova e Lirë në 16-vjetorin e lindjes

Për 16-vjetorin e fillimit të transmetimit të programit  të Radios-Kosova e Lirë, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, në manifestimin me rastin e  Ditës së Veteranit, më 30 dhjetor 2014, Radios Kosova e Lirë i ka ndarë  një Mirënjohje”  “Për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së”.   Po …

Më shumë...

Qerimane Polisi: Radios-Kosova e Lirë në 16-vjetorin e lindjes

Nderë e lavdi për Ju Për punën tuaj pa përtesë Në luftë e paqe të palodhur Të kaluarën e sollët në kujtesë.    Brezat e rinj që të mësojnë Se me çfarë sfidash u përballuat Ju me zërin tuaj që çanë retë Ashtu të palodhur rrjedhshëm kumbuat.    E ditët …

Më shumë...

Isuf Ismajli: Radio Kosova e Lirë, shkëlqim i pasurisë shqiptare e njerëzore

Radio Tirana, Radio Kukësi dhe Radio Shkodra, por edhe radiot të tjera shqiptare të Republikës së Shqipërisë, dikur jo vetëm janë dëgjuar me vëmendje dhe dashuri të madhe e të veçantë, por kanë qenë edhe burim atdhetarizmi dhe ushqimi më shëndetshëm shpirtëror për të gjithë shqiptarët kudo në Shqipërinë e …

Më shumë...