Komisioni për Politikë të Jashtme i PE-së diskuton lidhur me raportet vjetore për Kosovën dhe Serbinë

Anëtarët e Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme unanimisht kundërshtuan Urën-ndarëse në Mitrovicë

Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme diskutoi për situatën aktuale në Mitrovicë, lidhur me ndërtimin e murit në pjesën veriore të qytetit. Kryetari i Komisionit, Elmi Reçica pati vërejtje se nuk është bërë publik i gjithë projekti për rivitalizimin e urës. Deputetja, Puhie Demaku nga Vetëvendosja  tha se kjo temë e diskutimit për murin e ka vendin në seancë plenare. Ndërsa Zafir Berisha nga Nisma ka konstatuar se muri është vazhdimësi e projekteve të Serbisë për ndarjen e Kosovës. Ai kërkoi pezullimin e këtij projekti dhe kërkoi tërheqjen e ministres Edita Tahiri. Pal Lekaj, nga AAK-ja tha se ky debat është i vonuar dhe sipas tij e habit fakti përse nuk kanë pasur informacione nga kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri për urën. Deputetja e  PDK-së Blerta Deliu  u shpreh se ndërtimi i murit është një projekt i rëndë dhe  kërkoi rrënimin e murit, sepse ka shkelje të ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, sot do të qëndrojë në vizitën e tij të parë zyrtare në Kosovë

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj sot do të qëndrojë për një vizitë zyrtare …