Ahmet Qeriqi

Të shtrinë UÇK, të shtrinë

Të shtrinë UÇK, të shtrinë, Koka në Bruksel, trupi në Prishtinë! Një gjyq fashist  s’ta zbehte  dot lavdinë, Lavdinë për vete, për armiqtë, mizorinë.   Të shtrinë UÇK, të shtrinë, Bijtë e ty plëngprishës, ta humbën  lavdinë, Bijtë e tu kopila ta zbehen madhështinë, Duan të të bëjnë  copa edhe  …

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Trekëndëshi i degradimit medial

Informimi është fuqi në vete. Në demokraci është konceptuar si fuqi e popullit apo mjet i tij për të ushtruar ndikim në rrjedhën e politikes. Për këtë, mediet janë përshkruar si institucioni i pavarur i cili duhet ta informojë publikun drejtë dhe paanshëm. Po kështu, mediet duhet ta kenë saktësinë …

Më shumë...

Mr. Lulzim Beqiri: Ku po shkojmë?!

Paradoksi që jemi duke e jetuar… Sot o kurrë kemi kushte më të mira në të gjitha sferat e jetës për të ndryshuar këtë gjendje amullie. Por, ç’jemi duke bërë se?! Sot kemi më shumë të ardhura, por më pak lumturi. Më shumë e duam jetën por nuk e jetojmë …

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Letër e hapur ambasadores amerikane, zonjës Jacobson

Duke mos e harruar për asnjë çast ndihmën e vendit tuaj për çlirimin e Kosovës nga hordhitë sllave, si dhe përkrahjen politike që vendi Juaj i ka dhënë atdheut tim kur shpalli pavarësinë, por i nxitur nga “lotët” e juaja që derdhët sot për grafitet në murin e kishës së …

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Enciklopedistët e poshtërsive dhe marrëzive

Sllavët në përgjithësi dhe serbët në veçanti janë të njohur për fjalorin e tyre jashtëzakonisht fyes gjatë sharjeve që ua bëjnë të tjerëve. Serbët, mbase janë populli i vetëm në botë që e shajnë Zotin, Diellin, Bukën. Fëmijën e pa lindur dhe të posa lindur , djepin ku rritet foshnja, …

Më shumë...

A. Q. Gjykatat kanë dënuar dhe po dënojnë luftëtarë të lirisë, shpiket edhe një Tribunal racist

Disa procese të montuara politike kundër shqiptarëve pas luftës nga gjykatat ndërkombëtare e vendore, në Serbi, Holandë, Kosovë, Maqedoni e në Shqipëri,  prej vitit 1999 e deri më 2014, të cilat kanë pasur dhe kanë për qëllim diskreditimin e tri luftërave tona çlirimtare. BE-ja nuk është ngopur me getoizimin që …

Më shumë...

RKL: Shumica e deputetëve të Kuvendit të Kosovës u radhit kundër luftës së UÇK-së

Pas debatit të sotëm, (23. 4. 2014) në Kuvend, me  89 vota për,  22 kundër dhe 2 abstenime,  deputetët votuan për themelimin e Tribunalit kundër UÇK-së. Kundër votuan deputetët e Vetëvendosjes, deputetët e Lëvizjes për Bashkim, pesë deputetë të PDK-së dhe tre deputetë të AAK-së.  Për tribunalin votuan unanimisht deputetët e …

Më shumë...

RKL: Votimi pro Tribunalit në Kuvend do të jetë tradhti e pafalshme kundër luftës së UÇK-së

Nuk mjafton vetëm konstatimi se themelimi dhe vazhdimi i punës 10-15 vjeçare i Tribunalit kundër UÇK-së, qenka vetëm padrejtësi që po iu bëka  shqiptarëve, sepse kjo nuk është padrejtësia e parë që Evropa u ka bërë dhe po u bën shqiptarëve. Dhe përderisa konstatohet se kjo është një padrejtësi, për …

Më shumë...

Markezi i “magjisë” së letërsisë

Gabriel Garica Markez, (1927-2014) shkrimtari më i njohur kolumbian, radhitet në mesin e shkrimtarëve më të njohur të botës, jo vetëm të shekullit 20-të. Ai, në krijimtarinë e tij letrare artistike arriti ta pasqyrojë realitetin e botës kolumbiane, duke e zbërthyer magjinë shumëshekullore me realizëm, duke i dhënë dimension të …

Më shumë...

Azem Zekaj: Kush po kërkon Tribunal kundër UÇK-së?

Përpjekja për të tej zgjatur mandatin e EULEX-it nëpërmjet vendosjes së Tribunalit të propozuar është një sulm i drejtë për drejtë kundër sovranitetit ligjor të Kosovës nga një pjese e Bashkësisë Ndërkombëtare që Pavarësia e Kosovës nuk iu ka pëlqyer kurrë. Fakti se institucionet e Kosovës, si ato para Qeveris …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Duhet ndaluar Hitlerin e Rusisë, Vladimir Putin

Vetëm një shtet i bashkuar shqiptar (Shqiperi Etnike) dhe një shtet i bashkuar rumun (Rumania + Moldavia), të mbrojtur nga fuqia ushtarake perëndimore janë garanci e ndaljes së projektit pansllavist të EURUSISË të Adolf Putinit, ky magjistari i falsifikimit të së drejtës së vetëvendosjes nëpërmjet orkestrimit të sabotimeve dhe planeve …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Studentët e Gjakovës, frymëzim i Pranverës së Kosovës në vitin 1981

Qëndresa e vazhdueshme e shqiptarëve kundër pushtuesit serb nuk ishte ndalur asnjëherë që nga viti 1912, viti kur Shqipëria kishte shpallur Pavarësinë e saj me 28 Nëntor 1912, por kishin mbetur jashtë Kosova e Çamëria… gjysma e trojeve shqiptare, të cilat u pushtuan nga Serbia, Mali i Zi dhe Greqia… …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Poezi kushtuar dëshmorëve të kombit

Mona Agrigoroaiei, apo Monika Botoshani është emër i njohur,  jo vetëm në Rumani, ku jeton, por edhe kudo ndër shqiptarë. E frymëzuar me idealet kombëtare të Rilindasve: Dora D’ Istria, Jeronin De Rada, Asdreni, Nikolla Naço, Naim Frashëri, Andon Zako Çajupi e shumë të tjerë, ajo i mbeti besnike idealeve …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Përse Ballkani i përket ortodoksisë, dhe islami u dashka të getoizohet?

Kryqëzatori modern, profesori i Bolonjës, Cimbalo: Ballkani i përket ortodoksisë, islami të mbahet nën kontroll me ligje të shteteve… Ben Blushi: Shqipëria dhe Kosova  po rrezikohen nga Islami…     Kryqëzatori italian, profesori i Universitetit të Bolonjës, Gjovani Cimbalo mendon se toleranca fetare në Shqipëri i përket folklorit dhe jo …

Më shumë...

Kush është titisti, Nuredin Ibishi, ju tregon Reshat Badallaj

  *Çuditerisht, mjetet e shkruara dhe elektronike heshtin. A thua e kanë lepurin në bark!?*Thanë se Nuredin Ibishi eshtë eksperti me i mire qe ka Kosova. Ahere, benu njehere burre dhe ngre padi penale,neqoftese nuk eshtë keshtu si shkruaj. Adresa ime eshte ne fund te shkrimit. Po nuk ta mban …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: E vërteta e fakteve gjendet me vështirësi

Çështja e Tribunalit të posaçëm për UÇK-në, që parashihet të fillojë nga veprimtaria e vet pas 15 Qershorit të këtij viti dhe që po diskutohet gjerë e gjatë mes shqiptarëve, por edhe nga analistë të huaj, me të drejtë që ka tërhequr e do të tërheq edhe më shumë vëmendjen …

Më shumë...