Ahmet Qeriqi

Metë Bytyçi: Ngrenë kokë këlyshët e komunizmit

Sapo afrohet tetë qershori, kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme, aq më shpesh dhe aq më lart po ngrihet tensioni psikik e moral, aq më shumë po marrin valë kërcënimet, fyerjet, përgojimet nga mentaliteti i disa dhenarëve, shelegarëve. Kohëve të fundit, pas një serie shkrimesh në gazetën “Lajm” , …

Më shumë...

Ismet Sylejmani: Nusret Pllana, folësi historik i Radios-Kosova e Lirë

21 maji do të mbetet në kujtesë. Kjo datë do të mbetet në historinë e lavdishme të popullit shqiptar sepse në vitin 1959 një nënë e thjeshtë shqiptare, Nëna Shefkije, e solli në jetë emrin e madh dhe të nderuar, i cili kulmin e madhështisë së tij do ta arrinte …

Më shumë...

Arton Musliu: Jam kundër Shtëpisë Koha

(Tash e tutje definitivisht unë jam kundër televizionit Kohavizion, kundër gazetës Koha Ditore dhe kundër portalit Koha)   Duke qëndruar në hënë dhe duke shikuar në tokë nga perspektiva të ndryshme, njëri mund të sheh ujë dhe tokë, dhe  nëse tjetri do të shikoj më për së afërmi  ai do …

Më shumë...

RKL: Të burgosurit nuk mund të arrestohen përderisa nuk ikin nga burgu

Veprimi i fundit, gjithnjë arbitrar dhe antishqiptar i EULEX-it, mbase edhe në pajtim me Ministrinë e Drejtësisë dhe të një segmenti të  Qeverisë, për t’ i ekstraduar dhunshëm në burgun e Mitrovicës krerët e luftës së UÇK-së, të akuzuar për gjoja krime lufte, mbështetur vetëm  me dëshmi të dëshmitarëve të …

Më shumë...

Mr. Fidan Mustafa: Dedë Hajdaraj nxit urrejtje e përçarje fetare

Zhvillimet e fundit në Kosovë drejt një fushate korrekte dhe pa incidente deri më tani, si duket nuk është ka i pëlqen disave në vend. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për armikun shekullor të Serbi – së që është kundër normalizimit të proceseve e stabilitetit, por kësaj radhe kemi një …

Më shumë...

A. Q. Të djathtët e të majtët dhe manipulimi me frazeologjinë politike

Edhe pse kanë kaluar 15 vjet pas luftës, partitë politike në Kosovë, dhe  përgjithësisht ndër shqiptarë, ende nuk janë profilizuar në pikëpamje ideologjike, madje nuk kanë fare orientime bazë në të djathtë apo në të majtë, kuptohet me disa përjashtime. Pretendimet për t’ u profilizuar në të djathtë, apo në …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Berisha, notar në oqeanin e shpifjes

Shpifje, shpifje, shpifje… ky është ushqimi i përditshëm i Sali Berishës. Gjatë 24 orëve, sa herë flet (madje edhe kur sheh ëndrra) vetëm shpif pambarimisht. Është modeli i njeriut që shpif, ekzemplar i rrallë. Është kampion i padiskutueshëm në këtë lloj “sporti” në 24 vjet. Konkurron dhe përfaqëson “denjësisht” Shqipërinë …

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: 60-vjetori i Teqesë Bektashiane Shqiptare në Amerikë (1954-2014)

Më 15 Maj 2014 u mbushën 60 vjet nga dita e përurimit të Teqesë Bektashiane Shqiptare në Amerikë.  Me kalimin e kohës, Teqeja Bektashiane Shqiptare erdhi duke e zhvilluar veprimtarinë në fushën jo vetëm fetare, por edhe në atë atdhetare, shoqërore, arsimore, edukative, kulturore. Merita të veçanta kanë shumë veprimtarë, …

Më shumë...

RKL: Premtimet e ricikluara dhe aderimet e shpërfytyruara

Fushata për zgjedhjet e përgjithshme,  të parakohshme, të 8 qershorit  2014, tashmë po mbahet nga të gjitha partitë, edhe pse ende nuk ka filluar orari zyrtar nga KQZ-ja. Fushata realisht ndodhet në fazën e propagandës së mujsharëve politikë, të cilët po i tregojnë muskujt dhe tashmë kanë shpallur fitues vetveten, …

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Me zemrën e frikacakut dhe shpirtin e robit nuk ecet përpara!

Kohët e fundit më ra të lexoj disa herë në shtypin shqiptar të Kosovës për edhe një brengë tonën: Kush do ta zëvendësojë baroneshën Ashton? Dhe, lexojmë se dy kandidatët kryesorë qenkan sllovaku Mirosllav Lajcak dhe suedezi, Carl Bildt dhe se të dy janë të njohur si përkrahës të Serbisë. …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Petullat e partive

Si nuset fustanet ditën e nuserisë, ndërrojnë kuvendarët këmishën e partisë, Vraponi partiakë me premtime t’vjetra, ju duhen kulltuqet se kështu ju mësoi jeta me vetura t’shtrejta e rroba tê nxehta përreth këshilltarë, në zyrë sekretaresha, populli ju ndjek pas  me hallet e veta . Xhepi e pozita fshesë  e …

Më shumë...

Behxhet Sh.Shala: Politika ta veshë pafytyrësinë me një fytyrë me kohëzgjatje sa zgjatë mandati!

 (Halla Mihri në diplomaci, mixha Brahim kryeshef për legalizim) – E çuditshme është kjo puna e politikës! Nga askushi të bën dikushi! Dhe nga dikushi përsëri bëhesh askushi! T’i krijon mundësitë të ngjitesh mbi re, ta prekësh diellin por edhe të përfundosh në flladin e Dubravës pitoreske! Apo, t’i këndosh …

Më shumë...

Ardian Ramadani: Shqipëria dhe Kosova në prizmin e dr. Rexhep Qoses

Akademiku shqiptar nga Kosova, ideologu i shqiptarizmës, njeriu i penës dhe i librit, autori i cili me veprat e tija frymëzoi gjenerata të tëra në drejtimin e zgjimit të vetëdijes kombëtare shqiptare, solli freski dhe botoi një libër mjaft domethënës vitin që lamë pas, pra më 2013. Titulli që ishte …

Më shumë...

Azem Zekaj: Si i zu Gryka e Llapushnikut më 9 maj 1998, organizatorët dhe pjesëmarrësit në luftime

Pas rënies së Adem Jasharit, Lëvizja Popullore e Kosovës mbas analizimit që i bëri gjëndjes, dërgoi një grup në Tiranë që të merrej me Organizimin e futjes të grupeve Guerile në Kosovë. Këto grupe kishin hyrë shpeshherë me detyra politike ose për të ndërmarë aksione të ndryshme, por kësaj rradhe …

Më shumë...

A. Q. Beteja e Llapushnikut dhe taktika e vënies nën kontroll të territoreve të caktuara

Dje dhe sot  në disa portale, në Internet po qarkullon lajmi se në “Betejën e Llapushnikut”, të zhvilluar me 8, 9 dhe 10 maj të vitit 1998 ranë 47 dëshmorë dhe 54 martirë. Ky lajm nuk bazohet në asnjë të dhënë relevante dhe është krejtësisht i pasaktë, meqë me rastin …

Më shumë...

Faik Miftari: Perëndimi i pranverës arabe

Para tre vitesh, kur nisi revolucioni demokratik arab apo e ashtuquajtura “pranvera arabe”, kam shkruar një vështrim rreth kësaj teme me ç’rast e pata përfunduar shkrimin me këtë përmbajtje të cilën do e citoj: “Në përfundim të kësaj qasjeje aktuale dua të konkludojë se sikur Perëndimi ashtu edhe Lindja nuk …

Më shumë...