Behxhet Pacolli: Militantët e partisë së Albin Kurtit e kanë kërcënuar me jetë dhe kam pasur frikë nga institucionet

Behxhet Pacolli: Kosova nuk mund ta refuzojë kërkesën e Amerikës për heqjen e taksave 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministër i Jashtëm, Behxhet Pacolli, duke komentuar kërkesat e Uashingtonit që të hiqet taksa për mallrat nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina ka thënë se Kosova nuk mund ta refuzojë kërkesën e Amerikës. Pacolli ka thënë se do të bisedojë me kryeministrin Ramush Haradinaj për mundësinë e përgjigjes pozitive ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai ka pranuar se qëndrimet e ndryshme të kryetarit dhe Kryeministrit në lidhje me dialogun me Serbinë krijojnë paqartësi. Pacolli po ashtu bën të ditur se në dialogun me Serbinë, Kosova mund të bëjë disa kompromise, të cilat, do të ndodhin në kuadër të demarkacionit me Serbinë.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …