Israel Palestinians Netanyahu Blame Game

Benjamin Netanyahu: Fundi i luftës do të ndodh vetëm pasi Hamasi të shkatërrohet

Katari, Egjipti dhe Amerika  i kanë bërë thirrje Hamasit dhe Izraelit që të finalizojnë një marrëveshje që mishëron parimet e përshkruara nga presidenti amerikan Joe Biden më 31 maj 2024. Nndçrkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë  tha se nuk ka mbetur pothuajse asnjë shërbim shëndetësor në Rafah pasi spitali i fundit pjesërisht funksional në qytet u mbyll. Xhon Kirbi, zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, tha se nëse Hamasi bie dakord me propozimin e Bidenit për armëpushim për t’i dhënë fund luftës, Amerika pret që edhe Izraeli ta pranojë planin. Ne kemi të gjitha pritjet që nëse Hamasi bie dakord me propozimin – siç u është thënë: për propozimin izraelit – atëherë Izraeli do të thotë ‘po’”, tha Kirby në një intervistë për ABC News. Mirëpo Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha një ditë më parë se objektivi i tij ushtarak mbeti i pandryshuar dhe se fundi i luftës nuk do të vinte vetëm pasi Hamasi të shkatërrohet.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …