leoni

Blerta Deliu-Kodra

Blerta Deliu, kritikon ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për pjesëmarrje në fushatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu, ka kritikuar ministren e  Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për pjesëmarrjen e saj në një fushatë zgjedhore në Maqedoninë e Veriut. Deliu e ka vlerësuar si të papërgjegjshme veprimin e Haxhiut, duke e akuzuar se ka harruar detyrën e saj të parësore. Kritika e Deliut vjen në një kohë të ndjeshme për Kosovën, pasi vendi po përjeton një periudhë tronditëse për shkak të dy vrasjeve të grave brenda një kohe të shkurtër. Duke e cilësuar ditën si “Ditë Zie”, Deliu i bën thirrje ministres Haxhiu për të marrë përgjegjësi dhe për t’u fokusuar në krijimin dhe menaxhimin e task-forcës për mbrojtjen dhe mbështetjen e grave në vend. Ajo interpreton pjesëmarrjen e Haxhiut në një konferencë në Maqedoninë e Veriut si një akt elektoral, duke shprehur dyshime në seriozitetin dhe përgjegjësinë e ministres në detyrën e saj. Deputetja Blerta Deliu vlerëson se veprimi i zonjës  Haxhiu, tregon mungesën e interesit të saj për sigurinë e grave në Kosovë.

 

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj: Mospërfshirja e Kosovës në votimin e Këshillit të Ministrave, një dështim i madh

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka kritikuar ashpër kryeministrim Albin Kurti lidhur me mospërfshirjen e …