kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Borrell: Prioriteti im do të jetë afrimi i Ballkanit Përendimor në BE dhe arritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi
Borrell: Prioriteti im do të jetë afrimi i Ballkanit Përendimor në BE dhe arritja e marrëveshjes Kosovë - Serbi

Borrell: Prioriteti im do të jetë afrimi i Ballkanit Përendimor në BE dhe arritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka deklaruar se përparësia kryesore e diplomacisë së tij do të jetë afrimi i Ballkanit Perëndimor me BE-në dhe arritja e një marrëveshjeje në dialogun Kosovë-Serbi. Në një letër të publikuar përpara takimit të parë të Këshillit të BE-së, Borrell theksoi përparësitë e tij në politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së, duke bërë thirrje për unitet më të madh dhe një qasje gjithëpërfshirëse. Ai përshkroi gjithashtu dy përparësi të qarta që i bëjnë çështjet e jashtme të BE-së më efikase dhe më strategjike: e para, në lidhje me shqetësimet e Evropës për fqinjët e saj të afërt dhe e dyta, në sferën e marrëdhënieve të BE-së me aktorët gjeostrategjikë në botë.

Kontrolloni gjithashtu

Albulena Haxhiu e ripërserit qëndrimin e Lëvizjes Vetëvendosje se nuk do të heq dorë nga pozita kryetarit të Kuvendit

Albulena Haxhiu e ripërserit qëndrimin e Vetëvendosjes se nuk do të heqin dorë nga pozita kryetarit të Kuvendit

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka ripërsëritur qëndrimin e partisë që i takon, se nuk ...