KEK
Fillimi / Lajmet / Burgosja e nëntë liderëve katalanas në Spanjë, ka shkaktuar protesta masive në Barcelonë

Burgosja e nëntë liderëve katalanas në Spanjë, ka shkaktuar protesta masive në Barcelonë

Vendimi i gjykatës supreme të Spanjës për burgosjen e nëntë liderëve katalanas, ka shkaktuar protesta masive në Barcelonë. Përveç protestave disa ditore, ka filluar edhe një grevë e përgjithshme, e cila ka ndikuar që të bllokohet Barcelona dhe ka nxitur manifestimin e zemërimit të katalonasve ndaj Spanjës, nga e cila kërkojnë të ndahen. Dhjetëra e mijëra demonstrues hynë në qytet duke ndaluar tramvajet dhe bllokuar rrugët. Vendimi i gjykatës supreme për të burgosur nëntë liderë separatistë katalanas është duke shkaktuar episodet më të rënda të dhunës nëpër rrugët e Spanjës, në dekada të tëra. Barrikadat u dogjën dhe shishe me benzinë u hodhën ndërkohë që protestat mbërthyen qendrën e Barcelonës Të paktën 96 vetë u plagosën pasi protestat u përhapën në të gjitha rajonet veri lindore të Spanjës. Barrikadat u dogjën dhe shishe me benzinë u hodhën ndërkohë që protestat mbërthyen qendrën e Barcelonës. Protestat kanë marrë përmasa të tilla që kanë çuar edhe në shtyrjen e të famshmes El Clasico mes Barcelonës dhe Realit të Madridit, ndeshje e cila ishte paraparë të zhvillohet më 26 tetor por është shtyrë për më vonë.

Kontrolloni gjithashtu

Valdete Daka: Nëse partitë politike nuk i zëvendësojnë kandidatët e pa certifikuar, vendet e tyre në listë mbesin të zbrazura

Valdete Daka: Nëse partitë politike nuk i zëvendësojnë kandidatët e pa certifikuar, vendet e tyre mbesin bosh

Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka ka thënë se ky institucion nuk ka ndryshuar asgjë, pos ...