kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Intervista (faqe 11)

Intervista

Ermira Babamusta: Filmi, “Parasja e Zezë’, i regjisorit shqiptar, Sokol Pepkolaj bashkon aktorët e Hollivudit

Ermira Babamusta: Filmi, “Parasja e Zezë’, i regjisorit shqiptar, Sokol Pepkolaj bashkon aktorët e Hollivudit

 ( Intervistë me Sokol Pepkolaj është regjisor dhe skenarist )  Filmi ka për aktorë kryesorë Randal Paul dhe David Herrison. Filmi pritet të xhirohet në Berlin, Romë dhe Tiranë. Sokol Pepkolaj i lindur në Tropojë më 10.06.1979 me prindër me origjinë shqiptare. Martin Pepkolaj babai i tij ishte oficer ushtrie ...

Më shumë...

Isuf I. Bytyçi: Aty ku është mësuesi, Vaxhid Sejdiu, janë edhe nxënësit e shkollës shqipe

Isuf I. Bytyçi: Aty ku është mësuesi, Vaxhid Sejdiu, janë edhe nxënësit e shkollës shqipe

(Intervistë me Vaxhid Sejdiun, kryetar i Këshillit të Arsimtarëve në kantonin e St. Gallenit, njëherit mësues edhe në disa pika të tjera shkollore). Mësuesi Vaxhid Sejdiu me punën, angazhimin dhe përkushtimin e tij në kuadër të shkollës shqipe është bërë model, se si duhet të punojnë mësuesit në shërbim të ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervisë me Fuat Broçin, “Artist i Merituar” dhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Fierit

Albert Z. Zholi: Intervisë me Fuat Broçin, “Artist i Merituar” dhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Fierit

Aktori i njohur, Fuat Boçi, e nisi rrugën e artit qysh në moshë të re me pasion dhe dashuri. Nga elektricist, kino-mekanik, ai u bë edhe artist. Teksa nga një artist amator, më pas ai arriti majat e larta si profesionist në teatrin “Bylis” të Fierit… “Aktorët fierakë kanë shumë ...

Më shumë...

Alketa Maksuti Beqari me një dramë të re, “Dashuri e Verbër”

Alketa Maksuti Beqari me një dramë të re, “Dashuri e Verbër”

(Ermira Babamusta: Bisedë me dramaturgen dhe skenografen, Alketa Maksuti Beqari) Alketa Maksuti Beqari është dramaturge, skenografe dhe shkencëtare, e cila ka lindur në Drithas, Korçë në prill 1971. Studimet e larta i ka mbaruar në vitin 2011, Master Shkencor, dega e Fizikës pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i ...

Më shumë...

Prof. Murat Gecaj: Ermira Babamusta mori çmimin inaugural për vitin 2017

Ermira Babamusta: Regjisorja Mrika Krasniqi me filmin “Prova” për luftën e Kosovës

Ermira Babamusta ka fituar Çmimin Inaugural për vitin 2017. Në qershor 2017, Ermira Babamusta u nderua nga bordi amerikan i LIU, si ndër 10 personat më të suksesshëm të Nju Jorkut, për arritje të jashtëzakonshme. Ajo është shpallur “Gruaja e Vitit”, “Gruaja Ndërkombëtare e Kurajos”, nga Instituti i Paqes Kessel ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Flet Artistja e Madhe, Hajrije Rondo: Arti i takon popullit jo individit

Albert Z. Zholi: Flet “Artistja e Madhe”, Hajrije Rondo: Arti i takon popullit jo individit

– Komedia  “Tre dhëndurët” më dha Jetë nga Jeta -Historia do ti dënojë rëndë ata që duan të zhdukin filmat nga ekrani Komedia  “Tre dhëndurët” vepër e Dionis Bubanit që pati sukses në skenën e teatrit të Metropolit gjatë sezonit artistik, 2016, kishte si kryefjalë aktoren e mirënjohur Hajrije Rondo. ...

Më shumë...

Flet “Artisti i Merituar”, Todi Llupi: Në shtëpi kam ende veprat e Enverit, në kohën e tij dolën artistë, sot…

Flet “Artisti i Merituar”, Todi Llupi: Në shtëpi kam ende veprat e Enverit, në kohën e tij dolën artistë, sot…

(Albert Z. ZHOLI, intervistë me Artistin e Merituat, Todi Llupo) Të gjithë e mbajnë mend tek skeçi i njohur “Po martojmë Malon”. Por “Artisti i Merituar”, Todi Llupo ka edhe një galeri të tërë rolesh, ku shpesh herë tipizohet me fshatarin e Myzeqesë. Edhe pse kaloi një sëmundje të rëndë, ...

Më shumë...

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Albert Z Zholi: Flet bashkëshortja e aktorit të njohur Luftar Paja dhe e ëma e aktorit të ri, Gazmend Paja: “Gazi kur konkurroi për aktrim, komisioni nuk e dinte kë kishte baba” Me Qamile Pajën jam njohur në Athinë. Ajo mbetet një nga gratë më atdhetare, e cila nuk mungonte ...

Më shumë...

Çlirim Fetah Gega: Për të quar në vend amanetin e dëshmorëve ka edhe shumë për t’u bërë

(Intervistë me Çlirim Gegën, djali i heroit, Fetah Ahmet Gega) RKL: Çlirim Gega, mirë se vini në Radion Kosova e Lirë!  Mirë se u gjej, faleminderit për ftesë. RKL: Ju jeni djali i dëshmorit të kombit, Fetah Gega, i cili i takon plejadës së atdhetarëve të përkushtuar të lirisë, gardës ...

Më shumë...

Festina Ahmet Kaçiku: Kujtimin më të shtrenjte që kam nga babi im është Emblema e UÇK-së

Festina Ahmet Kaçiku: Kujtimin më të shtrenjte që kam nga babi im është Emblema e UÇK-së

RKL: Festina, mirë se erdhët në Radion Kosova e Lirë Festina Ahmet Kaçiku: Përshëndetje, mirë se ju gjej! RKL: Babai i Juaj Ahmet Kaçiku, ka qenë i dënuar dhe i përndjekur disa herë nga regjimi serb i Milosheviqit. Në luftën e lavdishme të UÇK-se, ka udhëhequr dhjetëra beteja e aksione ...

Më shumë...

Kujtim Stana: Tani nxënësit në Shqipëri po i vrasin me duhan dhe hashash, dikur shkolla ishte “e shenjtë”

Kujtim Stana: Tani nxënësit në Shqipëri po i vrasin me duhan dhe hashash, dikur shkolla ishte "e shenjtë"

(Flet ish-drejtori i disa gjimnazeve shqiptare, nga Mati në Tiranë: Intervisoi për “Albanian Free Press”: Albert Z. ZHOLI)  “Duhanpirja dhe hashashi… Sigurisht që as mund të mendoheshin dje këto vese të këqia që po e “vrasin” gradualisht rininë tonë”. Kështu pohon gjatë një interviste për “Albanian Free Press”, Kujtim Stana, ...

Më shumë...

Arlinda Selman Lajçi: Në moshë të re kam ngritur grushtin dhe kam thënë: “Me këtë grusht Serbinë do ta ndjek prej Kosovës”

Arlinda Selman Lajçi: Në moshë të re kam ngritur grushtin kam thënë” “Me këtë grusht Serbinë do ta ndjek prej Kosovës”

(Intervistë me Arlinda Lajçin, bija e dëshmorit të kombit, Selman Lajçi)  RKL: Babai Juaj, Selman Lajçi i takon plejadës së luftëtarëve të përkushtuar të lirisë, gardës së liridashësve, ideatorëve të Pavarësisë së Kosovës. Ai së bashku me xhaxhanë Tuaj, Salihun dhe disa bashkëveprimtarë rreth dyzet vjet më parë kishin themeluar ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Seriali amerikan “Plates on Fire” me producentë dy shqiptarët: Greta dhe Vilma

Ermira Babamusta: Seriali amerikan “Plates on Fire” me producentë dy shqiptarët: Greta dhe Vilma

“Plates on Fire” (Pjatat në Zjarr) është show më i ri krijuar nga veterani Joe Viramontez me producentet dy artistet e njohura shqiptare në Hollivud, Greta dhe Vilma Zenelaj, themeluese të Colored Films. Producentet shpallën datat e fillimit të serialit të gatimit kompetitiv në TV amerikan nga tetori – dhjetor ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Intervistë me themeluesin e “Win or Win Communications” Julian Zyla

Ermira Babamusta: Intervistë me themeluesin e "Win or Win Communications" Julian Zyla

Çfarë pune bëni aktualisht? Na tregoni pak për kompaninë tuaj “Win or Win”? Julian Zyla: Pasioni dhe përvoja ime në gazetari, si dhe në politikë, më bëri të nisja Win or Win, një kompani për të ndihmuar institucionet dhe kompanitë të komunikojnë në mënyrë efektive. Win or Win është e ...

Më shumë...

Vitore Sallaku: Në Rusi dhe në Kinë, Skënder Sallakun e cilësuan Çarli Çapli shqiptar

Vitore Sallaku: Në Rusi dhe në Kinë, Skënder Sallakun e cilësuan Çarli Çapli shqiptar

( Flet ish-aktorja e cirkut “Mjeshtre e madhe e Punës”, intervistoi për “Albanian Free Press”: Albert Z. ZHOLI “Jeta e Skënderit ishte e mbushur me batuta gazmore, të papritura skenike, spektakle, turne, situata komike, përplasje ideore, keqkuptime, xhirime, improvizime. Jetë, e gjitha në lëvizje. Ndaj për asnjë çast, edhe tani ...

Më shumë...

Ermir Dizdari: Dirigjentët, nxorën në dritë botën shpirtërore të muzikantëve

Ermir Dizdari: Dirigjentët, nxorën në dritë botën shpirtërore të muzikantëve

(Dirigjenti, “Mjeshtri i Madh”, Ermir Dizdari, tregon historinë e dirigjentëve të Bandave, Fanfarave, TKOP, Filarmonisë, Ansamblit.   Intervistoi për Albanian Free Press: Albert Z. ZHOLI) Për dirigjentët flitet shumë, por pak dihet për ta. Kur shkon në Opera apo njihesh me korin e disa institucioneve muzikore, befasohesh se si një dirigjent ...

Më shumë...