kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
Fillimi / Intervista (faqe 12)

Intervista

Arjeta Perlushkaj: Intervistë me Marko Kepin, kryetar i organizatës: “Rënjët Shqiptare”

Arjeta Perlushkaj: Intervistë me Marko Kepin, kryetar i organizatës: “Rënjët Shqiptare”

“Rënjët Shqiptare” identifikohet me “Paradën Shqiptare” në Amerikë    Perlushkaj: Sa vite ka “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots”? Kepi: Këtë vit “Rrënjët Shqiptare-Albanian Roots” mbush plot 9 vjeç.   Nga se u nis “Rrënjët Shqiptare” dhe e kujt ishte idea e vënies së këtij emri? Ishim një grup të rinjsh që donim ...

Më shumë...

Intervistë me Vjollca Haxhollin, bijën e dëshmorit, Zahir Haxholli, pjesëtar i Brigadës 153 të ZOK-ut

Intervistë me Vjollca Haxhollin, bijën e dëshmorit, Zahir Haxholli, pjesëtar i Brigadës 153 të ZOK-ut

 RKL: Vjollcë e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Vjollca Haxholli: Mirë se ju gjeta Faleminderit, ju falënderoj shumë për ftesën   RKL: Në cilën moshë keni qenë Ju dhe motrat e vëllezërit Tuaj  kur ka rënë  dëshmor, babai Juaj,  Zahir Haxholli Vjollca Haxholli: Kur babi ynë ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet Presidenti i Shoqatës “Aulona Folk Festival”, Sejmen Gjokoli

Albert Z. Zholi: Flet Presidenti i Shoqatës "Aulona Folk Festival", Sejmen Gjokoli

“Aulona Folk Festival”, në edicionin e 9-të, tregoi vlerat e rralla të folklorit -Një Festival unik, I mirëorganizuar dhe me një performacë të rrallë. Kështu u cilësua nga specialistët e folklorit “Aulona Folk Festival”, në edicionin e 9-të, Por sipas z. Gjokoli. prioritet mbetet zgjerimi i gjeografisë së shteteve pjsëmarrëse ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Ermir Cani, një ambasador i kulturës shqiptare

Ermira Babamusta: Ermir Cani, një ambasador i kulturës shqiptare

Ermir Cani është një i ri shqiptar i cili ka marrë pjesë gjallërisht në qytetin e tij të lindjes Peqin për të orientuar të rinjtë drejt aktiviteteve në shërbim të banorëve dhe shqiptarëve. Si konceptues dhe themelues i shoqatës vullnetare rinore “Ideartë”, Ermiri bashkë me miqtë e grupit kanë organizuar ...

Më shumë...

Intervistë me Vlora Vitijen, bijën e heroit të kombit, Ali Vitia

Intervistë me Vlora Vitijen, bijën e heroit të kombit, Ali Vitia

Intervistë me Vlora Vitijen, bijën e heroit të kombit, Ali Vitia , luftëtar i Brigadës 153 të Zonës Operative të Karadakut,e cila kishte në radhët e saj 600 ushtarë nën komandën e komandant, Adem Shehut nga Tirana. RKL:  Vlorë e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Vlorë ...

Më shumë...

Intervistë ekskluzive e veprimtarit dhe reporterit të luftës së UÇK-së, Ruzhdi Jashari dhënë TV-Diellit

Ruzhdi Jashari

Ruzhdi Jashari është veprimtar i njohur për të drejtat e njeriut, luftëtari i lirisë,  reporter i  luftës së UÇK-së, kryetari i parë i Shtimes në Qeverinë e përkohshme të pas luftës, publicist dhe autor i shumë studimeve dhe librave të botuar. Mirë se erdhët. z Ruzhdi në Studion e TV-Diellit ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet piktori i talentuar, Gëzim Tirana

Albert Z. Zholi: Flet piktori i talentuar, Gëzim Tirana

-Piktura duhet të jetë një art popullor, jo vetëm elitar -Arti pamor ka një mesazh të drejtpërdrejtë relaksues -Pa pikturën bota e artit do dukej si një pemë pa gjethe dhe pa fruta Një piktor që për çdo ditë po fiton terren në studiot e huaja. Pikturën e ka filluar ...

Më shumë...

Intervistë me Çlirimtare Rrahmanin bijën e heroit të kombit, Agron Rrahmani

Intervistë me Çlirimtare Rrahmanin bijën e heroit të kombit, Agron Rrahmani

Tani Hero i Kosovës, Agron Rrahmani ishte pjesëtar i njësiteve të para  radhëve çlirimtare që vepronin në  Llap, Prishtinë e gjetiu. Duke i vlerësuar aftësitë e tij organizative dhe interesimin e në fushën ushtarake, Agroni u emërua komandant i njësitit gueril, “Rexhep Mala”, njësitit të parë në kryeqytet, të formuar ...

Më shumë...

DW: Intervistë me ushtarin gjerman të UÇK-së dhe luftërave të tjera çlirimtare, Roland Bartetzko

roland bartetzko

Roland Bartetzko, ish-nënoficer i Bundswehrit gjerman, dy herë ka luftuar kundër serbëve – në Kroaci dhe në Kosovë. Për shkak të vrasjes së një koloneli serb, është dënuar me 16 vjet burg. Tani jeton në Prishtinë. Në fillim nuk ka tepër besim. Në një restorant të Prishtinës pi ujë mineral ...

Më shumë...

Skënder Plasari: Heqja nga ekrani e filmave të sistemit monist, jo e drejtë, jo e bazuar, jologjike dhe tinëzare

Skënder Plasari: Heqja nga ekrani e filmave të sistemit monist, jo e drejtë, jo e bazuar, jologjike dhe tinëzare

Intervistoi për “Albanian Free Press”, Albert Z. ZHOLI Sot, pas 27 vjetësh, shumë njerëz që në regjimin komunist kanë qenë të vegjël apo nuk kishin lindur ende, nuk e konceptojnë dot se në atë regjim, përveç estradave të qyteteve kryesore, kishte Estradë Shteti, Estradë të Ushtarit, madje edhe Estradë të ...

Më shumë...

Nakije Dakaj: Duhet të përkulemi para Varreve të Dëshmorëve, sepse falë gjakut të tyre ne sot e gëzojmë këtë liri

Nakije Dakaj: Duhet të përkulemi para Varreve të Dëshmorëve, sepse falë gjakut të tyre ne sot e gëzojmë këtë liri

(Intervistë me Nakije Dakajn, motra e dëshmorit të Kombit, Mirush Dakaj, luftëtar  çlirimtar në Kroaci, Bosnje e Hercegovinë dhe në Kosovë) RKL: Mirë se vini në Radion Kosova e Lirë, e nderuar Nakije Dakaj, motër e dëshmorit të Kombit, Mirush Dakaj Nakije Dakaj: E nderuara Redaksi e RKL, si fillim ...

Më shumë...

A. Zholi: Flet “Mjeshtri i Madh” Golik Jaupi: Enverin e kam kënduar në Kosovë, Gjermani, në Izrael dhe jam duartrokitur

A. Zholi: Flet “Mjeshtri i Madh” Golik Jaupi: Enverin e kam kënduar në Kosovë, Gjermani, në Izrael dhe jam duartrokitur

Ma ka thënë Enveri dhe Mehmeti, që kur jemi të sëmurë apo nuk jemi në qejf, ne dëgjojmë këngë labe. Për mua Enveri ka bërë epokë, se na nxori në dritë dhe nuk e shiti kurrë Shqipërinë siç bëhet sot. Unë madje e them me mburrje se e këndoj me ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur çame, Enkeljeda Arifi-Alushi

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur çame, Enkeljeda Arifi-Alushi

Çamët kërkojmë vetëm drejtësi jo armiqësi. I këndova dashurisë se bota është në krizë të dashurisë njerëzore “Dashurisë sime”  është kënga e re e kënga më e re e këngëtares Enkeljda Arifin një këngë baladë e cila po kthehet në hit. Këngëtarja çame e disa këngëve për Çamërinë me këtë ...

Më shumë...

Intervistë me Krenare Kodrën, bija e heroit të kombit, Ilaz Kodra

Intervistë me Krenare Kodrën, bija e heroit të kombit, Ilaz Kodra

RKL: Krenare e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Krenare Ilaz Kodra: Mirë se ju gjej, kënaqësia është e imja. RKL: Ju jeni bija e heroit të kombit, Ilaz Kodra, luftëtari i cili me shumë bashkëmendimtarë të tij dhe në krye me komandantin legjendar, Adem Jashari kanë ...

Më shumë...

Këngëtarja e talentuar gjirokastrite e polifonisë, Sonila Meni: “Një popull që nuk këndon, vdes”

Këngëtarja e talentuar gjirokastrite e polifonisë, Sonila Meni: “Një popull që nuk këndon, vdes”

(Albert Z. Zholi intervistë  për “Albanian Free Press”, me këngëtaren, Sonila Meni) “Nuk ka kënaqësi shpirtërore më të madhe se kënga polifonike. Të këndosh polifoni, është ushqim për shpirtin”. Kështu shprehet gjatë një interviste për “Albanian Free Press” këngëtarja e re që polifoninë e ka në gjak, Sonila Meni. Duke ...

Më shumë...

Mark Juncaj: Të jesh shqiptar do të thotë të jesh të jesh kampion. Si komb kemi një forcë nga brenda që ua tejkalon të tjerëve

Mark Juncaj: Të jesh shqiptar do të thotë të jesh të jesh kampion. Si komb kemi një forcë nga brenda që ua tejkalon të tjerëve

(Ermira Babamusta: Intervistë me Mark Juncaj sportist amerikan me origjinë shqiptare) Mark Juncaj është sportist amerikan me origjinë shqiptare që njihet me emrin Mark Superfit. I lindur dhe rritur në Detroit, Miçigan nga dy prindër shqiptar, Kola dhe Tolja Juncaj, nga Hoti, afër Tuzit të Malit të Zi. Ai ka ...

Më shumë...