Elma Velić: Çeçenët nuk duan të vdesin për Rusinë. Kadirovi është pjellë e Putinit, ai e ruan pasurinë dhe pozitën

Elma Velić: Çeçenët nuk duan të vdesin për Rusinë. Kadirovi është pjellë e Putinit, ai e ruan pasurinë dhe pozitën

 “Mendova se po e ekzagjeroja përvojën time të luftës në Çeçeni, sepse isha e traumatizuar, por duke parë fotot dhe videot e Pumpkinit… Duket njësoj si Çeçenia. Është e njëjta gjë, vrasje, përdhunime”, nis rrëfimi i Karinës, e cila, duke vëzhguar nga distanca aktualitetin në Ukrainë dhe Rusi, e krahason atë, Çeçeninë, me historinë aktuale, ukrainase.

Nuk mund ta besoj,  thotë ajo, sa shumë ngjashmëri ka dhe si i kthehet gjithçka, sikur të ishte dje. Lufta e gjeti atë larg shtëpisë dhe tani ajo po mendon nëse ka diçka për t’u kthyer. Familja është në Çeçeni dhe ajo, larg tyre, po rijeton imazhet e fëmijërisë së saj.

“Isha adoleshente kur filloi lufta në Çeçeni. Gjithë vitet e adoleshencës i kalova në luftë. Dhe gjithçka është e njëjtë: taktika, terminologjia, madje edhe të njëjtët njerëz. Po përdorin të njëjtat armë si kundër nesh”, psherëtiu Karina.

Lufta në Çeçeni filloi në vitin 1994, dhe siç thotë Karina, u thanë se do të përfundonte për 48 orë. Por ajo përfundoi në 1996 me një marrëveshje paqeje të nënshkruar nga presidenti i atëhershëm rus Boris Jelcin dhe ish-oficeri sovjetik Aslan Maskadov. Armëpushimi i dukshëm zgjati deri në vitin 1999, kur Vladimir Putin hyri në historinë e Çeçenisë.

“Asnjë luftë nuk është e justifikuar, por mendoj se ne e kemi justifikuar shumë konfliktin në Çeçeni, sepse ne çeçenët jemi të ndryshëm. Ne kemi një gjuhë, fe, kulturë tjetër. Ne nuk ndajmë asgjë me Rusinë përveç territorit. Ne jemi të huaj për ta. Dhe ky ishte një shpjegim i mirë për botën pse rusët ishin kaq mizorë me ne. Por rusët dhe ukrainasit janë të njëjtët popuj, ata kanë kaq shumë të njëjtat gjëra, kaq shumë lidhje. Dhe nëse Putini dhe njerëzit që e mbështesin janë gati të sulmojnë dikë kaq të afërt, kush e di se çfarë mund të ndodhë.”

Dita e Fitores për të treguar plaçkën e luftës

Shumë ekspertë politikë rusë parashikojnë se lufta mund të përfundojë në maj, Ditën e Fitores, ku Putini do të tregojë gjithë lavdinë e tij. Maji po afron, por jo plaçka dhe fitorja e synuar e Putinit. Ai dëshiron të ringjallë Bashkimin Sovjetik. Siç theksojnë shumë ekspertë, kjo është arsyeja pse filloi kjo luftë. A do ta përfundojë së shpejti? Karina e ka të vështirë të tregojë historinë e saj. Një fëmijëri e kaluar në luftë, një ripërsëritje e gjallë në kohë reale që ai e sheh, të çojnë në analiza edhe më të thella dhe rezultate edhe më tragjike sesa ai dëshiron të mendojë. Larg familjes, shtëpisë, analizon çdo video të re, çdo informacion.

“Unë nuk e kuptoj pse ushtria ruse është kaq mizore, pse ata janë kaq të zemëruar me popullin ukrainas, me njerëzit që vetëm po mbrojnë tokat e tyre, atdheun e tyre.

Putini nuk do të ndalet, thekson Karina, sepse lufta që ai drejton nuk është një luftë në të cilën ai bën kompromise. Ashtu si në luftën çeçene, Putini do të kërkojë të realizojnë qëllimet e tij, pavarësisht se sa kohë do të duhet. Taktikat mund të duken të ngadalta, por si në Çeçeni, ushtria ruse do të shkatërrojë gjithçka përballë saj dhe njerëzit do të torturohen derisa të dorëzohen – “derisa t’u vritet shpirti”, thotë ajo.

“Bota nuk ka reaguar ndaj Çeçenisë,” vazhdon Karina. “Ata menduan se diçka nuk ishte shumë mirë me ata çeçenë. Dhe kështu e gjithë ajo masakër që zgjati për më shumë se një dekadë është e justifikuar. Ndryshe është në Ukrainë. Bota dënon, njerëzit luftojnë. Ajo  nuk do të dorëzohet ashtu, jam t sigurt.

E pyetur pse njerëzit në Rusi i mirëpresin vendimet dhe qëndrimet e Putinit, ajo thotë:

“Populli rus është larë dhe udhëhequr nga një propagandë, e paraqitur ashtu siç dëshiron Putini dhe bashkëpunëtorët e tij. Ata nuk mund të bëjnë ndryshe. Kështu ishte në vitet 1990. Kjo nuk është asgjë e re.”

Çeçenët luftojnë për “Rusinë e Madhe”

“Unë nuk njoh askënd që të mbështesë pushtimin rus. Në fakt, njerëzit që njoh nga Çeçenia e dënojnë atë. Dhe ne ishim nën të njëjtën çizme kohët e fundit. Na vranë me të njëjtat bomba. Nuk mund të jetë normale të mbështesësh okupatorin në luftën për një pushtim të ri”.

Në kujtim të Ramzan Kadyrov dhe ushtarëve të tij, Karina thekson se ai është vetëm produkt i Putinit, pra një dorë e zgjatur në Çeçeni, e cila nuk ka interesa të tjera përveç pozicionit në të cilin ndodhet dhe pasurisë që ka marrë. Ajo pretendon se çdo përleshje, deklaratë dhe synim që transmetohet në media është vetëm propagandë e Kadyrovit për të mbetur nën mbrojtjen e liderit të madh.

“Nuk besoj se ndonjë çeçen dëshiron të vrasë për Rusinë. Ne ende i shohim plagët dhe kujtojmë prindërit, gjyshërit, vëllezërit tanë, të cilët u vranë nga Putini. Nuk e kuptoj, nuk dua ta kuptoj.”

Kadyrov është një lider që, për dashurinë e Putinit, është gati të flakë gjithë historinë dhe identitetin e popullit të tij. Besnikëria e tij është e mbushur me faktin se ai do të ketë të gjitha përfitimet, ndërsa Putini është në krye të Rusisë. A ka ai mbështetjen e popullit të tij? Karina pretendon se kjo është e diskutueshme.

Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës dhe që kur Kadirov ka konfirmuar besnikërinë e tij të pa rezervë ndaj Putinit, ka pasur raporte për luftëtarë çeçenë që luftojnë në anën e Ukrainës. Sipas manifestimeve të tyre, të dyja ushtritë, çeçenët, po luftojnë për drejtësi dhe të vërtetën, për liri. Të dyja janë produkt i sundimit të Putinit – disa besnikëri dhe status, të tjerët rezistencë dhe luftë për vendin e tyre. Të dy raportohet se janë aktorë aktivë në këtë konflikt.

“Kushëriri im po lufton në ushtrinë ruse, ai po lufton në Ukrainë. Në një ushtri që, dhe përsëri do të vriste njerëzit e tij – pa menduar. Nëse do të vdiste nesër, nuk do të më vinte keq. Vërtet. Ajo është zgjedhja e tij. Kjo është e imja”.

Kopje e luftërave të mëparshme

 

Familja e Karinës jeton  në Çeçeni. Sanksionet, që bota vendosi ndaj Rusisë, kanë sjellë shumë probleme në funksionimin e jetës. Ata jetojnë me pensionin e nënës së tyre, i cili është i pamjaftueshëm për një jetë normale dhe nuk mund të marrin asnjë ndihmë prej saj, sepse çdo gjë është e ndaluar. Ajo nuk dëshiron që ne t’ia tregojmë emrin e plotë, pasi siç shprehet ajo do të shkojë fillimisht te familja e saj.

“Kjo është e vërtetë.  Ai është produkt i Kremlinit, në dëshirën për të qëndruar sa më gjatë aty ku është, mund të dëmtojë ata që janë më afër tij”. Ai po përpiqet të ndihmojë familjen të gjejë një mënyrë për t’i dërguar para, për nevojat elementare të jetesës. Ai mendon për jetën e tij dhe kur të përfundojë programin në të cilin është tani – a do të kthehet në Rusi? Dhe pse?

Analizon lajme, informacione të reja, foto, regjistrime… Gjithçka të kujton Çeçeninë, e përjetuar personalisht dhe i mbijetoi luftës, masakrës, tragjedisë. Vetëm këtë herë është Ukraina. ( Al-Xhazira RKL)

Kontrolloni gjithashtu

Albanian Post: Intervistë me profesorin dhe ligjëruesin anglez të drejtësisë, Aidan Hehir

Gjyqi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nisi të hënën e 3 prillit, pas …