kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Intervista (faqe 14)

Intervista

Genta Taraj: Trajtimi i specializuar i çrregullimeve gjuhësore në Shqipëri lë ende shumë për të dëshiruar

Genta Taraj: Trajtimi i specializuar i çrregullimeve gjuhësore në Shqipëri lë ende shumë për të dëshiruar

Albert Zholi intervistë me psikologen Genat Taraj Gentjana Taraj ka filluar punë si lektore pranë departamentit të Gjuhëve të Huaja, Universiteti i Vlorës, në vitin 2003. Mban gradën Doktor Shkencash në Gjuhësi, të mbrojtur pranë Universitetit të Tiranës. Në vitin 2012, mbaron Masterin Shkencor në Gjuhësi Klinike në Gjermani. Ka ...

Më shumë...

Dr. Rexhep Qosja: Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm

Rexhep Qosja: Pushtetarët në Shqipëri e në Kosovë të mësojnë çka duhet mësuar, prej shqiptarëve të Malësisë së Madhe

Intervista e Profesor Rexhep Qosja dhënë gazetares Rudina Xhunga për “Dritare” në Vizion Plus Profesor Qosja, çfarë do të thotë shkëmbim territoresh për Shqipërinë, Kosovën, Mitrovicën, Preshevën? Qosja: Unë mund të them se për herë të parë kam shkruar para 30 vjetësh për këtë çështje, pra shkëmbim territoresh. Por edhe ...

Më shumë...

Albert Zholi: Intervistë me kryetarën e Shoqatës Kulturore-Atdhetare Shqiptare “12 qershori” në Austri, Rolanda Limani

Albert Zholi: Intervistë me kryetarën e Shoqatës Kulturore-Atdhetare Shqiptare "12 qershori" në Austri, Rolanda Limani

– Motoja  dhe qëllimi i shoqatës tonë është ruajtja e identitetit kombëtar, mos asimilimi i gjuhës shqipe dhe mos humbjes së traditave apo zakoneve – Shoqata “12 qershori ” mban një emër të madh përkujtimor , hyrjen e forcave të NATO-s në Kosovën tonë – Në Austri në përgjithësi janë ...

Më shumë...

Albert Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur, Arjan Korkaj

Albert Z. Zholi

Ja si e realizova Albumin e ri “Mall”. Janë plot 7 këngë të reja. Këngë të realizuara nga kompozitorë dhe autorë tekstesh nga më të dëgjuarit në Shqipëri. Muzika dhe orkestrimi nga Klodian Qafoku. Tekstet janë bërë nga Jorgo Papingji, Arben Duka dhe Armando Trebicka. Albumi  doli në qarkullim ditët ...

Më shumë...

Bisedë në studion e TV-Diellit me veteranin e luftës së UÇK-së, Pren Marashi

Bisedë në studion e TV-Diellit me veteranin e luftës së UÇK-së, Pren Marashi

TV DIELLI – Ju kemi ftuar në studio për tu  njoftuar për të afërmi nga Ju lidhur me protestën e sotme gjithë popullore, e cila u mbajt në Prishtinë, në mbrojtje të vlerave të luftës së UÇK-së dhe të komandantit, Ramush Haradinaj i cili padrejtësisht po mbahet në një burg ...

Më shumë...

Intervista e kryekuvendarit Kadri Veseli, për gazetën austriake, “Die Presse”

Kadri Veseli

Kryeparlamentari Kadri Veseli, në një intervistë për gazetën prestigjioze austriake “Die Presse”, ka thënë se ajo që po ndodh sot në Veriun e Kosovës kujton operacionet në Gadishullin e Krimesë, para se ajo u aneksua nga Rusia. Die Presse: Sonte në Bruksel negociojnë Kryeministrat dhe Presidentët e Kosovës dhe Serbisë,për ...

Më shumë...

Intervistë me Kaltrina Gursel Sylejmanin, drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sporte në komunën e Vitisë

Intervistë me Kaltrina Gursel Sylejmanin, drejtoreshë e Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sporte në komunën e Vitisë

RKL: Jeni vajza e dëshmorit të kombit, Gursel Sylejmani, jeni e nderuar dhe e respektuar që keni pasur një baba qëndrestar, i cili së bashku me vëllanë e vetë, xhaxhanë Tuaj Bajramin, tërë jetën ia kushtuan çlirimit të Kosovës, vite të tëra të jetës i kaluan nëpër burgjet e Serbisë ...

Më shumë...

W. Walker: Reçaku solli vëmendje të madhe botërore, solli Rambujenë, dhe fushatën e bombardimeve të NATO-s

W. Walker

(Intervistë e kryesuesit të Misionit, verifikues Ndërkombëtar të OSB-së, gjatë luftës në Kosovës, z William Walker, dhënë TV-Diellit.)  Përshëndetje nga TV-Diellit, z Voker. Deklarata Juaj për medie se  Masakra e Reçakut, dhe mendimi Juaj për të ka bërë që të mbahet  Konferenca e Rambujesë dhe NATO të bombardojë Serbinë është ...

Më shumë...

Intervistë me Safete Shalën, motrën e dëshmorit të kombit, Kasim Shala

Intervistë me Safete Shalën, motrën e dëshmorit të kombit, Kasim Shala

Safete Shala është motra  e dëshmorit, Kasim Shala nga Ruhoti i Pejës. Me rastin e festave të fund-vitit ajo ka dhënë një intervistë për Radion-Kosova e Lirë. RKL: Cilat janë festat e vërteta të  familjeve të dëshmorëve, edhe pse jemi në prag të ndërrimit të moteve? Safete Shala: Përshëndetje, për ...

Më shumë...

Isuf Bytyçi: Bashkëbisedim me profesor, Mustafë Krasniqin

Mustafë Krasniqi

Mustafë Krasniqi, është njëri nder aktivistët kryesorë të  Çështjes Kombëtare në Kosovë dhe, tani për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe, në Bavari. Isuf Bytyçi: kush është Mustafë Krasniqi dhe cila është veprimtaria juaj e përgjithshme, sidomos në raport me Çështjen Kombëtare Shqiptare? Na tregoni, shkurt, ju lutem! Mustafë Krasniqi: Së pari më ...

Më shumë...

Entela Binjaku: Intervistë me publicistin, veprimtarin dhe intelektualin, Frank Shkreli

Frank Shkreli

Cila ka qenë fëmijëria juaj? Si e mbani mend qytetin tuaj të lindjes, shkollën, mësuesit? Shkreli: Fillimisht, dua t’ju falënderoj për intervistën dhe për mundësinë që më dhatë për të ndarë disa hollësi nga jeta ime me lexuesit, megjithse kanë kaluar aq shumë vjetë nga fëmijëria.  Fëmijëria ime ka qenë e ...

Më shumë...

Rreth 98 % e shqiptarëve të Kosovës Lindore, 26 vjet më parë, me Referendum i thanë Po bashkimit me Kosovën

Rreth 98 % e shqiptarëve të Kosovës Lindore, 26 vjet më parë, me Referendum i thanë Po bashkimit me Kosovën

Mona Agrigoroaiei: Intervistë me nënkryetarin e Komunës së Preshevës, Xhelal Mehmeti  Cili është konteksti historik që ndikon në situatën aktuale të shqiptarëve në Luginë të Preshevës? -Ndër shekuj çështja e shqiptarëve të kësaj ane është mjaft delikate, veçanërisht pas kolonizimit të kësaj zone nga Mbretëria Serbo-Kroato-Sllovene përfundimisht shqiptarët e kësaj ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Intervistë me sopranon shqiptare me famë botërore, Alketa Çela

Mona Agrigoroaiei: Intervistë me sopranon shqiptare me famë botërore, Alketa Çela

Mona Agrigoroaiei: Zonja Çela, na thoni, për fillim disa momente të jetës dhe karrierës, që keni arritur derin tani? Alketa Çela:  Studimet i mbarova ne kohen e komunizmit dhe ne fillimet  e demokracise ne Tirane,  ne Akademine e Arteve. Duke mos ardhur nga nje familje artistesh puna ime ka qene ...

Më shumë...

ATSH-Intervista e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për televizionin grek, Skai

Edi Rama

Zoti kryeministër, faleminderit që ratë dakord për ta zhvilluar këtë intervistë. Kryeministri Rama: Faleminderit që erdhët. Alexis Papahelas -Më lini t’ju bëj një pyetje së pari. Si e shihni marrëdhënien e Shqipërisë me Greqinë në këtë pikë? Kryeministri Rama: Nëse e shohim në tablonë e madhe, është një marrëdhënie shumë e rëndësishme. ...

Më shumë...

Xhevat Ukshini: “Protestë përmes artit të fotografisë”, – Intervistë me fotografen, Xheni Çuni

Xhevat Ukshini: “Protestë përmes artit të fotografisë”, - Intervistë me fotografen, Xheni Çuni

Rreth dy javë më parë, artistë shqiptarë hapen një ekspozitë fotografike me titull:   “The Beautiful Travelers 2” në “Art Gallery MyToro”, Lüneburger Straße 1A, D – 21073 Hamburg, në metropolin verior gjerman. Organizator i kësaj ekspozite, që është vazhdim i një ekspozite tjetër me të njëjtin titull: “The Beautiful Travelers ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Intervistë me drejtorin Ekzekutiv të ISEJ –së në Tiranë, dr. Enver Bytyçi

Mona Agrigoroaiei: Intervistë me drejtorin Ekzekutiv të ISEJ –së në Tiranë, dr. Enver Bytyçi

Z. Enver Bytyçi, ju jeni drejtor Ekzekutiv i Institutit të Studimeve Të Siguris[ për Evropën Juglindore në Tiranë, si e vlerësoni përgjithësisht mjedisin e sigurisë në Ballkanin Perëndimor? Enver Bytyçi: Pas bombardimeve të NATO-s në Serbi për çlirimin e Kosovës nga dhuna e terrori serb, Ballkani duket të jetë më ...

Më shumë...