MIT
kek
tv dielli
Airport Adem Jashari
Fillimi / Intervista (faqe 13)

Intervista

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur çame, Enkeljeda Arifi-Alushi

Albert Z. Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur çame, Enkeljeda Arifi-Alushi

Çamët kërkojmë vetëm drejtësi jo armiqësi. I këndova dashurisë se bota është në krizë të dashurisë njerëzore “Dashurisë sime”  është kënga e re e kënga më e re e këngëtares Enkeljda Arifin një këngë baladë e cila po kthehet në hit. Këngëtarja çame e disa këngëve për Çamërinë me këtë ...

Më shumë...

Intervistë me Krenare Kodrën, bija e heroit të kombit, Ilaz Kodra

Intervistë me Krenare Kodrën, bija e heroit të kombit, Ilaz Kodra

RKL: Krenare e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Krenare Ilaz Kodra: Mirë se ju gjej, kënaqësia është e imja. RKL: Ju jeni bija e heroit të kombit, Ilaz Kodra, luftëtari i cili me shumë bashkëmendimtarë të tij dhe në krye me komandantin legjendar, Adem Jashari kanë ...

Më shumë...

Këngëtarja e talentuar gjirokastrite e polifonisë, Sonila Meni: “Një popull që nuk këndon, vdes”

Këngëtarja e talentuar gjirokastrite e polifonisë, Sonila Meni: “Një popull që nuk këndon, vdes”

(Albert Z. Zholi intervistë  për “Albanian Free Press”, me këngëtaren, Sonila Meni) “Nuk ka kënaqësi shpirtërore më të madhe se kënga polifonike. Të këndosh polifoni, është ushqim për shpirtin”. Kështu shprehet gjatë një interviste për “Albanian Free Press” këngëtarja e re që polifoninë e ka në gjak, Sonila Meni. Duke ...

Më shumë...

Mark Juncaj: Të jesh shqiptar do të thotë të jesh të jesh kampion. Si komb kemi një forcë nga brenda që ua tejkalon të tjerëve

Mark Juncaj: Të jesh shqiptar do të thotë të jesh të jesh kampion. Si komb kemi një forcë nga brenda që ua tejkalon të tjerëve

(Ermira Babamusta: Intervistë me Mark Juncaj sportist amerikan me origjinë shqiptare) Mark Juncaj është sportist amerikan me origjinë shqiptare që njihet me emrin Mark Superfit. I lindur dhe rritur në Detroit, Miçigan nga dy prindër shqiptar, Kola dhe Tolja Juncaj, nga Hoti, afër Tuzit të Malit të Zi. Ai ka ...

Më shumë...

Arbanë Qeriqi: Intervistë me Rugovë Sinanin, bija e heroit të kombit, Tahir Sinani

Arbanë Qeriqi: Intervistë me Rugovë Sinanin, bija e heroit të kombit, Tahir Sinani

Arbanë Qeriqi: Rugovë e nderuar, mirë se vini në Radion Kosova e Lirë!  Rugova Tahir Sinani: Përshëndetje. Mire se ju gjej. Unë jam vajza e madhe, fëmija i parë i Tahir Sinanit. – Arbanë Qeriqi: Komandant Tahir Sinani, është emblemë e heroizmit të kombit shqiptar. Ishte pjesëmarrës në tri luftërat ...

Më shumë...

Intervistë me Agnesë Rexhepin, bijën e dëshmorit, Skënder Rexhepi

Intervistë me Agnesë Rexhepin, bijën e dëshmorit, Skënder Rexhepi

RKL: Agnesë e nderuar mirë se vini në Radion Kosova e Lirë Agnesa Skënder Rexhepi:  Mirë se ju gjej! Faleminderit për ftesën.  RKL: Agnesë, jeni bija e dëshmorit të kombit, Skënder Rexhepi, një luftëtari të shquar të UÇK-së, inxhinier i agronomisë, dhe njohës i disa gjuhëve të huaja, i cili ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur, Bashkim Alibali

Albert Z. Zholi: Flet këngëtari i mirënjohur, Bashkim Alibali

Alibali: Vlerësoj poetët Zhuljana Jorganxhi, Arben Duka dhe Betim Muço dhe kompozitorët që më dhanë emër, Gjergj Leka, Jetmir Barbullushi, Flamur Shehu, Vladimir Kotani Bashkim Alibani ka lindur në Tiranë, në maternitetin në fund të rrugës “Zogu i Parë”, por në moshën tre vjeç ka shkuar familjarisht në Shkodër. Në ...

Më shumë...

Besarta Afrim Musliu: Më kujtohet Babi me uniformë të UÇK-së, kur kishte ardhur ta përshëndeste familjen

Besarta Afrim Musliu: Më kujtohet Babi me uniformë të UÇK-së, kur kishte ardhur ta përshëndeste familjen

( Intervistë me bijën e dëshmorit, Besarta Afrim Musliu) Besarta, është bija e dëshmorit të kombit, Afrim Musliu, luftëtar i lirisë në radhët e para të UÇK-së në Zonën e Pashtrikut dhe të Neredimës. Ishte ndër më të përkushtuarit në mesin e bashkëluftëtarëve. Njihet sidomos për kontributin që ka dhënë ...

Më shumë...

Shukrije Ramadani: Asimilimi është i pashmangshëm, por më rëndësi është që tradita të ruhet

Shukrije Ramadani: Asimilimi është i pashmangshëm, por më rëndësi është që tradita të ruhet

(Intervistë e Kosova Info me  Shukrije Ramadanin, drejtoreshë  e Qendrës Kulturore për Diasporë e Mërgatë në Zvicër, në kuadër të Ministrisë së Diasporës. Është fakt i pamohueshëm se angazhimi i fëmijëve tanë në mësimin plotësues në gjuhën shqipe, duhet të shënojë ngritje dhe jo të kundërtën që po dukët sot ...

Më shumë...

Flet dirigjentja e parë shqiptare dhe mexosoprano, “Mjeshtre e Madhe” Rozmari Jorganxhi

Flet dirigjentja e parë shqiptare dhe mexosoprano, “Mjeshtre e Madhe” Rozmari Jorganxhi

 ( Intervistë e Albert Zholit me  mexosopranon,  Rozmari Jorganxhi) Para disa ditësh Rozmari Jorganxhi mori titullin “Mjeshtre e Madhe”. Rozmari ka lindur në një familje me tradita muzikore nga ana e të atit , “Artistit të Merituar” Gaqo Jorganxhi, i cili këndoi për 65 vjet si solist në qytetin e ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet “Artistja e Madhe”, Hajrije Rondo: Arti i takon popullit jo individit

Albert Z. Zholi: Flet “Artistja e Madhe”, Hajrije Rondo: Arti i takon popullit jo individit

Komedia  “Tre dhëndurët” vepër e Dionis Bubanit që pati sukses në skenën e teatrit të Metropolit gjatë sezonit artistik, 2016, kishte si kryefjalë aktoren e mirënjohur Hajrije Rondo. Kjo komedi erdhi me regji të Sonila Kapedanit e cila kishte kohë që mendonte për këtë komedi të “fshehur” nga aktivizimi. Ajo ...

Më shumë...

Marigona Çeta: Mjaft familje të dëshmorëve, invalidëve e veteranëve, jetojnë në kushte jo të mira

Marigona Çeta: Mjaft familje të dëshmorëve, invalidëve e veteranëve, jetojnë në kushte jo të mira

Intervistë për Radion Kosova e Lirë nga Marigona Çeta,  bija e dëshmorit të kombit,  Emrush Çeta RKL: Marigona, mirë se erdhët në Radion-Kosova e Lirë! Marigona Çeta:  Mirë se ju gjej, është respekt për mua të jem pjesë e juaja. Gjithashtu përgëzime për punën qe bëni për vlerat tona si ...

Më shumë...

Margarita Xhepa: Pasioni, përgjegjësia, vërtetësia, e bëjnë aktorin të pavdekshëm në sytë e spektatorëve

Margarita Xhepa: Pasioni, përgjegjësia, vërtetësia, e bëjnë aktorin të pavdekshëm në sytë e spektatorëve

AFP, intervistë me aktoren dhe artisten  e  mirënjohur shqiptare, Margarita Xhepa Pas marrjes së Titullit të lartë Urdhrin “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, Margarita Xhepa shprehet: . “Kam marrë shumë trofe të ndryshme, në festivale filmash, teatrosh, poezish apo aktivitete të tjera, por ky vlerësim, është i një lloji të veçantë. Para 7 vjetësh, ...

Më shumë...

Albert. Z. Zholi: Flet ish-drejtori i 5 shkollave për 46 vjet, Mevlud Buci

Albert. Z. Zholi: Flet ish-drejtori i 5 shkollave për 46 vjet, Mevlud Buci

-Dje nxënësi skuqej përpara mësuesit, sot pi hashash -Në 46 vjet drejtor kalova mes 32 mijë nxënësve – Në 46 vjet  mësova shumë, punuam me idealizëm, por dhe u zhgënjyem – Atëherë nuk njihej mitmarrja, sot të befason – Nuk mund ta mendoj se si rrinë mësues ata që marrin ...

Më shumë...

Arben Shaka: Sot ka më shumë humor të shtirur, se sa humor inteligjent

Arben Shaka: Sot ka më shumë humor të shtirur, se sa humor inteligjent

(Intervistë e Albert Xholit me aktorin e mirënjohur të humorit Arben Shaka) Me këtë aktor të madh shqiptar të humorit, Arben Shaka  kam takime të shpeshta. Natyra e tij, e qeshura e tij, shakatë e tij janë  një stimul për ta parë jetën ndryshe. Nuk qahet kurrë dhe me humor ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet “Mjeshtri i Madh”, Nikolin Gurakuqi

Albert Z. Zholi: Flet “Mjeshtri i Madh”, Nikolin Gurakuqi

Para disa ditësh regjisori i talentuar i TKOB njëkohësisht dhe pedagogu i Universitetit të Arteve Nikolin Gurakuqi mori titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”. Presidenti i Republikës z. Nishani në dekorimin, lexoi motivacionin e dhënies së titullit: Për nivelin e lartë profesional, në interpretimin e muzikës klasike si dhe për ...

Më shumë...