Airport Adem Jashari
kek
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Intervista (faqe 9)

Intervista

Hermes Nikaj: Intervistë me lektorin e lëndëve të marrëdhënieve ndërkombëtare të komunikimit, dr. Xhafer Rakipllari

Hermes Nikaj: Intervistë me lektorin e lëndëve të marrëdhënieve ndërkombëtare të komunikimit, dr. Xhafer Rakipllari

Kjo intervistë është e veçantë në dy aspekte: së pari, nuk kërkon shumë punë editoriale dhe si e tillë është tejet e këndshme për t’u lexuar (e ç’mund të presësh tjetër nga një lëçitës e shkrues i shkëlqyer). Së dyti, sepse Xhaferi me përvojën e tij si studiues dhe praktikant ...

Më shumë...

Intervistë me Fahri.F.Fazliun-nip i Heroit të kombit, Fahri Fazliu

RKL: Dëshmorët e kombit janë burimi i rrezatimit që ndriçon idealet atdhetare të të gjithë brezave. Ju jeni brezi pasardhës i Heroit, Fahri Fazliu, dhe keni trashëguar emrin e Tij, a jeni krenar për këtë? Fahri.F.Fazliu: Jo vetëm që jam krenar, por edhe e kam për nderë ta mbaj ketë ...

Më shumë...

Flet piktorja, Majlinda Aliaj: Një femër e ka të vështirë të jetojë vetëm me pikturë

Flet piktorja, Majlinda Aliaj: Një femër e ka të vështirë të jetojë vetëm me pikturë

Dëshira për të pikturuar ka qenë brenda meje qysh në fëmijërinë e hershme, kohë në të cilën vizatoja nëpër faqet dhe kopertinat e librave shkollor. Duke u rritur vizatoja me laps modele të ndryshme për ti qëndisur, sepse qysh atëhere doja që qëndismat e mia të ishin të vecanta. Unë ...

Më shumë...

Alketa Maksuti-Beqari: Intervistë me dy vëllezërit australianë: Josh dhe Aaron Mak nga qyteti Melburn i Australisë

Anëtarët e grupit rok “Cynation” (Sineishën) nga qyteti Melburn i Australisë, kanë 20 vjet që punojnë bashkë që në fëmijëri. Në 1998 grupi u formua nga anëtarët Josh Mak, Simon Lai dhe Andrew Teo, ndërsa kitaristi Shah u anëtarësua në 2002. Anëtarët janë nga Australia dhe Singapori.  Grupi muzikor fillimisht ...

Më shumë...

Argjend Lloga: Në shtatë albume, këngët kryesore ia kam dedikuar patriotizmit

Argjend Lloga: Në shtatë albume, këngët kryesore ia kam dedikuar patriotizmit

(Intervisë e Albert Z. Zholit me këngëtarin, Argjend Lloga) Takimi me të ishte mbresëlënës. Edhe pse ka vite i larguar në Amerikë, dashurinë për Tiranën dhe Strugën i ruan në të njëjtat nivele. Këngëtari i i njohur, Argjend Lloga, sa herë që vjen në tokën amtare, patjetër do të bëjë ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Filmi, “Parasja e Zezë’, i regjisorit shqiptar, Sokol Pepkolaj bashkon aktorët e Hollivudit

Ermira Babamusta: Filmi, “Parasja e Zezë’, i regjisorit shqiptar, Sokol Pepkolaj bashkon aktorët e Hollivudit

 ( Intervistë me Sokol Pepkolaj është regjisor dhe skenarist )  Filmi ka për aktorë kryesorë Randal Paul dhe David Herrison. Filmi pritet të xhirohet në Berlin, Romë dhe Tiranë. Sokol Pepkolaj i lindur në Tropojë më 10.06.1979 me prindër me origjinë shqiptare. Martin Pepkolaj babai i tij ishte oficer ushtrie ...

Më shumë...

Isuf I. Bytyçi: Aty ku është mësuesi, Vaxhid Sejdiu, janë edhe nxënësit e shkollës shqipe

Isuf I. Bytyçi: Aty ku është mësuesi, Vaxhid Sejdiu, janë edhe nxënësit e shkollës shqipe

(Intervistë me Vaxhid Sejdiun, kryetar i Këshillit të Arsimtarëve në kantonin e St. Gallenit, njëherit mësues edhe në disa pika të tjera shkollore). Mësuesi Vaxhid Sejdiu me punën, angazhimin dhe përkushtimin e tij në kuadër të shkollës shqipe është bërë model, se si duhet të punojnë mësuesit në shërbim të ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervisë me Fuat Broçin, “Artist i Merituar” dhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Fierit

Albert Z. Zholi: Intervisë me Fuat Broçin, “Artist i Merituar” dhe “Qytetar Nderi” i qytetit të Fierit

Aktori i njohur, Fuat Boçi, e nisi rrugën e artit qysh në moshë të re me pasion dhe dashuri. Nga elektricist, kino-mekanik, ai u bë edhe artist. Teksa nga një artist amator, më pas ai arriti majat e larta si profesionist në teatrin “Bylis” të Fierit… “Aktorët fierakë kanë shumë ...

Më shumë...

Alketa Maksuti Beqari me një dramë të re, “Dashuri e Verbër”

Alketa Maksuti Beqari me një dramë të re, “Dashuri e Verbër”

(Ermira Babamusta: Bisedë me dramaturgen dhe skenografen, Alketa Maksuti Beqari) Alketa Maksuti Beqari është dramaturge, skenografe dhe shkencëtare, e cila ka lindur në Drithas, Korçë në prill 1971. Studimet e larta i ka mbaruar në vitin 2011, Master Shkencor, dega e Fizikës pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i ...

Më shumë...

Prof. Murat Gecaj: Ermira Babamusta mori çmimin inaugural për vitin 2017

Ermira Babamusta: Regjisorja Mrika Krasniqi me filmin “Prova” për luftën e Kosovës

Ermira Babamusta ka fituar Çmimin Inaugural për vitin 2017. Në qershor 2017, Ermira Babamusta u nderua nga bordi amerikan i LIU, si ndër 10 personat më të suksesshëm të Nju Jorkut, për arritje të jashtëzakonshme. Ajo është shpallur “Gruaja e Vitit”, “Gruaja Ndërkombëtare e Kurajos”, nga Instituti i Paqes Kessel ...

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Flet Artistja e Madhe, Hajrije Rondo: Arti i takon popullit jo individit

Albert Z. Zholi: Flet “Artistja e Madhe”, Hajrije Rondo: Arti i takon popullit jo individit

– Komedia  “Tre dhëndurët” më dha Jetë nga Jeta -Historia do ti dënojë rëndë ata që duan të zhdukin filmat nga ekrani Komedia  “Tre dhëndurët” vepër e Dionis Bubanit që pati sukses në skenën e teatrit të Metropolit gjatë sezonit artistik, 2016, kishte si kryefjalë aktoren e mirënjohur Hajrije Rondo. ...

Më shumë...

Flet “Artisti i Merituar”, Todi Llupi: Në shtëpi kam ende veprat e Enverit, në kohën e tij dolën artistë, sot…

Flet “Artisti i Merituar”, Todi Llupi: Në shtëpi kam ende veprat e Enverit, në kohën e tij dolën artistë, sot…

(Albert Z. ZHOLI, intervistë me Artistin e Merituat, Todi Llupo) Të gjithë e mbajnë mend tek skeçi i njohur “Po martojmë Malon”. Por “Artisti i Merituar”, Todi Llupo ka edhe një galeri të tërë rolesh, ku shpesh herë tipizohet me fshatarin e Myzeqesë. Edhe pse kaloi një sëmundje të rëndë, ...

Më shumë...

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Qamile Paja: Orën me figurën e Enver Hoxhës e mbaj sepse ai diti të bëjë shtet

Albert Z Zholi: Flet bashkëshortja e aktorit të njohur Luftar Paja dhe e ëma e aktorit të ri, Gazmend Paja: “Gazi kur konkurroi për aktrim, komisioni nuk e dinte kë kishte baba” Me Qamile Pajën jam njohur në Athinë. Ajo mbetet një nga gratë më atdhetare, e cila nuk mungonte ...

Më shumë...

Çlirim Fetah Gega: Për të quar në vend amanetin e dëshmorëve ka edhe shumë për t’u bërë

(Intervistë me Çlirim Gegën, djali i heroit, Fetah Ahmet Gega) RKL: Çlirim Gega, mirë se vini në Radion Kosova e Lirë!  Mirë se u gjej, faleminderit për ftesë. RKL: Ju jeni djali i dëshmorit të kombit, Fetah Gega, i cili i takon plejadës së atdhetarëve të përkushtuar të lirisë, gardës ...

Më shumë...

Festina Ahmet Kaçiku: Kujtimin më të shtrenjte që kam nga babi im është Emblema e UÇK-së

Festina Ahmet Kaçiku: Kujtimin më të shtrenjte që kam nga babi im është Emblema e UÇK-së

RKL: Festina, mirë se erdhët në Radion Kosova e Lirë Festina Ahmet Kaçiku: Përshëndetje, mirë se ju gjej! RKL: Babai i Juaj Ahmet Kaçiku, ka qenë i dënuar dhe i përndjekur disa herë nga regjimi serb i Milosheviqit. Në luftën e lavdishme të UÇK-se, ka udhëhequr dhjetëra beteja e aksione ...

Më shumë...

Kujtim Stana: Tani nxënësit në Shqipëri po i vrasin me duhan dhe hashash, dikur shkolla ishte “e shenjtë”

Kujtim Stana: Tani nxënësit në Shqipëri po i vrasin me duhan dhe hashash, dikur shkolla ishte "e shenjtë"

(Flet ish-drejtori i disa gjimnazeve shqiptare, nga Mati në Tiranë: Intervisoi për “Albanian Free Press”: Albert Z. ZHOLI)  “Duhanpirja dhe hashashi… Sigurisht që as mund të mendoheshin dje këto vese të këqia që po e “vrasin” gradualisht rininë tonë”. Kështu pohon gjatë një interviste për “Albanian Free Press”, Kujtim Stana, ...

Më shumë...