Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
kek
Fillimi / Intervista (faqe 8)

Intervista

Albert Z. Zholi: Flet piktori i mirënjohur dhe ish-oficeri i lartë i C së Shqipërisë, Robert Përmeti

Albert Z. Zholi: Flet piktori i mirënjohur dhe ish-oficeri i lartë i Armatës së Shqipërisë, Robert Përmeti

Në ditët e fundit të vitit 2017 në Muzeun Kombëtar  u hap ekspozita  “Brezat në artet figurative” ku janë paraqitur 81 punime të 31 autorëve të moshave të ndryshme nga më të rinjtë, deri tek më të vjetrit. Sipas organizatorit të kësaj ekspozite interesante Robert Përmeti, qëllimi i parë është që ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Joni Latifi ëndërron të prek Hollivudin

Ermira Babamuta: Joni Latifi ëndërron të prek Hollivudin

Joni Latifi është një aktor i talentuar shqiptar, lindur në Tiranë më 27 qershor 1994. Ka kryer studimet e larta, dega “Administrim Biznesi” në Universitetin Europian të Tiranës. Në vitin 2016 ka lëvizur në Nju York, për të ndjekur ëndrrën e tij për t’u bërë aktor i “Hollivudit” dhe një ...

Më shumë...

Luan Fidani: Në Voskopojë u ndërtua shtypshkronja e dytë në Perandorinë Osmane ( në vitin 1720)

Luan Fidani: Në Voskopojë u ndërtua shtypshkronja e dytë në Perandorinë Osmane ( në vitin 1720)

(Albert Z. ZHOLI, intervistë me kryetarin e  Njësisë Administrative Voskopojë, Bashkia Korçë, z. Luan Fidani) Voskopoja është një vendbanim mesjetar i hershëm që daton prej vitit 1330. Nga Shën Prodhomi hapet para vizitorit një pamje e mahnitshme nga duken majat e Lënies dhe Ostrovica, me një lartësi prej 2246 metra. Lulëzimin më të madh Voskopoja e ka pasur ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervistë me profesoreshën, Tatjana Dronzina, pedagoge në Universitetit Shtetëror të Sofjes

Albert Z. Zholi: Intervistë me profesoreshën, Tatjana Dronzina, pedagoge në Universitetit Shtetëror të Sofjes

Profesoresha e  Shkencave, Tatyana Dronzina, pedagoge në Universitetit Shtetëror të Sofjes (Bullgari) është një dashamirëse e vendit tonë. Ajo ka pasur shumë studentë shqiptarë në Universitetin ku punon dhe kjo ka bërë që të ketë një interes të madh për vendin tonë. Ka ardhur tre herë në vendin tonë dhe ...

Më shumë...

Kujtim Gjonaj: Josif Bageri, Isa Boletini, Muço Qulli dhe Çerçiz Topulli u vranë pabesisht nga forcat malazeze

Kujtim Gjonaj

Ju tregoj për Josif Bagerin-Rilindasin e fundit i mbetur pa varr Në Muzeun Historik Kombëtar, u shfaq filmi dokumentar për rilindësin, Josif  Bageri (Albert Z. ZHOLI: Intervistë me “Mjeshtrin e Madh”, Kujtim Gjonaj) Josif Bageri u lind më 15 gusht të vitit 1870 në Nistrovë të Rekës së Madhe, (asokohe ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Intervista me bashkë-autorin e librit “Fshati i Vrarë”, Qemajl Krasniqi

Ermira Babamusta: Intervista me bashkë-autorin e librit "Fshati i Vrarë", Qemajl Krasniqi

Për çfarë bën fjalë libri?   Qemajl Krasniqi: Në libër janë përfshirë pesëdhjetë e një dëshmi të personave që kanë përjetuar tmerre të papërshkrueshme më 25 dhe 26 mars 1999 nga forcat e kombinuara serbe. Këta njerëz rrëfejnë përjetimet e tyre dhe të familjarëve të tyre, pasi që serbët i ndanë ...

Më shumë...

RKL: Intervistë me veprimtarin, shkrimtarin e publicistin, Mehmet Bislimi

Mehmet Bislimi

Mehmet Bislimi u lind më 24 mars 1958, në fshatin Prekaz të Epërm të Drenicës. Shkollën fillore e ka mbaruar në vendlindje, kurse gjimnazin në Skenderaj. Në Universitetin e Prishtinës ka studiuar shkencat natyrore- Dega e Kimisë, ka edhe titullin akademik Bachelor i Ekonomisë. Në vitin 1981, për shkak të ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Flet Lume Hoti, shqiptarja nga Likoci që u bë sozia e artistes italiane, Claudia Cardinale

Albert Z. Zholi: Flet Lume Hoti, shqiptarja nga Likoci që u bë sozia e artistes italiane, Claudia Cardinale

-Babai im u arratis nga burgu në Kosovë dhe erdhi në Shqipëri në vitin 1946, në Jugosllavi ishte dënuar me vdekje -Ja jeta ime, nga punëtore në ndërtim deri në filmin gjerman dhe “Miss Albania” për 50-vjeçaret – Në Itali shkova në vitin 1997 me gomone, aventurë, pasi kisha 4 ...

Më shumë...

Vita Kapo: Në periudhën e luftës kam qenë sekretarja e parë e Enver Hoxhës

Vita Kapo: Në periudhën e luftës kam qenë sekretarja e parë e Enver Hoxhës

(Albert Zholi: Flet Vito Kapo, ish-Presidente e Bashkimit të Grave të Shqipërisë për 34 vjet rresht dhe ish-Ministre e Industrisë së Lehtë) Aktualisht, Vito Kapo bashkëshortja e njeriut më të afërt dhe më të besuar të Enver Hoxhës, Hysni Kapos, jeton në një shtëpi modeste, në katin e parë të një ndërtese ...

Më shumë...

Intervistë me Silvana Maçkaj, bija e dëshmorit, Selver Maçkaj

Intervistë me Silvana Maçkaj, bija e dëshmorit, Selver Maçkaj

RKL: E nderuar vajzë e dëshmorit, Silvana Selver Maçkaj, mirë se erdhët në radion Kosova e Lirë Silvana Selver Maçkaj: Përshëndetje, mirë  se ju gjeta ju përshëndes të gjithë stafin e radio Kosovës se Lirë   RKL: Babi Juaj ka vepruar qysh herët me veprimtarët e lëvizjes ilegale në kuadër ...

Më shumë...

Flet “Mjeshtrja e Madhe” Myfarete Laze: Si fitova çmim të parë në Festivalin “Lule Borë” në Shkodër

Flet “Mjeshtrja e Madhe” Myfarete Laze: Si fitova çmim të parë në Festivalin “Lule Borë” në Shkodër

(Intervistë e Albert Z. Zholit me këngëtaren e njohur, Myfarete Laze) Myfarate Laze me zërin e saj, me mirësinë e saj me këmbënguljen e saj, ka marrë shumë trofe në Festivale apo organizime spektaklesh, por trofeu i fundit ku fitoi çmim të parë në Festivalin e Këngës Popullore Shkodrane në ...

Më shumë...

Intervistë me Lumnije Gashin, bija e Komandant “Plakut”

Intervistë me Lumnije Gashin, bija e Komandant “Plakut”

 RKL: Lumnije, mirë se erdhët në Radion Kosova e Lirë Lumnije Xheladin Gashi: Faleminderit për mundësinë e kësaj interviste.   RKL: Babi i Juaj ka qenë personalitet i shquar i Ilegales shqiptare dhe ishte njëri nga themeluesit e celulave të para të UÇK-së, si dhe anëtar i Shtabit të Përgjithshëm ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervistë me shkrimtarin dhe studiuesin, dr. Moikom Zeqo

Albert Z. Zholi: Intervistë me shkrimtarin dhe studiuesin, dr. Moikom Zeqo

– Shqipëria sot përbën një çmim për Guines, sepse është i vetmi vend europian që nuk ka asnjë shoqatë për shkrimtarët dhe artistët  – Shkrimtarët nuk botojnë dot asnjë gazetë dhe asnjë revistë dhe nuk përbëjnë asnjë lloj komuniteti me një status të përcaktuar  – Padyshim që vlerësoj disa poetë të ...

Më shumë...

Flet piktori i talentuar, Edmond Kojani: Nuk ka një treg të mirëfilltë arti të strukturuar apo të kodifikuar

Flet piktori i talentuar, Edmond Kojani: Nuk ka një treg të mirëfilltë arti të strukturuar apo të kodifikuar

Edmond Kojani është një piktor që ka hapur ekspozitë qysh në sistemin socialist. Vlora i ka dhënë atij aromën e detit për një ideim dhe forcë interpretuese krejt të ndryshme. Plot 12 ekspozita që ka hapur (në Vlorë të parën në vitin 1988) në Vlorë, Greqi, Tiranë, Durrës, Fier, Sarandë, ...

Më shumë...

Aleksandër Lalo: Polifonia është unike, specifike dhe e papërsëritshme në botë ( in memoriam)

Aleksandër Lalo: Polifonia është unike, specifike dhe e papërsëritshme në botë

Me rastin e ndarjes nga jeta të kompozitorit, Aleksandër Lalo po rikthejmë në faqe intervistën e tij të fundit, dhënë shkrimtarit e publicistit, Albert Z. Zholi ( Intervistë e Albert Zholit me mjeshtrin e madh Aleksandër Lalo) “Problemi i parë i muzikës shqiptare është se mungon kritika muzikore. Jo vetëm ...

Më shumë...

Hermes Nikaj: Intervistë me lektorin e lëndëve të marrëdhënieve ndërkombëtare të komunikimit, dr. Xhafer Rakipllari

Hermes Nikaj: Intervistë me lektorin e lëndëve të marrëdhënieve ndërkombëtare të komunikimit, dr. Xhafer Rakipllari

Kjo intervistë është e veçantë në dy aspekte: së pari, nuk kërkon shumë punë editoriale dhe si e tillë është tejet e këndshme për t’u lexuar (e ç’mund të presësh tjetër nga një lëçitës e shkrues i shkëlqyer). Së dyti, sepse Xhaferi me përvojën e tij si studiues dhe praktikant ...

Më shumë...