kek
Airport Adem Jashari
valamobile
mbpzhr grante
MIT
Fillimi / Personalitete (faqe 12)

Personalitete

Nezir Myrtaj: Në shenjë të përkujtimit të mikut, atdhetarit dhe veprimtarit, Hysen Ibra (1948-2008)

Nezir Myrtaj: Në shenjë të përkujtimit të mikut, atdhetarit dhe veprimtarit, Hysen Ibra (1948-2007)

(Me rastin e 10-vjetorit të ndarjes nga jeta)  Më 14 qershor u bënë dhjetë vite qëkur u nda nga jeta miku i respektuar, atdhetari i devotshëm, intelektuali dhe veprimtari guximtar Hysen Ibra. Ai vdiq në moshë ende të re, kur si kryefamiljar i duhej më shumë se kurrë familjes së ...

Më shumë...

Sami Frashëri (1850-1904) ishte rilindas i shquar, dijetar i madh, shkrimtar, publicist dhe ideologu kryesor i Lëvizjes Kombëtare

Sami Frashëri (1 qershor 1850-18 qershor 1904), rilindës, erudit dhe dijetar i përmasave botërore

Sami Bej Frashëri, njëri ndër personalitetet më të shquara të kombit, por edhe i kulturës botërore u lind më 1 qershor  të vitit 1850, në fshatin Frashër të Përmetit. Ka vdekur më  18 qershor 1904, në Stamboll. Ai ishte rilindas i shquar, dijetar i madh, shkrimtar, publicist dhe ideologu kryesor ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Rilindësi i Llapit, Jashar Erebara (1873 – 1953)

Adil Fetahu: Rilindësi i Llapit, Jashar Erebara (1873 - 1953)

Biografi e shkurtër Jashar Erebara bënë pjesë në galerinë e figurave më të shquara të rilindasve tanë të periudhës së fundit, periudhë kjo më e bujshme e Rilindjes Kombëtare Shqiptare, në gjysmën e dytë të shekullit 19 dhe dekadën e parë të shekullit 20, por Jashari vazhdoi punën deri në ...

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Mehmet Malaj (1914 – 1998) simbol i qëndresës dhe burrërisë shqiptare

Mehmet Hajrizi: Mehmet Malaj (1914 - 1998) simbol i qëndresës dhe burrërisë shqiptare

( Fjalë e mbajtur në Gjilan, me rastin e 20-vjetorit të vdekjes së Mehmet Malajt, më 19 maj 2018) Hogoshti i lashtë i Dardanës ka dhënë shumë luftëtarë të shquar për liri, si Bislim Hogoshti, Muharrem Fejza, Haki Sermaxhaj, Isa Kastrati, Avdi Xhaçku etj.1 Rreth 300 burra të Hogoshtit dhe ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Tahir Meha ( 1943 – 1981)

Mehmet Bislimi: Tahir Meha ( 1943 - 1981)

Burri i Dheut – trim i paepur, paraardhës i sakrificës ademja­sha­ri­ane për atdheun, Tahir Nebih Meha, u lind, më 10 tetor 1943, në Prekaz të Drenicës, Panteon i dëshmuar i shqiptarizmës. I ndjekur nga i et, 71- vjeç, Nebihu, Kullën stërgjyshore e ktheu në varr të hapur për pushtu­e­sin jugosllav ...

Më shumë...

Prof. h.c. Max Brym: Koço Tashko, (1899- 1984) një jetë politike në Shqipëri

Prof. h.c. Max Brym: Koço Tashko, (1899- 1984) një jetë politike në Shqipëri

 Prof. Ervin Levin nga Berlini para pak kohësh ka publikuar një biografi për komunistin, patriotin dhe intelektualin shqiptar – Koço Tashko. Libri është një kontribut shumë i rëndësishëm, nëse duam ta kuptojmë historinë e re shqiptare. Biografia shpërfaq jetën dhe personalitetin e pakorruptueshëm të Tashkos, i lindur në vitin 1899 ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë, Agim Karaxhozi, “kosovari” nga Gjirokastra

Frank Shkreli: Ndërroi jetë, Agim Karaxhozi, “kosovari” nga Gjirokastra

Komuniteti shqiptaro-amerikan humbi edhe një prej aktivistëve më të dalluar të tij dhe më të dedikuar ndaj çështjes shqiptare në përgjithësi, për më shumë se një gjysëm shekulli. Inxhinier Agim Karagjozi ndërroi jetë fund javën që kaloi në moshën 92-vjeçare dhe u varros të mërkurën më 4 prill në varrezat ...

Më shumë...

Skënder Tolaj: Jeta dhe vepra e heroit, Zymer Fazli Tolaj (1911-2002)

Skënder Tolaj: Jeta dhe vepra e heroit, Zymer Fazli Tolaj (1911-2002)

Fazli Isufi Tolaj dhe Dinore Avdimetaj-Tolaj sollën në jetë si fëmijën e parë dhe e pagëzuan me emrin Zymer për të pasuar pastaj edhe me  dy fëmijët e tjerë: Rrustemin dhe Isufin. Në fëmijëri e zakonshme në shtëpinë e  madhe të Isufasmonve, në moshën 9 vjeçare nga një sëmundje e ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Halil Alidema (15 mars 1936 – 19 mars 1996)

Prof. dr. Hakif Bajrami: Halil Alidema (15 mars 1936 - 19 mars 1996)

Halil Alidema rrjedh nga një familje atdhetare. Si djalë i atij soji  patriotësh, nuk mund të rreshtohej ndryshe, përpos si patriot, të reflektojë edhe në çdo shoqëri që e kishte, e prej të cilit është dëgjuar, është folur dhe është vepruar duke ndërtuat sigurt idealin e luftës, për çlirim të ...

Më shumë...

Shkëlzen Ukëhaxhaj: Zenun Gjocaj (1943 – 2013)

Zenun Gjocaj (1943 – 2013)

I lindur në prillin e vitit 1943 në Gjocaj, fshat që i dha letërsisë shqipe edhe poetin e njohur Dinë Mehmeti, enun Gjocaj shkollën fillore e kreu në Junik – fshati më i madh i Kosovës ku “bashkëjetojnë” dymbëdhjetë fiset dhe me Kuvendin e Majit të 1912 tës hyri në ...

Më shumë...

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, kryetrimi i Shqipërisë (1405 – 1468)

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

Gjergj Kastrioti, ishte djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i princeshës,Vojsa, fëmija i fundit midis 4 djemve dhe 5 vajzave. Mendohet se lindi më 6 maj 1405, u mor peng nga pushtuesit turq që në moshë të mitur dhe u dërgua në oborrin e Sulltanit në Adrianopojë. Atje, ...

Më shumë...

Fatmir Haxhiu, piktor i merituar, autori qindra tabollove me karakter historik dhe nga jeta në regjimin socialist të kohës

Fatmir Haxhiu, piktor i merituar, autori qindra tabollove me karakter historik dhe nga jeta në regjimin socialist të kohës

Më 28 dhjetor të vitit 1927 lindi Fatmir Haxhiu, piktor i merituar, autori qindra tabollove me karakter historik dhe nga jeta në regjimin socialist të kohës. Rrjedh nga një familie e mesme qytetare patriotike nga qyteti i Përmetit. Në vitin 1930 familia e tij u vendos me banim në qytetin ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Përmasa dhe ndikimi i Shotë Galicës në edukimin e brezave

Shote Galica

“Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t’u qëndrojë topave më të fortë”. (Sami Frashëri)  Nëntëdhjetë vjet pa  trimëreshën tonë, Shotë Galica janë më shumë se të mjaftueshme për të parë pa syze e gjithanshmërisht përmasën ndikuese të kësaj heroine në edukimin ...

Më shumë...

Ali Meta ( 1925-2017) mësues dhe patriot i madh

Mësuesi dhe patrioti, Ali Meta i përket familjes së madhe fisnike shqiptare të Alimetëve të  Gjurgjevikut  në Kosovë e fisit Berisha, me tradita e kontribute të jashtëzakonshme për Çështjen e Madhe Kombëtare të cilët kanë marrë pjesë në të gjitha ngjarjet më madhore të historisë sonë kombëtare për liri dhe ...

Më shumë...

Mehmet Pashë Deralla, personalitet meritor i luftës për liri dhe bashkim kombëtar (1843-1914)

Mehmet Pashë Deralla, personalitet meritor i luftës për liri dhe bashkim kombëtar (1843-1914)

Mehmet Deralla lindi më 1843 në Gradec të Gostivarit.  Shkollën fillore e kreu në Tetovë, ndërsa shkollën e mesme  në Shkup. Më pas regjistroi studimet e larta në Akademinë Ushtarake të Stambollit, të cilat i përfundoi me sukses meritor. Pas kryerjes së Akademisë për disa vite rresht ka shërbyer  në një ...

Më shumë...

Nebi Rexhepi: Enver Hoxha politikani dhe strategu më i famshëm shqiptar i të gjitha kohërave

Sot shënohet 110-vjetori i lindjes së Enver Hoxhës

Që nga shpallja e pavarësisë, më 28 Nëntor 1912, politikën e  Shqipërisë sipas meje e karakterizojnë tri etapa: atë famëkeqe të Amet Zogut me Esat pashë Toptanit, të cilët e dëshironin një Shqipëri të tkurrur. Etapën më të lavdishme, atë të Enver Hoxhës, i cili dëshironte një Shqipëri me kufij ...

Më shumë...