Personalitete

Albert Vataj: Arkitekt Sinani, shqiptari i madh i civilizimit osman, “Mikelangjelo i Orientit” dhe i përzgjedhuri i katër sulltanëve

Albert Vataj: Arkitekt Sinani, shqiptari i madh i civilizimit osman, “Mikelangjelo i Orientit” dhe i përzgjedhuri i katër sulltanëve

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I pari është arkitekt Sinani kurse tjetri jam unë. Sinani ishte kohanik i italianit Mikelangjelo dhe britanikut Christopher Wren. Përderisa plasaritjet e kubes…të ndërtuar nga Mikelangjelo vazhdojnë …

Më shumë...

Më 16 shtator të vitit 1588 vdiq në Stamboll, Mimar Sinani, i njohur si Arkitekt Sinani

 Më 16 shtator  të vitit 1588 vdiq  në Stamboll, Mimar Sinani, i njohur si Arkitekt Sinani. Lindi më 29 maj  të vitit 1489 në afersi të Kajserit.  Si i ri, Sinani ishte rradhitur ne repartet e Jeniçerëve të Sulltanit. Gjate fushatave ne rajone te ndryshme si ushtar i Sulltan Sulejmanit …

Më shumë...

HOMAZH PËR DËSHMORËT E KOMBIT, SIMON DHE SHTJEFËN DUSHI

Zef Ndrecaj: 30-vjetori i vrasjes nga policia serbe i vëllezërve Simon dhe Shtjefën Dushi, dëshmorë të kombit

Emrat e dëshmorëve të kombit, Simon dhe Shtjefën Dushi, nga fshati Deiq i komunës, së Klinës, paraqesi figura të personaliteteve mjaft të nderuar dhe të veçanta, të cilët për asnjë çast nuk janë shkëputur nga veprimtaria e tyre atdhetare dhe patriotike. Jeta dhe vepra e tyre lartësojnë sakrificën dhe vizionin …

Më shumë...

Dhimitër Pasko (Mitrush Kuteli) 1907-1967

Mitrush Kuteli

Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec, ndërsa vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Familja e Mitrush Kutelit, rrjedh nga fisi shqiptar Kuteli, i shpërngulur në Mokër e pastaj në Pogradec nga …

Më shumë...

H.H.HASAN EF.KADUKU – HOXHË, HAFIZ, HAXHI –  MJEK I DHËMBËVE…

Haxhi, hafiz Hasan Kaduku nga Shkodra (1865-1948), ishte një personalitet i veçantë. Ishte i biri i Ismail (Mala) Kadukut, tregtarit të njohur në pazarin e qytetit të Shkodrës, burrit të ndershëm, dijedashës dhe patriot. Djemtë e Ismail Kadikut ishin shkolluar në shkollat fetare në Stamboll, por edhe në shkolla (fakultete) …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Muhamet Tërnava ishte “Ainshtajni” i Historisë së Mesjetës shqiptare

Një lavdi marrëzie “erazmiane” e dy viteve më parë, e cila nuk mund të harrohet kurrë

Gjashtë vjet më parë, më 6 shtator të vitit 2017, ka ndërruar jetë veprimtari, i burgosuri politik i viteve 80-të, profesor doktor, Muhamet Tërnava. Po atë ditë, gazetari kontrovers,  i shituri dhe i bleri nga të gjitha qeveritë, nip nga ADN-ja me trashëgimi kromozomesh nga fara e Esad Pashë Toptanit, …

Më shumë...

Bernard Zotaj: Akti heroik i Oso Kukës

Oso Kuka

Për figurën dhe aktin heroik të Oso Kukë shkodranit është folur dhe shkruar për një shekull e gjysmë. Janë shkruar këngë dhe thurur vargje pambarim në të gjitha trevat shqiptare. Në këtë rrugëtim të gjatë historik edhe pse është shkruar shumë dhe folur pambarim, Oso Kuka nuk është Hero i …

Më shumë...

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi lindi më 24 maj të vitit 1872. Ai është nje prej figurave kryesore elitare te fshatit, një nga politikanët, shkrimtarët dhe juristët më në zë të Shqipërisë pas shpalljes së Pavarësisë, në vitet 20 e 30-të, sidomos në kohën e Zogut. Elitat i japin emër vendlindjes, ashtu si …

Më shumë...

Sevasti Qiriazi-Dako (24.2.1871 – 30.8.1949)

Sevasti Qiriazi-Dako (24.2.1871 - 30.8.1949)

Sevasti Qiriazi-Dako, arsimuesja e atdhetarja e njohur shqiptare lindi më 24 shkurt të  vitit 1871 në Manastir  dhe vdiq më 30 gusht të vitit 1949. Ishte njëra prej femrave atdhetare shqiptare  dhe nismëtare e organizimit të arsimit kombëtar për femra. Gjatë qëndrimit në Stamboll, Naim Frashëri ai që i dha …

Më shumë...

SHABAN MANGJOLLI (1873 -1952)

Shaban Mangjolli

(Në kujtim të veprimtarisë së tij atdhetare) Atdhedashësi dhe bashkëluftëtari i Azem Bejtë Galicës, Shaban Mangjolli, anëtarë i “Komitetit të Maleve”, prirë nga Hasan Prishtina, Bajram Curri, Luigj Gurakuqi e shumë atdhedashës të kohës që Shqipërisë dhe tokës shqiptare gjithandej i lanë një emër të nderua. Populli e thotë aq …

Më shumë...

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu “Nënë Tereza”, (1910 – 1997) misionare katolike, fituese e çmimit Nobel

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza, (1910- 1997)

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nënë Tereza lindi në Shkup më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997 në Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse më 19 tetor të vitit 2003 u shpall e bekuar nga Vatikani. …

Më shumë...

Tuk Jakova, (26 shkurt 1914 – 26 gusht 1959)

Tuk Jakova, (26 shkurt 1914 - 26 gusht 1959)

Tuk Jakova, (Shkodër, 20 shkurt 1914 –  Tiranë, 26 gusht 1959) qe marangoz anëtar i grupit komunist të Zef Malës, një nga pjesëtarët kryesor të komunistëve përgjatë Luftës së Dytë Botërore si komisar i Brigadës së Parë Sulmuese. Më pas president i sindikatave, sekretar i Komitetit Qendror të Partisë, min. …

Më shumë...

Dr. Skёnder Demaliaj: Avdyl Qerimi (1928-2016) burrë i thjeshtë, por me shumë vlera

Avdyl Qeriqi ka lindur, mё 15 gusht të vitit 1928 nё Kepenek dhe ka vdekur, mё 24 tetor  të vitit 2016. Kepeneku, vendi i burrave punёtorё, fisnikё, bujarё, vendi i artistёve tё mёdhenj si Ali Mula e Hazir Rrustemi. Tek Avdyli janё bashkuar tё gjitha cilёsitё mё tё mira tё …

Më shumë...

Më 23 gusht të vitit 1932 ka vdekur Marigo Pozio, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Shqipërisë

Më 23 gusht të vitit 1932 ka vdekur Marigo Pozio, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Shqipërisë

Më 23 gusht të vitit 1932,  ka vdekur Marigo Pozio, veprimtare e Lëvizjes Kombëtare për çlirimin e Shqipërisë.  Është e njohur si vajza që e qëndisi flamurin kombëtar, të cilin e shpalosi në Vlorë Ismail Qemali më 28 nëntor të vitit 1912. Marigoja u lind në Hoçisht të Korçës  më …

Më shumë...

Xhevat Zekaj: ISA LUSH BALAJ 1957-2022

Më 21.08.2023 bëhët një vit që kur u shua fizikisht, në Vjenë të Austrisë, Isa Lush Balaj nga Zabllaqi i Burimit, veprimtar e patriot më traditë edhe nga familja e nënës por edhe nga e babait! Si i ri në qënjën dhe në shpirtin e tij u mboll ndjebja e …

Më shumë...

Shefik Sadiku: Metush Krasniqi është heroi i të gjitha kohërave

Metush Krasniqi

Metush Krasniqi u lind më 19. 8.1927 në fshatin Dajkoc, Komuna e Dardanës (ish Kamenicës)! Për herë të parë e kanë burgosur në Lubjanë në pranverë të vitit 1947 sa ishte në shërbim Ushtarak! Për here të dytë e kanë burgosur më 1948 në Gjakovë para nxënësve të Shkollës Normale …

Më shumë...