Daniel Serwer

Daniel Server: Gjasat për sanksione shtesë ndaj Kosovës janë të mëdha, edhe pse ato do të ishin të pajustifikueshme

Analisti dhe njohësi i rrethana politike, në Ballkan, Daniel Server, ka deklaruar se pas takimit më 14 shtator të Borrellit, Kurtit e Vuçiqit, në Bruksel, gjasat për sanksione shtesë ndaj Kosovës  janë të mëdha, edhe pse ato  do të ishin të pajustifikueshme. Qeveria e Kosovës ka paraqitur një propozim të arsyeshëm që me sa duket nuk është diskutuar. BE-ja dhe Serbia duan të diskutojnë Asociacionin, pa marrë parasysh çështjet e rëndësishme për Kosovën. Kjo nuk do të funksionojë, ka thënë Server për mediet. Të enjten e 14 shtatorit Kosova e Serbia nuk u pajtuan për  zbatimin e  marrëveshjes të arritur në Bruksel dhe të aneksit të saj të dakorduar në Ohër. Plani i Kosovës nuk u pranua nga Serbia e BE-ja. E për planin e konsensusit të prezantuar nga BE-ja, Kurti tha se ishte kushtëzim i zbatimit të gjithë marrëveshjes me Asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe akomodim i kërkesave të Serbisë.

Kontrolloni gjithashtu

Faton Klinaku: Arrestimi i luftëtarit të lirisë, Dritan Goxhaj është bërë për t’i frikësuar njerëzit që e kundërshtojnë një gjykatë politike

Faton Klinaku, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk mund të quhet ndërmarrje e përbashkët kriminale

Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL-UÇK-së, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës …