Deputetja, Valentina Bunjaku-Rexhepi, kritikon paralajmërimet e Besnik Bislimit për gjoja sulme të mundshme nga Serbia

Deputetja e LDK-së, Valentina Bunjaku-Rexhepi, ka reaguar kundër disa deklaratave të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, të cilat paralajmërojnë për mundësinë e sulmeve të dhunshme nga Serbia afër kufirit me Kosovën. Ajo e cilëson këtë paralajmërim si të papranueshëm, duke e vlerësuar atë si një mesazh të tmerrshëm për qytetarët dhe investitorët që dëshirojnë të investojnë në Kosovë.  Kosova ka mbrojtjen e NATO-s mbi kufijtë e saj, duke shtuar se deklaratat e Bislimit janë në kundërshtim me rolin e tij si zyrtar i qeverisë për të siguruar qetësinë dhe sigurinë e qytetarëve. Kosova ka të gjitha mekanizmat e nevojshëm për të mbrojtur territorin dhe qytetarët e saj dhe se roli i zyrtarëve është të punojnë për sigurinë dhe përparimin e vendit.

Kontrolloni gjithashtu

Ejup Maqedonci: Serbia me qasjen e saj hegjemoniste dhe agresive karshi Kosovës do të bëjë që tensionet të vazhdojnë

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedonci, dje pas bllokimit në kufi me Serbinë të …