Limak Kosovo
Fillimi / Lajmet / Dëshmori i kombit, Ibrahim Fejzullahu dekorohet nga kryetari i vendit me urdhërin Hero i Kosovës
Dëshmori i kombit, Ibrahim Fejzullahu dekorohet nga kryetari i vendit me me urdhërin Hero i Kosovës

Dëshmori i kombit, Ibrahim Fejzullahu dekorohet nga kryetari i vendit me urdhërin Hero i Kosovës

Kryetari Thaçi ka dekoruar dëshmorin e kombit, Ibrahim Fejzullahu me urdhërin Hero i Kosovës për trimëri dhe sakrificë në përballje të pabarabart në luftën e armatosurë të UÇPMB-së para 20 vitesh ku dhe ra heroikisht Ibrahim Fejzullahu në Gosponicë të Preshevës. Familja Fejzullahu në mesin e bashkëveprimtarëve të shumtë pranoi urdhërin Hero i Kosovës për trimëri dhe sakrificë, për lirinë e Kosovës titull ky i ndarë nga kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. Bashkëverimtarët tanë të asaj kohe, Shaqir Shaqiri dhe Halil Selimi kanë evokuar kujtime të para 20 vitesh dhe kanë folur për kontributin e dëshmorit Ibrahim Fejzullahu. Vajza e dëshmorit, Naxhije Fejzullahu ka falemderuar kryetarin e Kosovës i cili ka dekoruar babain e saj hero të Kosovës. Në deklaratën për media ajo ka potencuar se shpresojmë që në të ardhmen tokat shqiptare të jenë të bashkuara siç deshën dëshmorët e rënë. Në këtë ceremoni të pranishëm ishin familjarë, bashkëveprimtarë të dëshmorit Ibrahim Fejzullahu dhe personalitete që kanë kontribuar për çështjen kombëtare në Kosoven Lindore.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Thaçi e kujton masakrën e Srbrenicës në të cilën para 25 viteve u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe

Kryetari Thaçi e kujton masakrën e Srbrenicës në të cilën para 25 viteve u vranë mbi 8 mijë civilë nga forcat serbe

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar masakrën e Srbrenicës në Bosnje e Hercegovinë ku ...