mbpzhr grante
Airport Adem Jashari
kek
MIT
valamobile
Fillimi / Lajmet / Dhurata Hoxha: Nuk kemi informata lidhur me tendencat që liberalizimi të lidhet me taksën ndaj Serbisë
Hoxha

Dhurata Hoxha: Nuk kemi informata lidhur me tendencat që liberalizimi të lidhet me taksën ndaj Serbisë

Që nga vendosja e taksës për mallrat e Serbisë dhe Bosnjë Hercegovinës, në adresë të Ministrisë së Integrimit Evropian nga shtete të ndryshme kanë ardhur shumë kërkesa për tërheqjen e saj. Pavarësisht kërkesave të shteteve mike të Kosovës, ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, pohon se nuk ka tendencë nga Bashkimi Evropian që fati i liberalizimit të vizave të lidhet me taksën. Ajo thotë se në vend po lidhen disa procese të cilat nuk kanë të bëjnë aspak me proceset politike.  Nuk është se kemi informatë se ka tendenca që të lidhet liberalizimi me taksën. Mirëpo më duhet të sqarojë se që nga vënia e taksës kemi pasur kërkesa të vazhdueshme të vendeve anëtare që ta suspendojmë taksën. tani po e vërejmë edhe presionin edhe nga shumë vende mike partnere nga BE, por ShBA-ja pra ky presion ndaj Kosovës. Patjetër që ne i kemi arsyet tona pse e vënë taksën, pra arsyet janë, aty e ditë të gjithë”, u shpreh ministrja Dhurata Hoxha.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, së bashku me zëvendëskomandantin e KFOR-it, Gjeneralin amerikan John Boyd, ...