MIT
mbpzhr grante
kek
valamobile
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Moore: Nëse vazhdon dialogu mes Kosovës e Serbisë zgjidhja përfundimtare e problemit mund të ndodh gjatë këtij viti
Dialogu

Moore: Nëse vazhdon dialogu mes Kosovës e Serbisë zgjidhja përfundimtare e problemit mund të ndodh gjatë këtij viti

Drejtori politik i Foreign Office-it Richard Moore ka deklaruar se nëse vazhdon dialogu, skenari i arritjes së zgjidhjes së problemit Kosovë – Serbi gjatë këtij viti duket real dhe i mundshëm. Moore i cili gjatë javës së shkuar ka qëndruar në Prishtinë e Beograd, në intervistën për gazetën e Beogradit “Danas”, ka thënë se Britania e Madhe e përkrah plotësisht dialogun ndërmjet Serbisë e Kosovës, se i vjen keq që ai aktualisht “qëndron në vend” dhe ka shtuar se qëllimi vizitës së tij në Prishtinë ka qenë që të shohë se çfarë mund të bëhet që të lëvizin gjërat. “Kur bëhet fjalë për qëndrimin e Britanisë së Madhe ndaj dialogut, duhet marrë me rezervë ato që i thonë politikanë në Beograd e në Prishtinë, por duhet bazuar në atë që e thonë zyrtarët britanikë”, citohet të ketë thënë Moore . Duke folur lidhur me taksën Moore ka thënë se ajo duhet të hiqet.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, së bashku me zëvendëskomandantin e KFOR-it, Gjeneralin amerikan John Boyd, ...