Airport Adem Jashari
valamobile
MIT
mbpzhr grante
kek
Fillimi / Lajmet / Veseli: Kosova është e gatshme për dialog, por nuk pranon marrëveshje që cenojnë sovranitetin e shtetit
Kadri Veseli

Veseli: Kosova është e gatshme për dialog, por nuk pranon marrëveshje që cenojnë sovranitetin e shtetit

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka deklaruar për mediet se  Kosova është e gatshme për dialog, por se në asnjë mënyrë nuk pranon marrëveshje që cenojnë sovranitetin e shtetit dhe rendin kushtetues. Në një intervistë për gazetën austriake “ Der Standard, ai ka folur për dialogun dhe qëndrimin e Kosovës karshi këtij procesi. “Dialogu zhvillohet midis dy partnerëve të barabartë. Të dy palët duhet të respektojnë njëra-tjetrën në mënyrë reciproke”, thotë Veseli. Ai konsideron se një marrëveshje dypalëshe, e cila është e nevojshme për afrimin e Kosovës dhe Serbisë në BE, mund të jetë e mundur. “Ne jemi një vend i pavarur dhe ne nuk e diskutojmë territorin dhe sovranitetin tonë”, shprehet ai. Veseli dhe shumica e politikanëve të tjerë kosovarë janë kundër një ndryshimi kufitar. “Nuk ka veri dhe asnjë jug në vendin tim, është një vend perëndimor. Ne ndjekim vetëm atë që është në kushtetutën tonë”,  pohon ai.

Kontrolloni gjithashtu

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Haradinaj: Heroizmi i dëshmorëve të kombit do të na shërbejë përherë si burim për fuqizimin e shtetit të Kosovës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, së bashku me zëvendëskomandantin e KFOR-it, Gjeneralin amerikan John Boyd, ...