kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Opinione / Dren Sherif Brahimaj: Arrestimet e udhëheqësve eminent të UÇK-së na bëjnë të dyshojmë në drejtësinë evropiane
Dren Sherif Brahimaj: Arrestimet e udhëheqësve eminent të UÇK-së na bëjnë të dyshojmë në drejtësinë evropiane

Dren Sherif Brahimaj: Arrestimet e udhëheqësve eminent të UÇK-së na bëjnë të dyshojmë në drejtësinë evropiane

(Fjalim i mbajtur me rastin e organizimit të debatit nga veteranët e Dukagjinit, rreth problemeve, arrestimeve dhe përndjekjeve të luftëtarëve të lirisë)

Të nderuar panelistë, zonja dhe zotërinj!

 Lufta e fundit në Kosovë mbaroj në qershorin e 1999, ku populli shqiptar arriti të fitojë lirinë nga okupimi i egër dhe shekullor serb. Kosova arriti të bëhej ndërgjegjja e munguar europiane e luftërave në Kroaci e Bosnjë dhe Hercegovinë. Bombardimi i caqeve të ushtrisë Jugosllave nga aeroplanët e aleancës euro-atlantike nënkuptonte edhe aleancë me UÇK-në dhe se rruga e saj ishte rruga e drejt të cilën e ndoqi me nder dhe krenari populli shqiptar për të larguar zgjedhën serbe një herë e për gjithmonë.

Dëmet njerëzore përllogariten në rreth 13.000 të vrarë, më shumë se 1 mijë e 600 të zhdukur diku rreth 20.000 gra e burra të dhunuar nga ushtria dhe policia serbe. Kurse ato materiale në miliarda euro.

Dhe prapë se prapë janë pikërisht shqiptarët që detyrohen të themelojnë Gjykatën Speciale e cila kinse thuhet se ka për qëllim gjykimin e krimeve kundër njerëzimit të kryera nga UÇK-ja. Kjo gjykatë në kuptimin e mirëfillt të fjalës është gjykatë një etnike dhe si e till është e papranueshme dhe paraqet turpin e sistemit të drejtësisë në Evropën e shekullit XXI. Periudha e inkuizicionit ka mbaruar me Mesjetën.

Nëse dikush ka kryer vrasje, dhunime, masakra e gjenocide atëherë dihet mire kush është krimineli dhe agresori, gishtin duhet drejtuar nga Serbia e cila me naivitetin e saj dhe në sy të të tjerëve edhe sot tenton të shfajëson vetveten, por shqiptarët dhe Evropa e civilizuar duhet t’ia tregojnë vendin agresores së Ballkanit në krye me kasapin Milloshevic.

Arrestimet e udhëheqësve eminent të UÇK-së na bëjnë të dyshojmë në drejtësinë Evropiane. Gjersa kriminelët e vërtet që dihen me emër dhe mbiemër sorollatën të lirë rrugëve të Beogradit. Masakra e Lybeniqit, Qyshkut, Husajve, Reçakut, Mejës, Izbicës, Rezallës, Dubravës, Krushës së Madhe, Rugovës së Hasit, Studimes e shumë  të tjera janë dëshmi e pakontestueshme se Serbia është fajtore për krimet e kryera kundër popullatës shqiptare të Kosovës.

Ajo që sot po quhet paqe e përhershme shqiptaro-serbe arrihet atëherë dhe vetëm atëherë kur qeveria dhe populli serb të kërkojnë falje për krimet shekullore që kanë bërë mbi popullin shqiptar. Rasti i një prej masakrave më famëkeqe të historisë evropiane është ajo e Tivarit dhe nuk do lejojmë që historia e dhimbshme e shqiptarëve e çfarëdo kohe të harrohet. Serbët dhe Serbia sikur nuk po duan të shkëputen nga e kaluara e tyre e errët dhe primitive.

Ushtarët, eprorët, komandantët e UÇK-së e po ashtu edhe populli shqiptar janë të lumtur dhe krenar që patën dhe ishin pjesë e një ushtrie si UÇK-ja me tipare, norma dhe ligje perëndimore.

Lufta e UÇK-së ishte thjesht luftë për liri!

Dren Brahimaj është djali i dëshmorit, Sherif Brahimaj

 

Kontrolloni gjithashtu

Agim Vuniqi

Agim Vuniqi: Ju profiterë të luftës, ju milionerë të pas luftës, duhet të keni turp të kërkoni votën

Qe 20 vite po dëgjojmë në çdo tubim zgjedhor klithjet triumfale të disa komandanteve politik, ...