KEK
Fillimi / Lajmet / Edita Tahiri: I kemi zhbërë strukturat paralele në veri dhe e kemi vendosur kufirin shtetëror me Serbinë (!)
Edita Tahiri

Edita Tahiri: I kemi zhbërë strukturat paralele në veri dhe e kemi vendosur kufirin shtetëror me Serbinë (!)

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimi Evropian, edhe gjatë vitit 2016 ishte një nga temat që ka dominuar skenën politike. Zyrtarët e Qeverisë së Kosovës, konsiderojnë se pavarësisht disa pengesave dhe vështirësive, dialogu ka dhënë rezultate. Ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri thotë se për shtetin e Kosovës dhe të politikave të fqinjësisë së mirë, si njëri prej kushteve themelore për integrimin evropian dhe euroatlantik. Kosova ka vazhduar angazhimet në dialogun ndërshtetëror me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe të mbështetur nga SHBA-ja. Pavarësisht realitet në veri, ku nuk funksionon asnjë organ shtetëror  i Kosovës, Edita Tahiri, në mënyrë krejt të papërgjegjshme  thotë se marrëveshjet e Brukselit dhe zbatimi i tyre kanë bërë të mundur vendosjen e kufirit ndërshtetëror me Serbinë, zhbërjen e strukturave paralele serbe në veri të vendit dhe funksionimin e Shtetit. (!)

Kontrolloni gjithashtu

Enver Hoxhaj: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti dhe ministrat e tij nuk kanë platformë qeverisje

Hoxhaj: Serbia ka vetëm një opsion përpara dhe ai është që ta pranojë Kosovën si shtet të pavarur

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se ...