Escobar: Kosova e Serbia ndodhen para një fazë të re dialogu, pasi detajet e planit franko-gjerman pritet të bëhen publike shumë shpejt

Emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shprehet i shqetësuar me mesazhet që ka marrë nga Qeveria Kurti

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se ndihet i shqetësuar me mesazhet që ka marrë nga Qeveria Kurti, në të cilat kritikohet emisari evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak. Ai thotë se nuk sheh asnjë dëshmi të njëanshmërisë te ndërmjetësi i dialogut Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Pas radhës së pasuksesshme  të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, Bashkimi Evropian e fajësoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, si përgjegjës për faktin se nuk ka pasur progres në dialog. Kurti më pas deklaroi se përfaqësuesi special i BE-së, Lajçak u pozicionua kundër Kosovës. Esobar në intervistën e tij për Radion-Evropa e Lirë,  pret që të dyja palët ta forcojnë përkushtimin e tyre dhe që Kosova të tregojë më shumë pragmatizëm dhe realizëm në qasjen e saj ndaj BE-së.

Kontrolloni gjithashtu

Sot është një ditë e jashtëzakonshme, që nuk ishte menduar më parë, tha kryeministri, Edi Rama, në Samitin BE-Ballkani Perëndimor

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit amerikan, Donald Trump

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reagar lidhur me atentatin kundër, ish kryetarit, Donald Trump, …