Forcat paqeruajtëse të KFOR-it, në vendin tonë, kanë reaguar pasi Kosova ka blerë dronin Bajraktar TB-2 nga Turqia

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it, në vendin tonë, kanë reaguar pasi Kosova ka blerë dronin Bajraktar TB-2 nga Turqia

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it, në vendin tonë  kanë  reaguar pasi Kosova ka blerë dronin Bajraktar TB-2 nga Turqia. Përmes një komunikate,  KFOR-i ka deklaruar se  kjo forcë ushtarake e NATO-s është e vetmja fuqi që e ka autoritetin kryesor në hapësirën ajrore dhe tokësore  mbi Kosovë. Lidhur me përdorimin e të gjitha kategorive të dronëve dhe kufizimet përkatëse, duke përfshirë Bayraktar TB-2, në përputhje me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) të vitit 1999, Komandanti i Forcave të Kosovës (KFOR) ka autoritetin kryesor për hapësirën ajrore mbi Kosovë”, thuhet në komunikatë. Hapësira e sipërme ajrore e Kosovës mund të përdoret vetëm për të fluturuar mbi Kosovën nga një vend në tjetrin përmes fluturimeve komerciale; hapësira e poshtme ajrore mund të përdoret për nevoja specifike, rast pas rasti dhe sipas autorizimit të mëparshëm nga komandanti i KFOR-it. Presim që institucionet në Kosovë të sigurojnë koordinim dhe të respektojnë procedurat ekzistuese. Ne mbështesim FSK-në  për operacionet e mbrojtjes civile siç janë shuarja e zjarrit, asgjësimi i mjeteve shpërthyese, kërkimi dhe shpëtimi dhe reagimi ndaj derdhjeve të materialeve të rrezikshme. KFOR-i thotë se mbetet plotësisht i fokusuar në sigurimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, në përputhje me mandatin e përmendur të OKB-së, thuhet në komunikatën zyrtare  të KFOR-it.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …